T-Mobile si loni připsal zisk 11,5 miliardy a hospodařil s vyšší marží než Apple

T-Mobile má za sebou finančně velmi výživný rok 2018. Podle hospodářských výsledků, které v uplynulých dnech zveřejnila mateřská společnost Deutsche Telekom (DT), zůstává stoprocentní česká dcera snaživým jedničkářem, který do německé skupiny nalévá tradičně vysoké zisky a hospodaří s nevídanou marží. Za rok 2018 to bylo konkrétně 42,4 %, což je nejvyšší marže z celé skupiny DT. Pro srovnání americký Apple, který bývá často dáván za vzor úspěšného podnikání, uvádí v posledních hospodářských výsledcích marži „pouze“ 38 %.

Klepněte pro větší obrázek

Nutno dodat, že i někteří další členové skupiny DT hospodaří velmi efektivně a provozní marže (EBITDA) okolo 40 % se objevují ještě u operátorů v Německu, Chorvatsku, Řecku a na Slovensku. Ve všech těchto zemích nicméně fungují dcery DT zároveň jako hlavní provozovatelé pevných linek. Český T-Mobile za rok 2018 utržil 27,2 miliardy korun a vytvořil provozní zisk 11,4 miliardy korun. Náklady na investice se pohybovaly za celý rok ve výši 4,2 miliardy korun, tedy asi 15 % z celkových tržeb, což lze označit za zdravou investiční míru.

Klepněte pro větší obrázek
Provozní ukazatele: počet zákazníků mobilních služeb meziročně nepatrně narostl

T-Mobile na konci roku evidoval 6,188 milionu zákazníků mobilních služeb, což je meziroční nárůst zhruba o 11 tisíc zákazníků. Operátor tak s přehledem zůstává českou mobilní jedničkou. Intenzivní využívání datových služeb se odráží v podílu nehlasových služeb na ARPU (průměrný měsíční výnos na zákazníka) z mobilních služeb, jež dosáhlo téměř 51 % z 257 Kč. Podíl zákazníků paušálních tarifů dosáhl 65 %. 76 % tržeb operátora tvoří výnosy z mobilních služeb, firemní zákazníci tvoří 44 % celkových tržeb, zbytek leží na bedrech běžných individuálních zákazníků.

Klepněte pro větší obrázek
Finanční výsledky českého T-Mobilu (údaje v mil. Kč)

Zatímco počet provolaných minut nebo SMS stagnuje, celkové množství dat přenesených v síti operátora dále výrazně vzrostlo. Objem dat v mobilní síti se zvýšil o 26,1 % a dosáhl téměř 55 300 TB. Ještě větší nárůst zaznamenal objem dat přenesený prostřednictvím konvergovaných řešení – téměř o 150 % na více než 172 800 TB – např. u služeb Magenta 1 nebo Pevný internet do zásuvky. Tuzemský T-Mobile zaměstnával k 31. prosinci 2018 téměř 3 500 lidí.

Diskuze (46) Další článek: „Ministryně drahých dat“ a šéfredaktor MobilManie v diskuzním pořadu Epicentrum

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, SMS, Hospodaření a finance, Zisky, Peníze, Investice, Deutsche Telekom, T - Mobil, Slovensko, Člen skupiny, Operátor, MOBI, Marže, Objem dat, Zákazníci, Mobilní služba, Internet, Tržby, Řecko, Německo, Vysoká marže, Chorvatsko, ArpoVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Takhle si Microsoft představuje počítače s Windows 11. Ukázal i Surface, který nikdo nečekal

Takhle si Microsoft představuje počítače s Windows 11. Ukázal i Surface, který nikdo nečekal

** K novém softwaru patří nový hardware, a tedy nové Surfacy ** Microsoft všechny překvapil hybridem Surface Studio Laptop ** Stále počítá i s mobily, ukázal dvoudisplejový Surface Duo 2

Lukáš Václavík
Windows 11SurfaceMicrosoft
Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

** FT232HQ je univerzální čip USB 2.0 ** Může se chovat jako sériová linka, I²C, SPI, GPIO aj. ** Dnes jej oživíme v C na Windows

Jakub Čížek
C++Pojďme programovat elektronikuUSB