T-Mobile spustil DVB-H: televize v mobilu pro první vyvolené

Digitální televizní vysílání pro mobilní telefony už není jen fantaskním snem. T-Mobile spustil testovací provoz technologie DVB-H: digitální kvalita, 10 programů, televize stále připravena v kapse. Komerčnímu nasazení brání snad jediné – zarputilé české úřady.
Kapitoly článku

Po sítích třetí generace jsme se dočkali spuštění další pokrokové technologie pro využití mobilních telefonů – mobilní operátor T-Mobile společně s Českými radiokomunikacemi spustil digitální televizní vysílání DVB-H. Běžné televizní vysílání se tak stane dostupné prakticky kdekoli, stačí vytáhnout mobil z kapsy. Ale má to ještě mnoho háčků.

O technologii DVB-H

DVB-H je standardem pro digitální televizní vysílání pro malá mobilní zařízení, zejména tedy pro mobilní telefony. Digitální signál se šíří z pozemních televizních vysílačů, stejně jako v případě klasického televizního vysílání, které se označuje DVB-T. Narozdíl od analogového šíření signálu zajišťuje digitální vysílání kvalitnější a nerušený přenos. Především je pak možné v jednom kmitočtovém pásmu přenášet více programů najednou, tzv. multiplex.

Běžné digitální televizní vysílání DVB-T je přizpůsobeno potřebám standardních televizních obrazovek a vzhledem k vysokému rozlišení a malé kompresi signálu se rychlost přenosu dat jednoho programu pohybuje v rozsahu 3-6 Mb/s. Taková kvalita je pro mobilní zařízení zbytečná a pro zpracování energeticky náročná. Proto byla vyvinuta technologie DVB-H optimalizovaná pro mobilní přístroje. Přenášený signál je upraven pro menší displeje a pro přenos jednoho programu dostačuje rychlost menší než 400 kb/s. Přesto je sledovaný obraz velmi kvalitní a plynulý. Do jednoho multiplexu se pak vejde až 40 programů, zatímco multiplex ve standardu DVB-T pojme jen čtyři programy.

Digitální televizní vysílání pro mobilní telefony podle standardu DVB-H vyžaduje zapojení několika subjektů. Hlavním tahounem je při rozjezdu DVB-H u nás mobilní operátor T-Mobile, který poskytuje svoji mobilní síť a službu zaštiťuje. Hlavním partnerem jsou České radiokomunikace, které se starají o vysílací síť. Dále se na projektu podílí Siemens, Rohde & Schwarz, Gemalto a Nagravision (dodavatelé technologií, komponent a ochrany přístupu ke službě) a také Motorola, jako hlavní poskytovatel testovacích mobilních telefonů.

Šest týdnů, 250 vyvolených

Komerčnímu spuštění služby brání hned několik faktorů. Největším nepřítelem je zatím česká byrokracie, ale T-Mobile chce být připraven a tak využil možnosti službu vyzkoušet v pilotním testovacím provozu. Tím se doladí především technické zabezpečení služby. Pilotní provoz bude trvat pouze šest týdnů, poté bude vysílání ukončeno a bude se muset čekat na kroky českých zákonodárců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předvádění služby na včerejší tiskové konferenci T-Mobilu

Pro potřeby testování je pokryto signálem DVB-H celé území Prahy, a to z vysílače na Strahově. Na západní polovině Prahy je zajištěna síla signálu dostačující k příjmu televize i uvnitř budov, na zbytku území města je zajištěna plná kvalita vysílání jen mimo budovy.

Službu bude testovat 250 uživatelů z řad novinářů, odborníků, zaměstnanců T-Mobilu, ale také několik vybraných zákazníků. Mezi „vyvolené“ patří i naše redakce a brzy vám přineseme praktické zkušenosti s touto novinkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První zkouška: výběr programu • stále vybíráme • spuštění chvíli trvá • a už se koukáme (pod obrazem si všimněte nabídky pro objednání SMS zpravodajství vztahující se k programu ČT24)

Není to ovšem poprvé, kdy T-Mobile tuto službu představuje. Poprvé jsme televizi na mobilním zařízení viděli minulý rok na Invexu. Tehdy se ovšem nejednalo o plnohodnotný test služby DVB-H, ale spíše o „experiment“.

DVB-H není jen televize

Standard pro DVB-H byl ustanoven teprve v prosinci roku 2004 po prvním testování této technologie v Německu. Od té doby probíhá intenzivní vývoj a testování v několika zemích a teprve letos došlo k prvnímu komerčnímu spuštění DVB-H, a to v Itálii. Česko je mezi osmi státy, ve kterých by měla být služba spuštěna během příštího roku a dalších 16 zemí už na testování služby také pracuje.

Co z toho mobilní operátor bude mít? Vysílání signálu přece zajišťuje jiný subjekt, který nemá s mobilními sítěmi nic společného. Operátor bude jednoduše službu poskytovat a prodávat, provozovatel vysílačů pak vyinkasuje „nájemné“. Přestože bude signál DVB-H teoreticky ve vzduchu volně dostupný, operátor službu zabezpečí tak, že bude možné televizi přijímat pouze na telefonu přihlášeném do sítě T-Mobile a až po zaplacení poplatku. Operátor zatím přesně nespecifikoval, jak bude tato ochrana technicky řešena; kódováním mají být blokovány jen zvlášť placené programy z nabídky.

O zisk operátorovi se dále postarají doplňkové služby v podobě interaktivní nabídky. Běžné televizní vysílání je doplněno o doprovodné služby, jak je například odkaz na internetové stránky pořadu, možnost stažení vyzváněcí melodie z právě hrajícího videoklipu nebo uložení obrázku s tématem aktuálního pořadu. Podobných služeb se časem jistě najde víc. Užitečnou funkcí je také možnost nahlédnutí do televizního programu vybrané stanice, která umožňuje nastavení alarmu s předstihem před pořadem, který chcete sledovat (EPG – elektronický programový průvodce). Doprovodné služby k televiznímu vysílání pracují prostřednictvím datových přenosu v mobilní síti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I na malém displeji jsou čitelné infolišty • EPG vám ukáže plánovaný program a na zajímavý pořad vás upozorní

Oproti streamovanému přenosu televizního vysílání v sítích třetí generace, což provozuje například O2, je DVB-H mnohem vyspělejší technologií pro příjem televize v kapesních zařízeních. Především nabízí mnohem vyšší kvalitu obrazu (rozlišení 352 × 288 bodů oproti 176 × 144, navíc nejnovější kódování MPEG-4 H.264/AVC) a zvuku (stereo zvuk kvality FM rádia), nabídku doplňkových služeb a výrazně menší energetickou náročnost. DVB-H také nijak nezatěžuje mobilní síť, až na drobné datové přenosy k doplňkovým službám. Hlavní nevýhodou je samozřejmě velmi omezená nabídka přístrojů schopných příjmu DVB-H a nutnost vybudovat vysílací síť.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání kvality obrazu televize DVB-H a streamované v síti 3G - slova jsou zbytečná 


V druhé kapitole vás seznámíme s nabídkou programů pro DVB-H, testovacím telefonem a hlavně s legislativními problému, které brání komerčnímu spuštění DVB-H u nás

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Ostatní, Česká legislativa, Rychlý nástup, Gemalto, Mobil, MOBI, T - Mobil, Vybraný zákazník, Zvláštní poplatek, Plná kvalita, Pro +, Rohde, Legislativní problém, SPU, Filmbox, TelevizeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nedostatkové zboží. Jak se vyvíjí globální situace mezi výrobci čipů

Nedostatkové zboží. Jak se vyvíjí globální situace mezi výrobci čipů

Reakce na pandemii covidu-19 i různé přírodní katastrofy způsobily pokles výroby čipů, což zapříčinilo rostoucí poptávku po nich i zvyšující se ceny finálních produktů. Tržby producentů čipů přitom stouply řádově o desítky procent.

Jan Spěšný
ProcesoryByznys
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tohle Garminu dosud chybělo. Chytrý měřič krevního tlaku odesílá výsledky do mobilní aplikace

Tohle Garminu dosud chybělo. Chytrý měřič krevního tlaku odesílá výsledky do mobilní aplikace

** Garmin uvedl na trch zajímavý produkt... ** ...chytrý měřič krevního tlaku a srdečního tepu ** Naměřená data zasílá do mobilní aplikace Garmin Connect

Martin Chroust
Měření tlakuWi-FiGarmin
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky