T-Mobile: pozor na účtování balíčku Pevná+

Ne vždy přinese aktivace balíčku úsporu, někdy může mít i opačný efekt. U T-Mobilu je tomu tak třeba při volání na pevnou linku.
T-Mobile: pozor na účtování balíčku Pevná+

Nejen T-Mobile, ale i ostatní dva operátoři nabízí různá tarifní zvýhodnění, či balíčky volných jednotek, se kterými zákazníci mohou ušetřit nemalou částku. Například při volání o víkendech, po špičce, na vybraná čísla atd. Cílem takovýchto balíčků by tedy měla být úspora nákladů. Jeden z našich čtenářů nás ovšem upozornil na případ vycházející z jeho osobní zkušenosti, kdy měla aktivace takového balíčku právě opačný efekt.

Řeč je o zvýhodnění „Pevná+“, které si mohou aktivovat tarifní zákazníci T-Mobilu s nekreditním tarifem. „Konečně můžete dát přednost mobilu, i když voláte na pevnou linku“, hlásá na svých webových stránkách operátor. Teoreticky to tak skutečně je, za paušální poplatek 58,31 Kč měsíčně můžete volat na pevnou linku za 1,19 Kč za minutu. Jak už u našich operátorů bývá zvykem, vadou na kráse zůstává účtování hovorů. První dvě minuty se účtují celé, poté je doba spojení účtována po jednotlivých minutách (120+60). Všechny zájemce o toto zvýhodnění pak ještě uchlácholí tvrzení, že zvýhodněná cena platí po provolání volných minut.

V čem je háček?

Poslední věta předchozího odstavce je poněkud zavádějící, běžný zákazník z ní prostě nabude dojmu, že zvýhodnění bude uplatněno jakmile vyčerpá všechny své volné minuty. Chyba lávky, nahlédneme-li do podrobných podmínek využívání balíčku, zjistíme o účtování hovorů (krom tarifikace 120+60) ještě následující skutečnost: „Tento princip se uplatňuje na všechny hovory do pevné sítě, včetně hovorů uskutečněných v rámci volných minut.“

Jak to vypadá v praxi?

Uvažujme pro náš případ situaci, kdy využíváme minutový tarif T 160. Volné minuty jsou určeny pro volání do všech sítí a účtovány po sekundách po první provolané minutě. Sazba volání mimo vlastní síť je 4,76 Kč za minutu přičemž každý druhý odchozí hovor směřuje do pevné sítě. Z našich 160 minut je tedy právě polovina účtována způsobem 120+60 a ještě navíc si připlácíme dalších téměř 60 Kč za samotný balíček. Jak vypadají takové hovory v rámci volných našich volných minut s tarifem T 160 ukazuje následující tabulka:

Délka hovorudo 60 sekund90 sekund120 sekund150 sekund180 sekund
bez balíčku Pevná+4,76 Kč7,14 Kč9,52 Kč11,90 Kč14,28 Kč
s balíčkem Pevná+9,52 Kč9,52 Kč9,52 Kč14,28 Kč14,28 Kč

Pro názornost jsem po první provolané minutě zvolil intervaly po třiceti sekundách, což může znamenat v případě hovoru trvajícího jednu minutu a jednu sekundu prodražení téměř 100 %. Jelikož jsou bez aktivního balíčku hovory účtovány způsobem 60+1, je v podstatě jedno s jakým odstupem si určím intervaly, s balíčkem Pevná+ jednoduše proděláme nejvíce na hovorech okolo jedné minuty. Ani potom ale není situace o mnoho lepší, stačí překročit celou minutu o sekundu a už nám ji operátor odečte celou. Po provolání volných minut pak stojí každý hovor na pevnou linku nejméně 2,28 Kč, což je méně než u nejvyššího tarifu T 1500. Položme si ale otázku, zda není cena za levnější volání příliš vysoká.

V konkrétním případě našeho čtenáře (tarif T 80), který jako obvykle provolal polovinu svých volných minut na pevné linky činil rozdíl 150 Kč za hovorné plus 60 Kč za samotný balíček. Jak sám píše, když na příčinu již několikáté nezvykle vyšší faktury přišel prostudováním podrobných výpisů, byl rozpálen do běla. Leckdo může namítat, že je to jen jeho hloupost, jelikož se dostatečně neseznámil s podrobnými podmínkami. Operátor ovšem na tento a jiné své balíčky upozorňuje zákazníky prostřednictvím svých asistentů na zákaznické lince, kteří je při zavolání na infolinku nabídnou volajícím na určité období bezplatně jako dárek. Pokud jen slepě neplatí faktury, mohou být tímto „dárečkem“ nepříjemně překvapeni.

Jak na mobilní volání na pevnou?

Pokud často voláte z mobilu na pevnou linku, nabízí T-Mobile ještě jednu alternativu. Jedná se o balíček „Pevná mimo špičku“. Za měsíční poplatek 296,31 Kč získáte 1000 minut pro volání na pevné linky od 19:00 do 8:00 ve všední dny a po celé víkendy a svátky. Výhodou balíčku je uplatnění volných minut ještě před těmi v rámci tarifu a cena minuty 30 haléřů při provolání celého balíčku. Nevyčerpané minuty se do dalšího účtovacího období nepřevádí.

Balíček______volné minutyměsíční paušálaktivaceúčtování
Pevná mimo špičku1000296,31 Kč0 Kč60+1

U O2 není situace o moc růžovější. Jediným balíčkem, který umí snížit cenu volání do pevné sítě je balíček „Top Pevná“. Ten obsahuje 150 minut pro volání na pevnou za měsíční poplatek 178,50 Kč. Další možností je aktivce tarifního zvýhodnění „Volej domů“, jenž umožňuje volat až na tři čísla za  paušální poplatek, přičemž jedno z nich může být číslo pevné linky. Podrobné informace o cenách a kombinacích čísel naleznete v této bleskovce. Ovšem pozor, volné minuty jsou v obou případech uplatněny až po vyčerpání volných paušálních minut a u balíčku „Top Pevná“ se rovněž nepřevádí. Jediný způsob jak se k levnějšímu volání na pevnou dostat okamžitě je aktivace na samostatné SIM kartě s tarifem Individual nebo v případě balíčku „Top Pevná“ na partnerské kartě Tandem.

Balíčekvolné minutyměsíční paušálaktivaceúčtování
Top Pevná150178,50 Kč0 Kč60+1

Vodafone umožňuje svým tarifním zákazníkům s vybranými tarify nejširší paletu služeb, se kterými mohou při volání na pevnou opravdu ušetřit. Nabízí dva balíčky ušité na míru pro volání na pevnou linku. Ten první nese název „Program na pevnou“ a za 530 Kč umožňuje volat na pevnou opravdu kdykoli a neomezeně. Druhý pak za 240 Kč to samé, jen mimo špičku. Volání zdarma je uplatněno okamžitě, na kredit v rámci tarifu nemá žádný vliv. Pro přehlednost opět přidávám tabulku:

Balíčekvolné minutyměsíční paušálaktivace
Na pevnouneomezeně530 Kč0 Kč
Na pevnou mimo špičku*neomezeně240 Kč0 Kč

* všední dny od 18:00 do 8:00 hodin a celé víkendy a státní svátky

Další možností jak volat na pevnou linku neomezeně je přidání konkrétního čísla pevné linky do skupiny v rámci balíčku „Program kamarádi“. V závislosti na počtu čísel ve skupině je za něj účtován paušál od 178,50 do 285,60 Kč. Celkem lze do skupiny zapojit až čtyři čísla ze sítě Vodafone nebo čísla pevných linek.

Program kamarádiměsíční poplatekza jedno číslovolné minuty a SMS
1 číslo178,50 Kč178,50 Kčneomezeně
2 čísla226,10 Kč113,05 Kčneomezeně
3 čísla261,80 Kč87,27 Kčneomezeně
4 čísla285,60 Kč71,40 Kčneomezeně

Pro zákazníka, který často volá na pevnou telefonní linku nabízí každý operátor něco. Nejširší a zároveň nejlepší nabídku má dle mého názoru Vodafone. S jeho balíčky není třeba se ničím znepokojovat a zapisovat si volné tarifní minuty, které je výhodnější využít na volání do mobilní sítě. Bohužel operátoři často těží z nevědomosti a důvěryhodnosti svých zákazníků, kteří se ve všech těch nabídkách jen stěží orientují a nevědomky tak často zaplatí více než by chtěli. Nezbývá, než se před aktivací balíčku či zvýhodnění přeptat i na fakta, na které operátoři samovolně neupozorňují a vždy si alespoň zběžně zkontrolovat vyúčtování.

Diskuze (13) Další článek: O2 Dlouhý víkend: nepříjemná změna účtování pro předplacené služby

Témata článku: T-Mobile, Operátoři, Účtování, Bali, Pozor, MOBI, Opačný efekt, Pevná, T - Mobil, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46