Tajemné znovuzrození značky Benq-Siemens

Benq pokračuje s výrobou mobilních telefonů. Zapomeňte na Siemens a těšte se na tchajwanské inovace, přijdou i k nám!
Kapitoly článku

Telefony značky Siemens byly svého času velmi oblíbené. Získaly si pověst dobře vybavených telefonů za rozumnou cenu s příjemným ovládáním a zpravidla konzervativním designem. Hojně se prodávaly také low-endy řady A, které si tisíce zákazníků získávaly především velmi nízkou cenou. Špatně nastavená produktová nabídka a zvýšená poruchovost byla příčinou postupného úpadku. V půlce roku 2005 proto přišla záchrana od společnosti Benq, která mobilní divizi Siemensu odkoupila a založila dceřinou společnost Benq Mobile. Ta po vlažném začátku začala produkovat nové telefony pod značkou Benq-Siemens.

Jak to všechno dopadlo už víte. Benq Mobile krach firmy možná jen trochu oddálil, ale zabránit mu nedokázal. Telefony Siemens a Benq-Siemens zmizely z trhu a kdo si je už dříve koupil, ten se mohl obávat problémů se servisem.

Tip: přečtěte si, jak to bylo se zánikem telefonů Benq-Siemens

Benq vyrábí mobily dál

Zatímco Benq Mobile zkrachoval, rozprodávají se německé továrny a tisíce lidí přišly o práci, samotný Benq na mobily nezanevřel. Tu a tam se objeví zpráva o novém telefonu nesoucím značku Benq, případně i Benq-Siemens. Nic není oficiální a zprávy zpravidla pochází z čínských a tchajwanských webů. Je ale fakt, že Benq s výrobou mobilních telefonů pokračuje a o tomto úmyslu již dříve v tisku informoval Hank Hung, marketingový ředitel Benqu. Výrobce by se měl soustředit pouze na domácí tchajwanský a také na čínský trh.

Velkým překvapením pak ale byly dvě tiskové zprávy Benqu. První informovala o „novém“ mobilním telefonu Benq E81, zanedlouho přišla zpráva o komunikátoru P51. Připomenu, že model E81 byl představen již v červenci roku 2006 jako Benq-Siemens E81 a komunikátor P51 nám Benq Mobile představil již v březnu 2006, tedy rok před opakovaným představením Benqu. Od té doby se žádné podobné tiskové zprávy s opakovanými premiérami telefonů nevyskytly, přibylo však neoficiálních odhalení připravovaných telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Benq P51

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq-Siemens E81

S pomocí českého zastoupení společnosti Benq jsme se snažili získat vyjádření přímo od tchajwanského vedení, jaké jsou plány s výrobou mobilních telefonů a zda se připravuje návrat mobilních telefonů se značkou Benq-Siemens, případně pouze Benq, také na evropské trhy. Toho se nám bohužel nedostalo. Benq si krachem Benq Mobile poškodil v Evropě jméno a přišel o mnoho peněz, zdrženlivý postoj je tedy na jednu stranu pochopitelný.

Telefony Benq i v Česku

Daleko zajímavější zprávy však přišly z německých, respektive rakouských zdrojů. Rakouská pobočka Benq Mobile se totiž dokázala včas odtrhnout od tchajwansko-německé potápějící se flotily a jako jediné plavidlo se dokázala potopě ubránit. Za její záchranou stojí bulharská telekomunikační společnost BelTel, která společně s americkým investorem vymanila rakouskou pobočku Benq Mobile z dluhů a dokázala ji oddělit od zbytku společnosti. Pod názvem BelTel Mobile bude nadále nabízet mobilní telefony z produkce Benqu. Půjde však pochopitelně o výrobky čistě tchajwanské produkce. BelTel Mobile hodlá své aktivity rozvinout do zemí střední a východní Evropy.

Své zastoupení má BelTel Mobile už i v Česku, a to prostřednictvím distributora VM distribution (viz certifikát oficiálního zastoupení). VM distribution již rozjel internetový obchod na adrese www.benqshop.cz, kde je možné některé starší telefony značky Siemens a Benq-Siemens koupit. Časem by měly nabídku oživit i novinky.

Nepřehlédněte seznam nových telefonů z produkce Benqu v druhé kapitole článku!

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq E72, Benq-Siemens E81, Vestavěné rádio, Hranatý tvar, Poruchovost, Produktová nabídka, Atraktivní smartphone, BenQ Mobil, Znovuzrození