T-Mobile otestoval evropský systém chytré dopravy C-Roads. Využil k tomu LTE

T-Mobile ukončil testování evropského projektu C-Roads, což je systém pro komunikaci mezi vozidly, infrastrukturou a dalšími účastníky provozu. Jeho cílem je zlepšení bezpečnosti a plynulosti provozu na silnicích. Do budoucna se stane integrální součástí chytrých měst a poslouží jako základ pro provoz chytrých autonomních vozidel.

Ze systému ale nebudou benefitovat pouze řidiči, cenné informace dodá také integrovanému záchrannému systému nebo například státní společnosti ŘSD, která pomocí něj bude schopna označit svá vozidla a včas avizovat práce na silnici.

Testování C-Roads se účastní mnoho evropských operátorů, už loni se do projektu zapojilo i české O2. Část testování realizovaná T-Mobilem skončila letos 30. června. Testy probíhaly v laboratorních podmínkách i v běžném silničním provozu, kdy systém pomáhal řešit reálné dopravní situace.

Zajímavostí je, že zatímco projekt C-Roads je primárně testován pomocí technologie ITS-G5 (v podstatě síť Wi-Fi hotspotů na vyhrazené frekvenci), tuzemský T-Mobile jako jediný partner v celém mezinárodním projektu testoval na síti LTE, přesněji technologii LTE-V (LTE-Vehicle), což je podtyp sítě čtvrté generace určený pro provoz „internetu vozidel“ (IoV – Internet of Vehicles). Výsledky testů budou k dispozici během podzimu tohoto roku.

Diskuze (3) Další článek: Známe dostupnost a očekávanou cenu Galaxy Z Fold 2. Levnější nebude...

Témata článku: T-Mobile, Technologie, C-Roads, Chytré auto, LTE, Pro řidiče, Internet věcí, Internet, Silnice, Lamax, Síť, Doprava, LTE-V, IoV, Testování, Evropský systém, Vozidlo