T-Mobile Kredit 150: zahodit Twist?

T-Mobile chce na tarif Kredit 150 nalákat majitele předplacených karet. Vyplatí se vám přejít, nebo je to další marketingový trik?
T-Mobile Kredit 150: zahodit Twist?
Kapitoly článku

I když se to operátoři snaží změnit, většina Čechů používá k volání předplacenku. T-Mobile před časem představil nový kreditní tarif Kredit 150, který prezentuje jako přestupní stanici pro současné majitele předplacených karet Twist.

Tarifní program Kredit 150 nabízí za paušální poplatek 179 Kč (150 Kč bez DPH) kredit ve výši 179 Kč, který můžete využít na volání a psaní textových a multimediálních zpráv. V případě vyčerpání kreditu nebo využívání jiných služeb vám bude operátor účtovat sazby podle ceníku. Pokud se uvážete k využívání tarifu na dva roky, získáte zvýhodnění Hit, které v praxi představuje 20 % kreditu navíc. Stihnete-li aktivaci do konce května, získáte po dobu šesti měsíců dalších 25 % kreditu navíc. Nevyužitý kredit se převádí do dalších měsíců, a to tak dlouho, dokud ho zcela nevyžijete.

Kreditní tarif T-Mobile Kredit 150:

Tarif Kredit 150sazby
měsíční paušál179 Kč
kredit179 Kč
kredit (v akci)224 Kč
kredit Hit214 Kč
kredit Hit (v akci)268 Kč
volání do všech sítí6,55 Kč/min
SMS1,79 Kč
MMS5,95 Kč

Od včerejška najdete v nabídce T-Mobilu nové tarify pro předplacenou kartu Twist. Nové tarify doplňují nabídku stávajících tarifů, které nadále zůstávají v platnosti, ale nelze je nově aktivovat. V následující tabulce najdete jak původní, tak nové tarify Twist, kromě speciálního tarifu Twist Internet (stejné sazby jako Twist Standard, měsíční paušál 850 Kč, neomezený přístup na internet) a limitovaných tarifů Twist Home a Tiwst Duo.

Aktuální Twist tarify:

T-MobileTwist StartTwist ProSMSTwist TýdenTwist StandardTwist SMSTwist Extra
měsíční paušál0 Kč0 Kčcca 76 Kč*0 Kč0 Kč69 Kč
vlastní síť - špička5,90 Kč6,90 Kč3,50 Kč5,70 Kč7,50 Kč4,50 Kč
vlastní síť - mimo špičku3,40 Kč3,00 Kč
ostatní sítě - špička5,90 Kč7,90 Kč6,50 Kč
ostatní sítě - mimo špičku
pevná síť - špička3,50 Kč4,50 Kč
pevná síť - mimo špičku3,00 Kč
SMS2,90 Kč1,90 Kč1,90 Kč3,40 Kč2,00 Kč2,00 Kč
účtovací schéma60+3060+3060+3060+160+160+1

* týdenní paušál 19 Kč

Všimněte si v tabulce řádku účtovací schéma. T-Mobile u nových Twist tarifů zavedl stejné schéma jako u kreditních tarifů, tedy 60+30. V praxi to znamená, že v každém případě zaplatíte první minutu hovoru, dále vám pak operátor naúčtuje každou započtenou půlminutu. Je to samozřejmě méně výhodné než původní schéma 60+1, které po první provolané minutě účtovalo po sekundách.

Tip: přečtěte si, jak je nové účtování 60 + 30 nevýhodné

Původní tarify Twist

Nejprve zkusíme srovnat starší tarify Twist, které používá většina majitelů předplacených karet od T-Mobilu, s nově představeným kreditním tarifem Kredit 150. S výjimkou Twist Extra fungují všechny tarify podobně – veškeré peníze, které zaplatíte operátorovi, můžete beze zbytku využít. Pokud nějaké nevyužijete, můžete je využít v dalších měsících. Tarif Twist Extra nabízí za (nevyužitelný) paušální poplatek o něco nižší sazby za volání.

Podstatnou nevýhodou tarifu Kredit 150 je nutnost pravidelného placení paušálního poplatku, u Twistu nemusíte pravidelně dobíjet kredit. Další nevýhodou ve srovnání s původními Twist tarify je účtovací schéma. Určitě naopak uvítáte, že vás nebude omezovat výše kreditu. Můžete provolat klidně víc, než jste zaplatili, operátor vám zbytek naúčtuje v měsíční faktuře.

Oproti tarifu Twist Standard má Kredit 150 vyšší sazby za volání do mobilních sítí. Naopak výrazně levnější je kreditní tarif pro psaní zpráv, mírně ušetříte i při volání do pevné sítě. Kdo volá často na mobil, tomu se vyplatí Twist Standard, patříte-li mezi milovníky SMS, aktivujte si rozhodně Kredit 150.

Pouhým srovnáním cen zjistíte, že Kredit 150 má výhodnější sazby za volání i zprávy než Twist SMS. Pokud používáte svou předplacenku převážně pro psaní zpráv a napíšete jich měsíčně alespoň 90 (cena u Twist SMS – 180 Kč, cena u Kredit 150 – 161 Kč, zbytek můžete provolat), určitě o přechodu uvažujte.

Twist Extra je speciální v tom, že se u něj platí paušální poplatek, který nemůžete provolat. Je tak na pomezí mezi klasickými předplacenkami a běžnými paušálními programy. Ve srovnání s Kredit 150 je o něco dražší pro psaní zpráv, cena za volání do pevné sítě je srovnatelná. Ostatní sazby jsou u Twist Extra výhodnější. Pokud ale využíváte svůj mobil málo, paušální poplatek příslušející k Twist Extra měsíční účet za telefon nepříjemně zvýší.

Nové tarify Twist

Nyní se zaměříme na nově představené tarify Twist Start, Twist ProSMS a Twist Týden. Ty jsou mnohem lépe srovnatelné, mají totiž stejné účtovací schéma.

Volání u Twist Start je přibližně o 0,70 Kč levnější než u Kredit 150. Ten má naopak výrazně levnější textovou zprávu. Přechod na kreditní tarif se proto vyplatí jen v případě, že kromě telefonování občas pošlete zprávu, která průměrnou měsíční útratu sníží.

Tarif Twist ProSMS je určen milovníkům textových zpráv. Cenově je o něco výhodnější než starší Twist SMS, což částečně kompenzuje méně výhodné účtovací schéma. Ještě o něco výhodnější je pak Kredit 150, jehož nevýhoda tkví v povinném měsíčním odvodu ve výši 179 Kč. Pokud ale měsíčně odešlete ze svého Twistu přibližně 94 textových zpráv, vyplatí se vám tuto částku (179 Kč) zaplatit na paušálním poplatku, mírně ušetřit (za 94 zpráv totiž zaplatíte 168 Kč) a zbytek investovat například do hovorů.

Speciální předplacenkový tarif Twist Týden strhává každý týden 19 Kč paušálního poplatku, zato budete moci telefonovat levněji než u zbývajících tarifů. Ceny jsou dokonce nižší než u staršího Twist Exta, ušetříte i ve srovnání s Kredit 150, který má jen nepatrně levnější textovou zprávu. Velkou nevýhodou Twist Extra je měsíční paušál, který pro zachování rovných podmínek musíte rozpustit do minutových sazeb. Provoláte-li například dvacet minut měsíčně, zvýší se cena jedné minuty kvůli paušálu o 3,80 Kč (76 Kč/20 min).

Předplacené karty konkurence

O2 má v nabídce tři tarify pro předplacené karty – O2 Fajn, O2 TXT a O2 Mix. Zatímco O2 Fajn je určen běžným zákazníkům, O2 TXT se snaží cílit na milovníky textovém. Tarif O2 Mix nabízí slevu na volání do sítě Eurotelu, pokud v předchozím měsíci dobijete minimálně 400 Kč.

Ve srovnání s O2 Fajn vychází T-Mobile Kredit 150 spíše nevýhodně. T-Mobile totiž nabízí nižší sazbu jen pro odesílání textových zpráv. Poněkud lépe je na tom T-Mobile ve srovnání s O2 TXT. V tomto případě je totiž kreditní tarif výhodnější nejen pro textovky, ale i pro volání do sítě T-Mobilu a Vodafonu. V případě O2 Mix hodně záleží na tom, zda dosáhnete na nižší minutovou sazbu za volání do O2. V opačném případě je totiž T-Mobile Kredit 150 jen o něco méně výhodnější při volání do O2, v ostatních případech však jasně vede.

Srovnání tarifů O2 Go a Kredit 150:

 O2 FajnO2 TXTO2 MixT-Mobile Kredit 150
do vlastní sítě5,50 Kč5,90 Kč3,60 Kč (6,30 Kč)6,55 Kč
do cizích sítí5,50 Kč7,40 Kč7,40 Kč6,55 Kč
SMS3,20 Kč2,00 Kč2,00 Kč1,79 Kč

Vodafone nabízí v současné době jediný předplacenkový tarif – Vodafone Divoká karta. Z pohledu na přiloženou tabulku zjistíte, že Divoká karta je velmi výhodná pro volání do Vodafonu. V tom nemá konkurenta ani mezi ostatními předplacenky. Sazba za volání do jiných sítí je ale ve srovnání s Kredit 150 přibližně o 0,60 Kč vyšší. Za textovou zprávu zaplatíte u Vodafonu o 0,59 Kč více.

Srovnání Kredit 150 s Vodafone Divoká karta:

 Vodafone Divoká kartaT-Mobile Kredit 150
do vlastní sítě2,98 Kč6,55 Kč
do ostatních sítí7,14 Kč6,55 Kč
SMS2,38 Kč1,79 Kč

 

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Kredit, Twist, Mobil, T - Mobil, Měsíční účet, Celková částka, MOBIVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Nordic Telecom láká na připojení s trvalou 25% slevou. Objednávat je však třeba dnes
Lukáš Václavík
Nordic TelecomPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu