T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

  • T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů
  • Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu
  • Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Operátor T-Mobile dnes oznámil kompletní tarifní portfolio 5G tarifů. Stávající zákazníky však v průběhu příštího roku čeká velký třesk. T-Mobile v rámci zjednodušení svého portfolia (aktuálně existuje více než 7 tisíc tarifních kombinací z dřívějška) všechny dosavadní tarify zruší a převede uživatele na odpovídající tarify nové generace. Pokud se vám nabízený tarif, který bude vycházet primárně z vaší datové spotřeby za poslední půlrok, nebude líbit, můžete si zvolit kterýkoliv jiný z nové nabídky. 

Všechny tarify mohou využít 5G

Pro uživatele jsou zásadní benefity dva. Dojde ke zpřehlednění nabídky tarifů a současně mohou uživatelé u všech počítat s podporou 5G sítí. Tedy i u těch nejlevnějších. Jen u českého T-Mobilu narostla datová spotřeba v loňském roce meziročně o téměř 60 procent. A v první polovině letošního roku je T-Mobile datově už na stejných číslech jako za celý rok 2020. 

Nové tarify se dělí do tří skupin. První z nich má název Pořád online. Jedná se o tarify s neomezeným voláním a SMS zprávami, které jsou doplněny datovým balíčkem v rozmezí 1 - 10 GB. Jakmile data vyčerpáte, máte k dispozici balíček Pořád online, který omezí rychlost mobilních dat na 256 kbit/s. Není to sice žádná sláva, ale u smartphonu nepřijdete o konektivitu, a můžete datově méně náročnější aplikace (např. navigaci, jízdní řády, sociální sítě, bankovní aplikace, apod.) používat i nadále.

Tarify pořád online:

1 GB Plus 2 GB Plus 4 GB Plus 5 GB Plus 6 GB Plus 7 GB Plus 10 GB Plus
510 Kč 535 Kč 585 Kč 620 Kč 645 Kč 670 Kč 720 Kč
Neomezené volání a SMS
1 GB 2 GB 4 GB 5 GB 6 GB 7 GB 10 GB
Pořád online

Druhou skupinou tarifů jsou Neomezené 5G tarify. Celkem jich v nabídce operátora najdeme pět, a jejich součástí je mimo neomezeného volání a SMS zpráv i zdánlivě „neomezený“ datový limit. Má to ale háček v podobě rychlostního omezení. Dva základní tarify jsou omezeny na maximálně 10 Mbps, ovšem určitý datový limit vám operátor „pustí“ v maximální rychlosti. Prostřední tarif má „omezovač“ na dvojnásobné rychlosti, poslední dva tarify už jsou datově neomezené v plném rozsahu. S rostoucí cenou tarifů se k nim nabalují i doplňkové služby týkající se T-Mobile TV, mezinárodních volání a dat v roamingu mimo EU.

Neomezené 5G tarify:

Neomezeně
XL
Neomezeně
2XL
Neomezeně
3XL
Neomezeně
4XL
Neomezeně
5XL
930 Kč 1 030 Kč 1 140 Kč 1 340 Kč 1 640 Kč
Neomezený datový limit
Max 10 Mbps Max 20 Mbps Plná rychlost
+ 15 GB plná r. + 30 GB plná r. + 40 GB plná r.  
T-Mobile TV Mini
  100 mezin. min 1 000 mezin. min mezin. min
  500 MB mimo EU

Třetí skupinou jsou speciální tarify pro juniory, studenty a seniory. I tyto tarify ani při vyčerpání datového limitu nepřichází o datovou konektivitu. Studentský tarif s neomezenými daty a plnou rychlostí vychází na devět stovek, tarif pro seniory má základní balík 1 GB dat, v případě juniorského tarifu je to trojnásobek. Zase ale nejmenší přichází o neomezené volání, ale místo toho mají 150 minut volání a 150 textovek. 

Speciální 5G tarify:

Student Plus Student neomezeně Student neomezeně XL Senior Junior
480 Kč 700 Kč 905 Kč 255 Kč 275 Kč
Neomezené volání a SMS  
10 GB Neomezený datový limit 1 GB 3 GB
Pořád online + 15 GB plná rychlost Pořád online

Posledním přídavkem do portfolia jsou převážně datové tarify s kombinací velmi menšího množství volných minut a textových zpráv (Mobilní internet), a čistě datové tarify, které jsou určeny například pro zařízení typu tablet a notebook s mobilní datovou konektivitou.

Mobilní internet:

Data 5 GB Plus Data 12 GB Plus Data neomezeně Data neomezeně XL
460 Kč 695 Kč 930 Kč 1 240 Kč
150 volných minut + 150 volných SMS
5 GB 12 GB Neomezeně Neomezeně
Pořád online 10 Mbps Plná rychlost
  + 30 GB plná rychlost  

Datový tarif:

Internet
5 GB
Internet
7 GB
Internet
12 GB
Internet
neomezeně
Internet
neomezeně XL
245 Kč 390 Kč 485 Kč 720 Kč 1 020 Kč
5 GB 7 GB 12 GB Neomezeně
  10 Mbps Plná rychlost
  + 30 GB plná rychlost  

Srovnání s dřívějšími tarify

Pokud novou nabídku srovnáme s tarify, které jste si mohli až do včerejška aktivovat (na webu T-Mobilu už je nenajdete), jedná se u všech tarifů o mírné zdražení (často v řádech desítek korun). Žádnou 5G revoluci tedy nečekejte. Je však pravdou, že za trochu vyšší měsíční platby máte u všech tarifů k dispozici 5G. U nejdražších neomezených tarifů je bonusem T-Mobile TV a mezinárodní hovory, pokud už však televizi používáte jinou a nevoláte na čísla se zahraniční předvolbou, tento „bonus“ zřejmě vůbec nevyužijete.

Jenže, pokud jste zákazníci T-Mobilu, z nabídky nových tarifů si budete muset vybrat. V průběhu roku 2023 operátor veškeré stávající tarify zruší a automaticky vás přesune na tarif podle vašeho datování za poslední půlrok. Pokud s nabízeným tarifem nebudete souhlasit, můžete si vybrat jakýkoliv z nabídky

O změně tarifu se dozvíte na faktuře 30 dní přes změnou. Ve stejném časovém intervalu dostanete i SMS s odkazem na nové tarify. Čtyři dny před změnou přijde SMS zpráva upozorňující na blízké přepnutí a v den přesunu na nový tarif dorazí další textovka. Firemních tarifů by se nová změna dotknout, alespoň podle posledních informací, neměla. Je však otázkou, jak na nucený přechod na nové tarify zareagují stávající zákazníci, kteří si budou muset vybrat.

Plán vývoje 5G sítí

Kamenem úrazu je chybějící vysvětlení ze strany operátora, k čemu vlastně běžní uživatelé využijí 5G sítě. Samozřejmostí je vyšší datová rychlost a nižší latence, ale pokud někomu delší dobu stačí třeba 3GB FUP na stávajících LTE sítích, bude přesvědčování o užitečnosti 5G sítí při nucené změně tarifu dosti náročné. Ještě, když 5G sítě zdaleka nejsou na celém území ČR. Tarify tak víceméně předhání stávající stav infrastruktury.

Představení telefonů T Phone a T Phone Pro:

T-Mobile má dnes ve své síti 2 200 5G vysílačů, a ještě do konce roku 2022 chce mít operátor 50% pokrytí populace, v roce 2023 by mělo být pokrytí na úrovni 70 procent, a dá se očekávat, že v roce 2024 poskočí ještě dále. T-Mobile chce v příštím roce do 5G sítí investovat 2 miliardy korun a další miliardu do fixní infrastruktury.

V současné době je však v síti T-Mobilu registrováno jen 500 tisíc 5G zařízení. Operátor chce tedy do své sítě dostat více 5G zařízení, což je patrné z nedávno oznámené dvojice T Phone a T Phone Pro. V rámci cenové dotace je možné snížit cenu telefonu až na 1 Kč (tarif za 720 Kč a vyšší), resp. na 499 Kč u verze Pro.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (144) Další článek: Xiaomi Smart Band 7 Pro už také v Evropě. Na cestě od náramku k hodinkám, výbavou i cenově

Témata článku: Tarify a mobilní služby, T-Mobile, Neomezená data, SMS, Sítě 5G, 5G, FUP, Paušál, Mobilní internet, Neomezené volání, Pro seniory, Evropská unie, Neomezený tarif, Studentský tarif, Pro mladé, Pořád online, Nový tarif, Tarif, T Phone, Mini, Donut, Zařízení typu, Česká republika, Nabídka tarifů, PlusBaterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn