T-Mobile otestoval nasazení dronů. Pomohou s pokrytím mobilní sítě při krizových situacích

  • T-Mobile úspěšně otestoval nasazení dronů
  • Poslouží jako náhradní „vzdušné“ BTS s podporou LTE
  • Využití najdou při krizových a mimořádných situacích

Český T-Mobile ve spolupráci s firmou Primoco UAV SE vytvořili koncept bezpilotního letounu, který by v krizových či mimořádných situacích pomohl s pokrytím mobilní sítě na exponovaném místě. Součástí dronu je totiž základnová stanice BTS sítě LTE. Vyslání těchto dronů by v některých případech mohlo být mnohem rychlejší, než standardní pozemní prostředky pro náhradní spojení. Ty se navíc nemohou fyzicky dostat na všechna místa, což by vyřešil právě tento bezpilotní letoun.

Klepněte pro větší obrázek
I takto může vypadat BTS stanice s podporou LTE. Má tři kola, křídla, bezpilotní ovládání, operační prostor jeden až dva kilometry nad zemí a může zůstat ve vzduchu až 15 hodin

V rámci testu T-Mobile na českém nebi zkoušeli bezpilotní letoun Primoco UAV One 150 s nosností vybavení až 30 kg. Konkrétně vybavení od T-Mobile včetně (LTE základnicové stanice) váží 8 kilogramu, v závislosti na vzletové hmotnosti vydrží dron ve vzduchu až 15 hodin. Dron má plně automatický vzlet i přistání a cestovní rychlost až 120 km/h. Operační prostředí dronu je jeden až dva kilometry nad zemí, a jeho dílčí testování probíhalo na letišti Písek – Krašovice. Samotný dron splňuje civilní a vojenské bezpečnostní předpisy, a jeho provoz už byl schválen v téměř deseti zemích EU. 

Řeší se financování a jednotná pravidla

Počítá se s jejich nasazením v rámci živelných katastrof (povodně, požáry), kterými může být dotčena funkčnost mobilní sítě. Ta je v těchto oblastech důležitá, nejen pro obyvatele, ale také pro koordinaci složek IZS. O koncept už projevila zájem i armáda. Drony navíc mohou být nasazeny i dokrytí míst, u nichž legislativa neumožňuje další rozšíření výstavby pozemních síti, resp. zahušťování stávajících základnových stanic.

Řešení od T-Mobilu je zatím ve fázi pilotního projektu, který může být nasazen kdekoliv v EU, nejen v terénu, ale i v zástavbě. T-Mobile je však stále na začátku. Jeho primárním cílem je nastavení regulace podobných „mobilních dronů“, a také součinnost s vládami zemí EU na financování jejich provozu.

Promo video letounu Primoco UAV One 150:

Váš názor Další článek: Oskarta začne účtovat hovory po minutách. Otočka Vodafonu od někdejšího férového operátora dokonána

Témata článku: , , , , , , Bezpilotní letadlo, Nasazení, IZS, Mobilní síť, Dron, Krizová situace, Písek,