T-Mobile staví 5G na loni vydražených frekvencích. Používá i technologie od Huawei

T-Mobile oznámil rozšíření svého 5G pokrytí o dalších 270 vysílačů. Sítě páté generace teď podle údajů operátora pokrývají zhruba 10 % populace Česka. Do konce roku má 5G pokrytí vzrůst až na čtvrtinu obyvatelstva. V 5G sítích nespoléhá na jednoho partnera – používá vybavení od společností Huawei a Ericsson.

T-Mobile provozuje 5G aktuálně celkem na 600 vysílačích. Používá frekvence 1 800 a 2 100 MHz, a jako první z tuzemských operátorů také loni vydražené kmitočty z aukce 700 MHz. Mobilní 5G síť neslouží pouze zákazníkům se smartphony, ale využívá se také v kampusových uzavřených sítích. Ty běží v areálech českých univerzit VŠB-TU Ostrava, CIIRC ČVUT Praha, VUT Brno a ČZU Praha.

Partnerství Huawei a T-Mobilu pokračuje

Do konce srpna se mohli do 5G sítě T-Mobilu připojit všichni zákazníci s vhodným 5G smartphonem a libovolným tarifem (včetně předplacenek Twist). Od 1. září 2021 spustil operátor novou generaci tarifů, která 5G zpřístupňuje pouze pro nejvyšší paušály od 975 Kč měsíčně a výše. Celou nabídku tarifů si můžete prostudovat zde.

T-Mobile použil zařízení Huawei do kritické infrastruktury i přes to, že před technologiemi této firmy (a také čínské ZTE) varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Český stát na rozdíl od některých jiných evropských zemí nepřistoupil k plošnému zákazu těchto technologií a rozhodnutí nechal na firmách a institucích.

Podívejte se do showroomu T-Mobile nabitého technologiemi:

Všichni provozovatelé dotčených technologií dostali za úkol provést analýzu rizik spojených s jejich využíváním a následně přijmout opatření, kterými rizika minimalizují. Druhý český operátor O2 už dříve oznámil, že veškerou novou výstavbu 5G, ale i modernizaci starších generací mobilní sítě bude provádět výhradně s evropským dodavatelem technologií Ericssonem. Vodafone zatím partnera pro budování 5G sítí na nově získaných kmitočtech neoznámil.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (13) Další článek: Apple spustil digitální občanky a řidičáky. Fungují podobně jako Apple Pay

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , , , VUT Brno, F +, Síť, T Mobil, Operátor, Vysílač, Česká republika