Náramky Skeeper a GeoSkeeper zpřístupní mobilní telefonii každému. Vedle volání a SMS dokáží monitorovat pohyb nositele.
Už žádný strach o seniory nebo vaše malé potomky, řekli si v T-Mobile a ve spolupráci se společnostmi WM OCEAN a TELTECH Servis uvádí na český trh unikátní produkty vybavené telefonním modulem. Náramky Skeeper a GeoSkeeper umožňují být v přímém kontaktu s chronicky nemocnými či zdravotně postiženými, stejně jako mít přehled nad potomky. Manipulace s přístrojem ve své jednoduchosti předčí i nejjednodušší mobilní telefony pro seniory. Pro volání nebo poslání SMS stačí stisk jediného tlačítka. Pokročilejší model GeoSkeeper je navíc vybaven GPS modulem pro lokalizaci uživatele.
GPS lokalizace a sledování
Každý, kdo někdy pečoval o osobu, která není schopná si poradit s mobilním telefonem či vyžaduje zvýšený dohled, dobře ví, že není jednoduché ji nechat o samotě. Zařízení Skeeper a GeoSkeeper od izraelské společnosti Aerotel Medical Systems jsou však naprosto jednoduché a pro nositele nepředstavují prakticky jakoukoli nutnost obsluhy. Předností náramků není jen možnost lokalizace, ale také upozornění na jakoukoliv změnu na straně nositele. Opatrovník je tak informován například o vybíjející se baterii nebo vypnutí náramku.
Do náramků je možné předem nastavit vybraná čísla, například lékaře, opatrovníka či krizové centrum. K přijetí i vytočení hovoru stačí stisk jednoho tlačítka, příchozí hovor s předvolených čísel umí náramek i sám přijmout.
Skeeper: jednodušší varianta bez GPS
Model Skeeper je vybaven jednak třemi tlačítky, přičemž pod každé si zákazník uloží zvolený kontakt. Tomu lze v případě potřeby buď přímo zavolat, nebo odeslat předem nadefinovanou SMS. Kromě toho je k dispozici tlačítko pro „Nouzové volání“. Systém k němu umožňuje přiřadit až čtyři telefonní čísla, přičemž Skeeper je vytáčí postupně tak dlouho, dokud nedojde ke spojení hovoru. Také v situaci, kdy v náramku není SIM karta, se uživatel dovolá pomoci, a to na linku 112. Veškerou administraci – tedy přiřazení čísel k jednotlivým tlačítkům, vytvoření SMS, druhy upozornění – si zákazník může provést prostřednictvím zákaznické linky.
Skeeper ve zkratce:
- rozměry a hmotnost: 65 × 46 × 17 mm, 75 g
- sítě: triband GSM (800, 900, 1800 MHz), GPRS
- použití v teplotách: -10 až +50 °C
- funkce: 3 programovatelná tlačítka, 1 tlačítko nouzového hovoru, automatický příjem hovoru
- baterie a výdrž: 3,7V Li-Ion, 100 hodin v pohotovosti, 1 hodina hovoru
GeoSkeeper: s GPS a funkcí monitorování
Model GeoSkeeper je navíc vybaven GPS modulem. Ten umožňuje přesnou lokalizaci uživatele – ta se používá, pokud se nositel náramku dostane mimo předem vyhrazenou oblast, nebo při provedení nouzového volání z náramku či z monitorovacího centra. Také se Skeeperem je možná lokalizace, a to prostřednictvím služby Kde je od T-Mobile. Slabinou obou náramků je menší výdrž baterie. V případě nepřetržitého hovoru se mohou vybít už za pouhých 60 minut.
GeoSkeeper ve zkratce:
- rozměry a hmotnost: 65 × 46 × 17 mm, 75 g
- sítě: čtyřpásmové GSM (800, 900, 1 800, 1 900 MHz), GPRS
- použití v teplotách: -10 až +50 °C
- funkce: 3 programovatelná tlačítka, 1 tlačítko nouzového hovoru, automatický příjem hovoru
- baterie a výdrž: 3,7V 650mAh Li-Ion, 90 hodin v pohotovosti, 1,5 hodiny hovoru, 24 hodin monitorování pohybu po dvouminutových intervalech
Bezpečnostní náramky jsou k dispozici jak pro konečné spotřebitele, tak pro nejrůznější zdravotnické organizace a zařízení. Prvním z projektů je nasazení náramků v Arcidiecézní Charitě Olomouc. Běžného uživatele vyjde měsíčně používání náramku na 177 až 356 Kč. V této ceně je nejen paušál za volání a SMS, ale zahrnuje mimo jiné nastavení a změnu telefonních čísel, non-stop technickou podporu, pomoc při řešení krizových situací či komfortní plnohodnotný přístup uživatele či jeho okolí k mapovým podkladům umožňujícím zjišťování polohy GeoSkeeperů. Náramky samy o sobě nejsou levnou záležitostí, cenově se pohybují na úrovni dobře vybavených multimediálních telefonů. Model Skeeper je k mání za 8 996 Kč, GeoSkeeper přijde na 12 495 Kč.