První mobil s Androidem má 15 let. Tehdy jsme brečeli nad dvoudenní výdrží. Kdybychom tak tušili...

Tehdy to nebyla tak očekávaná, ani tak monstrózní akce, jako premiéra prvního iPhonu o půldruhého roku dříve. Vlastně ani dnes ji nevnímáme jako nějakou kultovní událost, přesto stála na začátku něčeho velkého. Dne 23. září 2008 se představil T-Mobile G1 jakožto první smartphone s Androidem – dnes zdaleka nejrozšířenějším mobilním systémem na světě.

V projektu se spojily tři značky – Google dodal operační systém, zkušené HTC hardware a operátor T-Mobile tento výsledek společné práce prodával. V tuzemsku byl telefon svou konstrukcí za exota, za mořem však byli na výsuvné klávesnice zvyklí. Pro našince byl hlavní předností zcela otevřený operační systém se silným Googlem v zádech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Malé a baculaté to tehdy bylo. Displej měl jen 3,2"

iPhone byl tehdy ve druhé generaci a dostal App Store s možností instalování aplikací vývojářů třetích stran. To uměl hned od začátku i Android, nicméně nabídka byla i zde velice omezená a až do roku 2009 nebyl v obchodě žádný placený titul.

Trackball a sluchátka jen s redukcí

Oproti iPhonu však měl T-Mobile G1 jednu zásadní výhodu. Umožňoval běh několika aplikací naráz a už od začátku nabízel aktivní widgety na plochu, tapety, polohovatelné ikonky, nechybělo ani notifikační centrum, i když samozřejmě vypadalo úplně jinak než dnes.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takhle vypadal první Android, který se dostal na veřejnost. Ano, i na šířku to šlo. Mimochodem všimněte si toho krásného retro designu dobové stránky MobilManie!

Zajímavým prvkem byla kulička zvaná trackball, která doplňovala dotykový displej a šlo s ní tehdy nijak neoptimalizované webové stránky prohlížet o poznání pohodlněji než na telefonu od Applu.

Z dnešního pohledu je zajímavý i ten fakt, že T-Mobile G1 neobsahoval 3,5mm jack konektor. Google asi už tehdy věděl, že budoucnost je bezdrátová. Jen o deset let předběhl dobu. Abyste připojili klasická sluchátka, potřebovali jste speciální adaptér.

I když si mnozí uživatelé stěžovali na softwarovou klávesnici Applu, na té v G1 se nedalo psát jednou rukou, byla mizerně podsvícená a navíc díky ní celá konstrukce vrzala. Tady se HTC jako dodavatel hardwaru moc nevytáhlo.

Telefon, který se později ve volném prodeji (mimo kanály T-Mobilu) objevil i pod názvem HTC Dream, měl 3,2" displej s rozlišením 320 × 480 pixelů (180 PPI). Fotoaparát byl 3,2megapixelový, interní paměť měla na dnešní poměry směšných 256 MB, už tehdy jste si však mohli pomoct paměťovou kartou microSD. Dnes se zasmějeme i baterii o kapacitě 1150 mAh, ale tehdy to stačilo na dva dny, což jsme považovali za slabou stránku. Kdybychom tak věděli, co nás čeká o pár let později jako standard...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...a takhle první Droid fotil.

Nechybělo 3G připojení, GPS a bezdrátový Bluetooth profil A2DP. To vše za 9 980 tehdejších korun.

Unikátní video z tehdejší tiskové konference:

Diskuze (17) Další článek: Největší hrozby pro Android. V létě to byly v Česku hlavně mobilní hry napodobující Minecraft

Témata článku: T-Mobile, Android, T-Mobile, Premiéra, Historie, Zajímavosti, Výdrž, Legendy, Android 11, Paměťová karta, T-Mobile G1, MobilManie, Interní paměť, Dotykový displej, První smartphone, Zásadní výhoda, PPI, Dnešní poměry, Dnešní pohled, Hlavní přednost, Notifikační centrum, Unikátní video, Placený titul, Slabá stránka, Třetí strana, Telefony s Androidem na Heureka.cz