T-Mobile spouští EDGE: vše, co potřebujete vědět

T-Mobile mnohé zaskočil svoji zprávou, že od pondělí spouští rychlé datové přenosy EDGE ve své síti. Jaké jsou podmínky, jaké bude pokrytí a rychlost a co to všechno bude stát? V článku najdete odpovědi na všechny otázky a navíc rozhovor se zástupci T-Mobilu.
T-Mobile spouští EDGE: vše, co potřebujete vědět
Kapitoly článku

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhém spekulování a očekávání přišla z čista jasna překvapivá zpráva. V pondělí 8.listopadu budou v síti českého T-Mobilu spuštěny rychlé datové přenosy technologie EDGE. Zpráva byla tak překvapující, jako nedávné ohlášení Oskara, že na spuštění technologie EDGE ve své síti také již pracuje. Jediný, kdo z českých operátorů nepřišel s nějakým překvapením ohledně EDGE je zatím Eurotel. Ale dá se očekávat, že i ten nezůstane pouze u svého CDMA a začne se zabývat i onou druhou alternativou rychlého mobilního internetu.

Co to na nás zkoušíte?

Pokud jste zaskočeni, kvůli čemu je tu takový rozruch a nevíte, co ona čtyři písmenka EDGE znamenají, doporučuji vám tento článek, ve kterém se o technologii EDGE dozvíte vše potřebné. Ve zkratce: jedná se o technologii, která umožňuje rychlý přenos dat v sítí GSM. Jedná se víceméně o optimalizovanou technologii GPRS, kterou již jistě znáte ze svého mobilu. EDGE však využívat s běžným mobilem s GPRS nemůžete, zapotřebí je mobilní telefon s podporou této technologie. Zatím jich u nás moc není, ale nabídka se neustále rozrůstá. Jedničkou je Nokia, která má zatím stoprocentní podíl v nabídce.

Pokud vás zajímá, které telefony disponují technologií EDGE, podívejte se na tento článek a nezapomeňte také na Nokie představené předevčírem. Můžete také využít vyhledávání podle parametru EDGE v katalogu mobilů. Prozatím budou výsledkem hledání tyto modely:

Zatím jen omezeně

Co nás tedy v pondělí čeká? Předně musím konstatovat, že si tuto otázku mohou klást pouze obyvatelé Prahy, Brna, Plzně, Ostravy, Olomouce a Českých Budějovic. A ani lidé z těchto měst nemohou zatím všichni jásat. Pokrytí nebude v počátcích úplné ani v těchto městech, ale příslib T-Mobilu je, že se pokrytí bude nadále zlepšovat a do konce února příštího roku by měla být všechna výše zmiňovaná města plně a homogenně pokryta.


Klepněte na náhled, otevře se větší mapa pokrytí

Pokrytí se bude dále rozšiřovat do dalších měst a pokud se EDGE ujme, bude T-Mobile rozšiřovat jeho působení i do méně obydlených oblastí.

Tip: prověřte si, zda vám funguje EDGE již dnes. Máme zprávy, že v některých lokalitách je EDGE v provozu s předstihem.

Omezena by však neměla být rychlost přenosu dat. Ta by u sítě s touto technologií mohla dosahovat teoreticky rychlosti přes 230 kbps. Je to hodnota takřka trojnásobná ve srovnání s GPRS. Je však jisté, že se s tímto maximem v síti nestkáme. Důkazem mohou být zkušenosti ze Slovenska, kde už EDGE nějaký čas mají a uživatelé se musí spokojit se 160 kbps (18 kB/s). Další důkaz je také prozatímní rekord v datovém přenosu prostřednictvím EDGE, který vytvořili při speciálně optimalizovaném testovacím provozu v Maďarsku. Bylo dosaženo rychlosti 235,6 kbps.

T-Mobile zmiňuje, že by rychlost v jeho síti měla dosahovat hodnot v rozmezí 150 – 220 kbps v závislosti na síle a kvalitě signálu v dané lokalitě.

Rychlý internet okamžitě v mobilu

Největší výhodou EDGE pro běžného uživatele je jeho návaznost na technologii GPRS. Pokud máte telefon s podporou rychlých dat, nemusíte se starat o jeho nastavení nebo aktivaci služby, pokud již používáte GPRS. Díky kompatibilitě s GPRS můžete být klidní, že nezůstanete ve štychu, pokud se octnete mimo pokrytí EDGE. Bude to sice o trochu déle trvat, ale k internetu se dostanete. To je oproti konkurenčnímu CDMA od Eurotelu značná výhoda, ale ke srovnání těchto technologií se dostaneme až dále.

Mezi GPRS a EDGE můžete plynule přecházet, aniž byste museli přerušovat spojení, poznáte to pouze na rychlosti. To oceníte především při připojení k internetu například při jízdě autem. EDGE však budete automaticky využívat i při ostatních činnostech, které doposud zastávalo GPRS, tedy wapování, posílání MMS, e-mailů nebo vzdálené synchronizaci. Zapomenout nesmíme ani na funkci Stiskni a mluv, která však u nás zatím nebyla zprovozněna.

Co to bude stát?

T-Mobile si je vědom, že spouští službu do testovacího provozu, ve kterém se může objevit mnoho výpadků a nedostatků. Proto je chvályhodné, že bude dočasně službu nabízen v podstatě zdarma. Platit se bude jako doposud za GPRS spojení, jen ta rychlost bude několikanásobně vyšší. Tyto prázdniny si mohou užívat všichni uživatelé sítě T-Mobile, včetně zákazníků s neomezenými datovými tarify, kteří tuto službu jistě ocení.

Stávající ceny datových tarifů:

Tarif Basic WAP Standard Business Unlimited Unlimited Special* Twist Data 
Unlimited
měsíční poplatek 0 Kč 58 Kč 238 Kč 594 Kč 832 Kč 772 Kč 850 Kč
volné MB (data) 0 MB 0 MB 5 MB 50 MB bez omezení bez omezení bez omezení
volné kB (wap) 0 kB 200 kB 0 kB 0 kB bez omezení bez omezení bez omezení
internet GPRS (špička) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,04 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
internet GPRS (mimo špičku) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,02 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
wap GPRS 0,60 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
* v ceně je započteno 80 volných minut pro volání do sítě T-Mobile; smlouva se uzavírá na 1 rok

Od prvního dubnového dne příštího roku však nastanou v účtování změny. Všechny neomezené tarify pro připojení k internetu budou zdraženy o 200 Kč bez DPH. Jedná se tedy o tarify Data Unlimited, Data Unlimited Special a Twist Data Unlimited. Ostatní tarify, u kterých se platí za stažená data, však zůstanou bez změny cen i nadále. U stávajících cen mohou však zůstat i majitelé neomezených tarifů, bude jim však omezena rychlost připojení pouze na 85 kbps.

Přehled všech GPRS tarifů společnosti T-Mobile najdete zde.


V druhé kapitole se dozvíte, jak bude fungovat T-Mobile EDGE za hranicemi, jak si můžete EDGE vyzkoušet, i když zatím nemáte potřebný telefon a také se krátce budeme věnovat srovnání s konkurenčním CDMA. Na závěr máme nachystaný rozhovor se zástupci T-Mobilu.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nokia 3200, Nokia 3220, Nokia 5140, Nokia 6170, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6230, Nokia 6630, Nokia 6820, Nokia 7200, Nokia 7260, Pot, MB data, Zápůjčka, T - Mobil, Štych, Mobil, MOBI, Edge, Edge +, Konec března


Určitě si přečtěte