T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

  • S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony
  • Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů
  • T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Brandované telefony s logem operátora nejsou na trhu ničím novým. Byl to právě T-Mobile, který se stal v roce 2008 operátorem, který přinesl vůbec první smartphone s Androidem. Jeho model G1 byl v podstatě přejmenovaný HTC Dream. Svůj vlastní Android později připravil na globální úrovni například i Vodafone nebo operátorská skupina Orange působící například na Slovensku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dvojice modelů T Phone a T Phone Pro od T-Mobilu

Výhodou vlastního smartphonu je možnost naspecifikovat si ho zcela podle vlastních požadavků. Operátor si telefon obvykle sám nevyrábí, pouze smluvním výrobci zadá požadavky na jeho funkce, design a zejména také cenu, která musí být nižší než u klasických výrobců, aby uvedení vlastního modelu dávalo vůbec smysl.

Právě cena vzhledem k výbavě byla kamenem úrazu u posledních generací brandovaných smartphonů. Zejména čínští mobilní výrobci jako Xiaomi (a jeho podznačky Poco a Redmi) nebo TCL (a jeho podznačka Alcatel) dokázali v posledních letech nabídnout relativně levné telefony se slušnou výbavou. Částečně i jejich vlivem na trh nižší třídy zařízl před třemi lety Vodafone svoji řadu smartphonů Smart, která dospěla do své desáté generace.

Levnější výroba v méně známých fabrikách

Do českých vod se teď vrací modely brandovaných smartphonů od jiného operátora, T-Mobilu. Jeho T Phone a T Phone Pro jsou odvozeniny od modelů Revvl, které mateřská skupina Deutsche Telekom představila poprvé loni ve Spojených státech, nyní začíná „poevropštěnou“ verzi prodávat v Česku a na dalších osmi trzích EU. Hlavním benefitem obou modelů je 5G konektivita. Pro operátora jsou sítě nové generace podstatnou částí aktuálního byznysu.

Klasičtí výrobci samozřejmě také mají v nabídce levné 5G telefony. V jejich podání jde ale o hodně „okleštěné“ modely, které jsou zpravidla hůř vybavené než jejich jmenovci bez přívlastku 5G. Důvodem jsou stále o poznání vyšší ceny čipsetů s integrovaným 5G modemem a pokud se chce výrobce vejít do určité cenovky, musí 5G model „ošidit“ na jiné části výbavy, zpravidla na displeji nebo fotoaparátu.

Operátor (zde celá skupina Deutsche Telekom) si ale zadá výrobu zvolených modelů na zakázku u relativně neznámé značky (modely T Phone vznikají ve fabrice čínského Wingtechu), zaváže se odebrat určité množství kusů a sám se postará o marketing i prodej. Tím je možné cenu zařízení proti běžným „značkovým“ výrobcům stlačit.

Zařízení na míru novým 5G tarifům

V případě dvou uvedených novinek platí výhodný poměr ceny a výbavy zejména v souvislosti s trochu dražším modelem T Phone Pro, který za 6 500 Kč nabízí v této cenové hladině zajímavé a ne tak zcela samozřejmé funkce, jako je 50Mpx fotoaparát nebo bezdrátové dobíjení. Určitým kompromisům se ale T Phony nevyhnuly – za nás je to například nízké HD+ rozlišení displeje u obou modelů a chybějící NFC pro bezkontaktní platby u základního modelu (bez „Pro“ v názvu).

Naopak nás mile překvapilo kvalitní tovární zpracování. Telefony jsou sice plastové, ale rozhodně nepůsobí žádným laciným dojmem. Design je poměrně umírněný a minimalistický, líbí se nám kontrastní prvek v podobě magentově zbarveného odemykacího tlačítka, které je zároveň čtečkou otisků. Černá záda modelu Pro by mohla o něco méně přitahovat otisky prstů, bledě modrá zadní strana nižšího modelu je v tomto milosrdnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vyšší ze dvou novinek T Phone Pro přichází v jediné černé barvě a má i černou krabičku

Pro méně náročné zákazníky operátora může jít o zajímavou alternativu za rozumné peníze. Ještě větší smysl telefony dávají v souvislosti s uvedením nové generace tarifů, které už všechny umožňují 5G konektivitu. T-Mobile navíc při současném pořízení tarifu svoje telefony dotuje, takže je můžete mít (v závislosti na pořízeném tarifu a požadovaném modelu) už za symbolickou jednu korunu. Oba T Phony pracují s čistým systémem od Googlu, předinstalován je Android 12.

T-Mobile T Phone
rozměry a hmotnost: 167 × 76 × 8,8 mm
displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 2 400, 384 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 4 500 mAh
procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 12
fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
60 %
vybavenost
cena: 4 999 Kč

T-Mobile T Phone Pro
rozměry a hmotnost: 174 × 78 × 9,0 mm, 214 g
displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 640, 263 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 12
fotoaparát: 50MPx, video (2 560 × 1 440), autofocus, blesk
61 %
vybavenost
cena: 6 499 Kč

Diskuze (24) Další článek: Uživatelé starších hodinek se dočkali updatu. Wear OS 3 přináší nové grafické rozhraní, Asistent však zatím chybí

Témata článku: T-Mobile, Android, Smartphony, T-Mobile, Nižší třída, NFC, Evropská unie, USA, 5G, Byznys, Konektivita, Deutsche Telekom, Preview, Česká republika, Výrobce, Deutsche Telekom), Slovensko, Levný telefon, Model T, HTC Dream, Model, Telefon, Operátor, T Phone, Telefony s Androidem na Heureka.cz