Benq pokračuje s výrobou mobilních telefonů. Zapomeňte na Siemens a těšte se na tchajwanské inovace, přijdou i k nám!
Kapitoly článku:
Telefony značky Siemens byly svého času velmi oblíbené. Získaly si pověst dobře vybavených telefonů za rozumnou cenu s příjemným ovládáním a zpravidla konzervativním designem. Hojně se prodávaly také low-endy řady A, které si tisíce zákazníků získávaly především velmi nízkou cenou. Špatně nastavená produktová nabídka a zvýšená poruchovost byla příčinou postupného úpadku. V půlce roku 2005 proto přišla záchrana od společnosti Benq, která mobilní divizi Siemensu odkoupila a založila dceřinou společnost Benq Mobile. Ta po vlažném začátku začala produkovat nové telefony pod značkou Benq-Siemens.
Jak to všechno dopadlo už víte. Benq Mobile krach firmy možná jen trochu oddálil, ale zabránit mu nedokázal. Telefony Siemens a Benq-Siemens zmizely z trhu a kdo si je už dříve koupil, ten se mohl obávat problémů se servisem.
Tip: přečtěte si, jak to bylo se zánikem telefonů Benq-Siemens
Benq vyrábí mobily dál
Zatímco Benq Mobile zkrachoval, rozprodávají se německé továrny a tisíce lidí přišly o práci, samotný Benq na mobily nezanevřel. Tu a tam se objeví zpráva o novém telefonu nesoucím značku Benq, případně i Benq-Siemens. Nic není oficiální a zprávy zpravidla pochází z čínských a tchajwanských webů. Je ale fakt, že Benq s výrobou mobilních telefonů pokračuje a o tomto úmyslu již dříve v tisku informoval Hank Hung, marketingový ředitel Benqu. Výrobce by se měl soustředit pouze na domácí tchajwanský a také na čínský trh.
Velkým překvapením pak ale byly dvě tiskové zprávy Benqu. První informovala o „novém“ mobilním telefonu Benq E81, zanedlouho přišla zpráva o komunikátoru P51. Připomenu, že model E81 byl představen již v červenci roku 2006 jako Benq-Siemens E81 a komunikátor P51 nám Benq Mobile představil již v březnu 2006, tedy rok před opakovaným představením Benqu. Od té doby se žádné podobné tiskové zprávy s opakovanými premiérami telefonů nevyskytly, přibylo však neoficiálních odhalení připravovaných telefonů.
Benq P51
Benq-Siemens E81
S pomocí českého zastoupení společnosti Benq jsme se snažili získat vyjádření přímo od tchajwanského vedení, jaké jsou plány s výrobou mobilních telefonů a zda se připravuje návrat mobilních telefonů se značkou Benq-Siemens, případně pouze Benq, také na evropské trhy. Toho se nám bohužel nedostalo. Benq si krachem Benq Mobile poškodil v Evropě jméno a přišel o mnoho peněz, zdrženlivý postoj je tedy na jednu stranu pochopitelný.
Telefony Benq i v Česku
Daleko zajímavější zprávy však přišly z německých, respektive rakouských zdrojů. Rakouská pobočka Benq Mobile se totiž dokázala včas odtrhnout od tchajwansko-německé potápějící se flotily a jako jediné plavidlo se dokázala potopě ubránit. Za její záchranou stojí bulharská telekomunikační společnost BelTel, která společně s americkým investorem vymanila rakouskou pobočku Benq Mobile z dluhů a dokázala ji oddělit od zbytku společnosti. Pod názvem BelTel Mobile bude nadále nabízet mobilní telefony z produkce Benqu. Půjde však pochopitelně o výrobky čistě tchajwanské produkce. BelTel Mobile hodlá své aktivity rozvinout do zemí střední a východní Evropy.
Své zastoupení má BelTel Mobile už i v Česku, a to prostřednictvím distributora VM distribution (viz certifikát oficiálního zastoupení). VM distribution již rozjel internetový obchod na adrese www.benqshop.cz, kde je možné některé starší telefony značky Siemens a Benq-Siemens koupit. Časem by měly nabídku oživit i novinky.
Nepřehlédněte seznam nových telefonů z produkce Benqu v druhé kapitole článku!