T-Mobile posiluje ochranu proti spoofingu. Podvodných hovorů z podstrčených čísel přibývá

Počet podvodů v kybernetickém prostředí neustále roste. Zahrnout sem můžeme i podvodné telefonáty s cílem vylákat citlivé, nejčastěji bankovní údaje. Typu podvodů s vylákáním údajů se říká phishing a podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jde aktuálně o nejčastější typ útoku. 

Za podvody stojí koordinované skupiny útočníků, které jako nástroj často používají techniku zvanou spoofing – dokážou do sítě podstrčit jiné telefonní číslo, než ze kterého hovor skutečně realizují, a obvykle napodobují obecně známé a zapamatovatelné infolinky důvěryhodných institucí, typicky bank. Při samotném hovoru se pak útočníci mohou snadno vydávat za pracovníka banky a vylákat z oběti například přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, které potom za pár sekund „vybílí“.

Na tento nepříznivý trend už začátkem roku zareagoval T-Mobile, který letos v březnu v pilotním provozu spustil vlastní bezpečnostní řešení pro pevné linky na bázi tzv. „voice firewallu“. Tento nástroj dokáže snížit riziko zneužití telefonního čísla. Operátor nyní tento nástroj vylepšil o identifikaci původu hovoru. V rámci sítě se toto ochranné opatření pod názvem Firewall 2.1 nově aplikuje také na všechna mobilní čísla operátora a zákazníci za něj nemusí nic platit.

T-Mobile v České republice denně detekuje a zablokuje přes čtyři tisíce podezřelých aktivit, které často cílí na citlivá a osobní data uživatelů. Ačkoli zobrazené telefonní číslo tomu nenapovídá, hovory velmi často přicházejí ze zahraničí, kde je zdrojové zařízení prakticky nedohledatelné a pro útočníka tak znamená snadnou cestu realizace podvodu.

Jak funguje Firewall 2.1

Bezpečnostní řešení Firewall 2.1. pracuje s identifikací původu hovoru, tedy s tím, zda se telefonní číslo nachází v domácí síti, nebo v zahraničí. Podvržené hovory pak v případě aktivního přihlášení čísla do domácí sítě na území České republiky tento firewall blokuje – zjednodušeně brání zneužití čísel T-Mobile při volání do sítě T-Mobile. Čísla z jiných sítí, ale zatím zachytit nedokáže, v případě zahraničního původu hovoru je dohledání prakticky nemožné. Dodavatelem bezpečnostního řešení Firewall 2.1 je telekomunikační společnost Jtendo, která se specializuje na služby pro mobilní operátory.

Zdroj: T-Mobile

Diskuze (18) Další článek: Když chcete pořádně měřit tep, místo hodinek navlékněte hrudní pás. Nebo aspoň vezměte Apple Watch

Témata článku: T-Mobile, Zabezpečení, Bezpečnost, Podvod, NÚKIB, Ochrana, Spoofing, Nástroj, Hovor, Firewall, Telefonní číslo, Číslo, Banka, Česká republika, Síť