T-Mobile G1: první český test prvního Androida

Nejprodávanější mobil amerického T-Mobilu dorazil do ČR. První a zatím jediný svého druhu. Uchvátil nás? Ale především: uchvátí vás?

Android je člověku podobný robot, často alespoň částečně vytvořený biologicky. Android je vždy stroj, jehož účelem je chovat se, pracovat, popřípadě myslet stejně jako člověk. Je to v současné době především fiktivní bytost, vyskytující se prakticky výhradně v dílech žánru sci-fi, byť reálně existuje i několik experimentálních humanoidních robotů. (Wikipedia)

Na začátek jsem si dovolil citovat hezkou definici slůvka Android z české Wikipedie. Kdepak, T-Mobile G1 rozhodně nepřipomíná robota, natož podobného člověku. Částečně vytvořený biologicky však v přeneseném slova smyslu tak trošku je. Operační systém Android vznikal, vzniká a nadále bude rozvíjen jako Open Source projekt. Každý šikovný programátor si může ledasco upravit a dodělat, výrobce mobilu si klidně upraví celý systém k obrazu svému. Android tedy nevytváří uzavřený tým programátorů, jako konkurenční Symbian, Windows Mobile či OS X, ale komunita.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Upravte si G1 k obrazu svému, T-Mobile přibalil pekelně dobře držící nálepky

Klíčové vlastnosti

 • Operační systém Android jako open source
 • spousta aplikací již nyní a zdarma
 • displej 3,2 palce, rozlišení 480 x 320 bodů
 • qwertz klávesnice s řádkem číslic (zatím bez podpory diakritiky)
 • GPS přijímač, Wi-Fi, akcelerometr
 • 3,2 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením
 • intuitivní trackball
 • slušný internetový prohlížeč
 • prudce se rozrůstající komunita uživatelů

Hlavní nedostatky

 • výška přístroje a hmotnost
 • povrzávající konstrukce
 • chybí 3,5 mm výstup na sluchátka
 • jednou rukou nenapíšete ani slovo
 • nedostatky v aplikacích, nulové možnosti fotoaparátu
 • nedostatečná kontrola nad připojením k mobilním datovým přenosům
 • špatně podsvícená klávesnice
HTC Dream (T-Mobile G1)
Dream (T-Mobile G1) První telefon se systémem Android od Googlu, který funguje na bázi open source. Samotný přístroj, v prodeji jako T-Mobile G1, je komunikátor s velkým dotykovým displejem a výsuvnou klávesnicí QWERTY zaměřený na internetové služby. rozměry a hmotnost: 118 × 56 × 17 mm, 158 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 320 × 480, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 256 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1150 mAh, procesor: 528 MHz
operační systém: Android
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video
82 %
(28. místo z 1013)
katalog preview info výrobce
cena: 9 980 Kč (koupit)

Android představuje nejnovější přírůstek do rodiny operačních systémů pro mobilní zařízení a T-Mobile G1 je prvním nositelem tohoto systému v praxi. Za Androidem stojí Open Handset Alliance čítající desítky věhlasných výrobců a operátorů. Výrobcem gé jedničky je přitom největší výrobce komunikátorů na konkurenční platformě Windows Mobile, tchajwanská společnost HTC.

Dosud jsme napsali o Androidu a T-Mobile G1:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S černou variantou se do začátku prodeje u českého T-Mobilu nepočítá

Rozbalujeme dáreček

V rukou držím veselou, bílo-růžovou krabici od T-Mobilu s vševypovídajícím nápisem „with Google“. Po otevření mne vítá sněhově bílý přístroj, jehož skutečná velikost mírně přesahuje dojmy z oficiálních fotografií. Nemohu nezkusit efektní vysouvání/vyhoupávání displeje, odkládám jej však stranou. Mezi příslušenstvím nechybí obligátní nabíječka a synchronizační kabel, obojí v bílé barvě ladící k přístroji. Chcete tohle všechno v černé? Alespoň ze začátku máte smůlu, T-Mobile u nás hodlá prodávat jen bílou variantu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPodově bílá G1 je uložena v černé pěně na vršku papírového boxíku

Standardně dodávaná, opět sněhově bílá hands-free sada mi vykouzlí úsměv na tváří. Jde o totožná sluchátka, jakou jsem obdržel ke svému HTC Diamondu, s jedinou odlišností v barvě. Pecka obsahuje mikrofon i otočný potenciometr pro korekci hlasitosti. Připojují se prostřednictvím konektoru ExtUSB, právě ten je specialitkou HTC. Zůstává ohromnou škodou, že se do poměrně velkého přístroje nepodařilo vměstnat standardní výstup na sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabíječka se standardním miniUSB konektorem
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor extUSB je tak typický pro komunikátory z továrny HTC

Z dalšího příslušenství zaujme především ochranné pouzdro. To bylo zřejmě přáním operátora T-mobile, HTC pouzdro nedává k žádnému ze svých produktů. Jde o jednoduchou, koženkovou a jak jinak než bílou kapsičku sešitou ze dvou plátů k sobě. Bohužel, G1 do něj díky své tloušťce nezapadá zcela hladce, až bych řekl, že je šité na míru tenčímu iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce italských krejčí to zrovna není, ale ostudu vám neudělá
Klepněte pro větší obrázek 
V balení najdete i ochrannou fólii na displej. Doteková plocha funguje na kapacitním principu, proto poslouchá pouze příkazy prstu, který by jej poškrábat neměl. Přesto ji doporučuji aplikovat. Není vůbec vidět, povrch displeje mírně zmatní což eliminuje odlesky i nevzhledné otisky prstů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A to nejlepší na konec, v balení najdete dvě plata líbivých nálepek, kterými si svou G1 můžete individuálně nazdobit. Počet tiskovin se omezil na nutné minimum a přibalené CD obsahuje jen a pouze manuál

Témata článku: , , , Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Pro, T-Mobile G1, T-Mobile MDA Vario, T-Mobile MDA Vario IV, Mobil, MS Exchange, Nejdůležitější vlastnost, Nejvyužívanější aplikace, Kapacitní princip, Přibalené CD, T - Mobil, První android, Komunita uživatelů, Malá velikost, Příští verze, Kvalitní sluchátko, Zhasnutý displej, Humanoidní robot, Humanoid