T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

  • T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů
  • Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu
  • Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Operátor T-Mobile dnes oznámil kompletní tarifní portfolio 5G tarifů. Stávající zákazníky však v průběhu příštího roku čeká velký třesk. T-Mobile v rámci zjednodušení svého portfolia (aktuálně existuje více než 7 tisíc tarifních kombinací z dřívějška) všechny dosavadní tarify zruší a převede uživatele na odpovídající tarify nové generace. Pokud se vám nabízený tarif, který bude vycházet primárně z vaší datové spotřeby za poslední půlrok, nebude líbit, můžete si zvolit kterýkoliv jiný z nové nabídky. 

Všechny tarify mohou využít 5G

Pro uživatele jsou zásadní benefity dva. Dojde ke zpřehlednění nabídky tarifů a současně mohou uživatelé u všech počítat s podporou 5G sítí. Tedy i u těch nejlevnějších. Jen u českého T-Mobilu narostla datová spotřeba v loňském roce meziročně o téměř 60 procent. A v první polovině letošního roku je T-Mobile datově už na stejných číslech jako za celý rok 2020. 

Nové tarify se dělí do tří skupin. První z nich má název Pořád online. Jedná se o tarify s neomezeným voláním a SMS zprávami, které jsou doplněny datovým balíčkem v rozmezí 1 - 10 GB. Jakmile data vyčerpáte, máte k dispozici balíček Pořád online, který omezí rychlost mobilních dat na 256 kbit/s. Není to sice žádná sláva, ale u smartphonu nepřijdete o konektivitu, a můžete datově méně náročnější aplikace (např. navigaci, jízdní řády, sociální sítě, bankovní aplikace, apod.) používat i nadále.

Tarify pořád online:

1 GB Plus 2 GB Plus 4 GB Plus 5 GB Plus 6 GB Plus 7 GB Plus 10 GB Plus
510 Kč 535 Kč 585 Kč 620 Kč 645 Kč 670 Kč 720 Kč
Neomezené volání a SMS
1 GB 2 GB 4 GB 5 GB 6 GB 7 GB 10 GB
Pořád online

Druhou skupinou tarifů jsou Neomezené 5G tarify. Celkem jich v nabídce operátora najdeme pět, a jejich součástí je mimo neomezeného volání a SMS zpráv i zdánlivě „neomezený“ datový limit. Má to ale háček v podobě rychlostního omezení. Dva základní tarify jsou omezeny na maximálně 10 Mbps, ovšem určitý datový limit vám operátor „pustí“ v maximální rychlosti. Prostřední tarif má „omezovač“ na dvojnásobné rychlosti, poslední dva tarify už jsou datově neomezené v plném rozsahu. S rostoucí cenou tarifů se k nim nabalují i doplňkové služby týkající se T-Mobile TV, mezinárodních volání a dat v roamingu mimo EU.

Neomezené 5G tarify:

Neomezeně
XL
Neomezeně
2XL
Neomezeně
3XL
Neomezeně
4XL
Neomezeně
5XL
930 Kč 1 030 Kč 1 140 Kč 1 340 Kč 1 640 Kč
Neomezený datový limit
Max 10 Mbps Max 20 Mbps Plná rychlost
+ 15 GB plná r. + 30 GB plná r. + 40 GB plná r.  
T-Mobile TV Mini
  100 mezin. min 1 000 mezin. min mezin. min
  500 MB mimo EU

Třetí skupinou jsou speciální tarify pro juniory, studenty a seniory. I tyto tarify ani při vyčerpání datového limitu nepřichází o datovou konektivitu. Studentský tarif s neomezenými daty a plnou rychlostí vychází na devět stovek, tarif pro seniory má základní balík 1 GB dat, v případě juniorského tarifu je to trojnásobek. Zase ale nejmenší přichází o neomezené volání, ale místo toho mají 150 minut volání a 150 textovek. 

Speciální 5G tarify:

Student Plus Student neomezeně Student neomezeně XL Senior Junior
480 Kč 700 Kč 905 Kč 255 Kč 275 Kč
Neomezené volání a SMS  
10 GB Neomezený datový limit 1 GB 3 GB
Pořád online + 15 GB plná rychlost Pořád online

Posledním přídavkem do portfolia jsou převážně datové tarify s kombinací velmi menšího množství volných minut a textových zpráv (Mobilní internet), a čistě datové tarify, které jsou určeny například pro zařízení typu tablet a notebook s mobilní datovou konektivitou.

Mobilní internet:

Data 5 GB Plus Data 12 GB Plus Data neomezeně Data neomezeně XL
460 Kč 695 Kč 930 Kč 1 240 Kč
150 volných minut + 150 volných SMS
5 GB 12 GB Neomezeně Neomezeně
Pořád online 10 Mbps Plná rychlost
  + 30 GB plná rychlost  

Datový tarif:

Internet
5 GB
Internet
7 GB
Internet
12 GB
Internet
neomezeně
Internet
neomezeně XL
245 Kč 390 Kč 485 Kč 720 Kč 1 020 Kč
5 GB 7 GB 12 GB Neomezeně
  10 Mbps Plná rychlost
  + 30 GB plná rychlost  

Srovnání s dřívějšími tarify

Pokud novou nabídku srovnáme s tarify, které jste si mohli až do včerejška aktivovat (na webu T-Mobilu už je nenajdete), jedná se u všech tarifů o mírné zdražení (často v řádech desítek korun). Žádnou 5G revoluci tedy nečekejte. Je však pravdou, že za trochu vyšší měsíční platby máte u všech tarifů k dispozici 5G. U nejdražších neomezených tarifů je bonusem T-Mobile TV a mezinárodní hovory, pokud už však televizi používáte jinou a nevoláte na čísla se zahraniční předvolbou, tento „bonus“ zřejmě vůbec nevyužijete.

Jenže, pokud jste zákazníci T-Mobilu, z nabídky nových tarifů si budete muset vybrat. V průběhu roku 2023 operátor veškeré stávající tarify zruší a automaticky vás přesune na tarif podle vašeho datování za poslední půlrok. Pokud s nabízeným tarifem nebudete souhlasit, můžete si vybrat jakýkoliv z nabídky

O změně tarifu se dozvíte na faktuře 30 dní přes změnou. Ve stejném časovém intervalu dostanete i SMS s odkazem na nové tarify. Čtyři dny před změnou přijde SMS zpráva upozorňující na blízké přepnutí a v den přesunu na nový tarif dorazí další textovka. Firemních tarifů by se nová změna dotknout, alespoň podle posledních informací, neměla. Je však otázkou, jak na nucený přechod na nové tarify zareagují stávající zákazníci, kteří si budou muset vybrat.

Plán vývoje 5G sítí

Kamenem úrazu je chybějící vysvětlení ze strany operátora, k čemu vlastně běžní uživatelé využijí 5G sítě. Samozřejmostí je vyšší datová rychlost a nižší latence, ale pokud někomu delší dobu stačí třeba 3GB FUP na stávajících LTE sítích, bude přesvědčování o užitečnosti 5G sítí při nucené změně tarifu dosti náročné. Ještě, když 5G sítě zdaleka nejsou na celém území ČR. Tarify tak víceméně předhání stávající stav infrastruktury.

Představení telefonů T Phone a T Phone Pro:

T-Mobile má dnes ve své síti 2 200 5G vysílačů, a ještě do konce roku 2022 chce mít operátor 50% pokrytí populace, v roce 2023 by mělo být pokrytí na úrovni 70 procent, a dá se očekávat, že v roce 2024 poskočí ještě dále. T-Mobile chce v příštím roce do 5G sítí investovat 2 miliardy korun a další miliardu do fixní infrastruktury.

V současné době je však v síti T-Mobilu registrováno jen 500 tisíc 5G zařízení. Operátor chce tedy do své sítě dostat více 5G zařízení, což je patrné z nedávno oznámené dvojice T Phone a T Phone Pro. V rámci cenové dotace je možné snížit cenu telefonu až na 1 Kč (tarif za 720 Kč a vyšší), resp. na 499 Kč u verze Pro.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (144) Další článek: Xiaomi Smart Band 7 Pro už také v Evropě. Na cestě od náramku k hodinkám, výbavou i cenově

Témata článku: Tarify a mobilní služby, T-Mobile, Neomezená data, SMS, Sítě 5G, 5G, Paušál, FUP, Mobilní internet, Neomezené volání, Evropská unie, Pro seniory, Neomezený tarif, Studentský tarif, Pro mladé, T Phone, Pořád online, Nový tarif, Donut, Mini, Česká republika, Tarif, Zařízení typu, Nabídka tarifů, PlusVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny