Tajemný tablet TabCo má převálcovat iPad

Zničeho nic se objevila tajemná společnost TabCo, natočila skvělá videa a tvrdí, že bude mít lepší tablet než Apple. Nebo jde jen o povedený marketing Nokie?

TabCo. Zkratka slov Tablet Company. Nová společnost, která si s námi pěkně zahrává. V uplynulých dvou měsících natočila čtyři virální videa, kterými se snaží vzbudit zájem o svůj nový tablet.

V prvním videu uvidíte, jak se v San Franciscu na nebi nad budovou, ve které se právě koná Apple WWDC, najednou ukáží nápisy Forget the fruit www.whoistabco.com. To leccos napovídá.

Druhé video pochází z kanceláří a ukazuje získávání informací od nezávislého vzorku populace (nezapomeňte, že jde o virální video, a tak asi moc nezávislý nebude). Jeden z testujících se ale najednou rozhodne strhnout přelepku názvu výrobce…

Ve třetím videu se oslavují narozeniny, a jak to tak bývá, občas se nějaký prototyp v baru zapomene.

Poslední video napovídá datum, které se objeví vykreslené svítícími okny na fasádě Empire State Building.

Musí se uznat, že virální videa se povedla, jsou originální a mají nápad. Pojďme se ale podívat blíže na samotný tajemný tablet. TabCo ví (a nebo se tak alespoň snaží tvářit), že dnes „je to všechno o iPadu či iPhonu a o ničem jiném.“ „Jasně, trh je nasycen. Museli bychom být blázni, myslet si, že můžeme uspět.

Ne nepodobné slavnému výroku CEO Nokie, Stephena Elopa. A tváří se také, že právě TabCo je to, co zvládne Apple porazit, uspět a nebýt jen „tabletem s pořadovým číslem 201“. Mluví o Aha! momentu, který se podařilo zatím vytvořit jen Applu. A máme jim věřit, že oni ho zvládnou také.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle nějak by tablet TabCo mohl vypadat. A nebo nás jen někdo tahá za nos?

A co bude tablet umět? To zatím nevíme. Ale TabCo nechalo uživatele sociálních sítí položit 20 otázek, a na ně odpovědělo. Z nich jsme se leccos dozvěděli:

  • TabCo bude lehčí než 600 gramů a větší než 24,1 × 18,6 cm
  • To nasvědčuje tomu, že bude mít 10", 11" nebo 12" displej
  • Už z výroby bude umět pracovat s kancelářskými dokumenty
  • Má Bluetooth, 3G modem i USB
  • Přinese inovace i do samotného designu hardwaru
  • Na přední straně žádná tlačítka
  • Uživatelské rozhraní bude mít elementy připomínající Rubikovu kostku, zároveň bude mít ale sférický charakter
  • A budete si moci zahrát Angry Birds

Na webu whoistabco.com nenajdete jediný kontakt kromě mailu, a ani o CEO s údajným jménem Ian Quincy nikde nic nenajdete. Jednu dobu byla na webu i fotka, ta byla ale z obavy, že by někdo IQ (jak působivé iniciály, to nebude náhoda) poznal. Tady je:

Klepněte pro větší obrázek 
Údajný CEO Ian Quincy

Mimochodem, TabCo obeslalo některé novináře v New Yorku zajímavou pozvánkou ve formě čerstvé pizzy se salámem naaranžovaným do data představení. A zároveň přiložila leták, který částečně vysvětluje tvrzení „TabCo znovuvynalézá kolo“. K vidění je jakýsi půlkruhový ovládací prvek.

Klepněte pro větší obrázek 
Takovouhle pizzu obdržel Andrew Nusca z ZDNet

TabCo hodně vyzdvihuje operační systém a uživatelské rozhraní. Mluví o Rubikově kostce, což naznačuje, že budou na místě nějaké krychle, čtverce. Asi se vám okamžitě vybaví souvislost s designem Metro od Microsoftu, který ho využívá v operačním systému Windows Phone a chce na něm právě postavit i nové dotykové rozhraní pro Windows 8. Že by bylo TabCo prvním tabletem s operačním systémem z Redmondu A tak trochu by tomu seděla i druhá zmínka, a to sférický charakter. U Windows Phone se totiž mezi displeji pohybujete tahem prstu do stran, kdy se cyklicky přepínají jednotlivé části aplikace.

Ale téměr stejně vyhovuje tomuto popisu i chystané uživatelské rozhraní MeeGa pro tablety. A v podstatě by to sedělo i na původní verzi Maema 6 Harmattan, která aktuálně s trochu jinou nadstavbou a maskovaná pod názvem MeeGo 1.2 Harmattan běží právě v Nokii N9. A proč právě to vypadá jako ta pravděpodobnější varianta…

Teď trocha konspiračních teorií. O tom, kdo za společností (ale dá se jí tak vůbec říkat, když ani nevíme, jestli existuje?) TabCo stojí, se nic neví, snad jen, že má za zády bohaté investory (a s tím se musí souhlasit, protože vyrobit takováto virální videa není práce na jedno odpoledne). Ale nejčastěji se o TabCo mluví ve spojitosti s Nokií. Proč? Pojďme si projít několik věcí, které ukazují na to, že TabCo vůbec žádná společnost není, ale jde jen o geniální marketingový počin pro přicházející tablet od Nokie.

Začněme tím nejdůvěryhodnějším. Doménu whoistabco.com má zaregistrovanou společnost na stejné adrese, jako podivnou doménu aerials-crew.com, která má něco společného s Nokií a její soutěží #N9seconds. Právě na tomto webu se zobrazuje stejný obrázek (Leonardo da Vinci), který problikává i na stránce Nokie. Náhoda?

Dalším styčným bodem je Quinn Jacobson, vedoucí výzkumu v Nokia Research Centre v Palo Altu. Právě on mluvil o Aha! okamžiku, který tak často zmiňuje TabCo. Twitter účet @WeAreMaemo náhle přestal existovat a objevil se @WeAreTabCo. To už jsou hodně konspirativní teorie, že? Ale ještě nekončíme.

A teď další (možná naprosto nevypovídající) zjištění: komentář na Facebookové stránce ve znění: Swipe (uživatelské rozhraní v Nokii N9, pokud byste nevěděli), pod ním komentář z TabCo: „Tohle slovo se nám líbí!“ a ten „olajkován“ devíti lidmi, mimo jiné i produktovým manažerem MeeGo z Nokie: Jukka Eklund. I Twitter účet je followován mnoha lidmi, kteří se pohybovali okolo MeeGa.

Druhou možností je společnost Fusion Garage, která už chtěla prorazit s tabletem JooJoo, ale úplně se jí to nepodařilo. Právě její tablet Grid10 s podobným pruhem na zádech jako TabCo se objevil na webu amerického úřadu FCC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá tablet Grid10. Že by právě to bylo TabCo?

Další možností je WeTab, který jako jeden z mála skutečně běží na operačním systému MeeGo, byť razantně modifikovaném. Ale ten už se (běžně) prodává, a tak moc nedává důvod, proč by někdo rozjížděl podobnou marketingovou akci. To nebude ono.

A nebo je taky možné, že jde prostě jen o partu lidí, která se nechtěla smířit s utnutím MeeGa v Nokii, a tak se do toho pustili na vlastní pěst. A to by vysvětlovalo souvislost s lidmi okolo Nokie, alespoň částečně. Osobně této konspirativní teorii dávám největší šanci. 

Podivné je také to, že doménu tabco.com vlastní úplně jiná firma. Nepřijde vám divné, že by někdo směle zakládal firmu s názvem, a neměl doménu?

Taky teď nevíte, co si máte o tabletu TabCo myslet? Naštěstí bychom už neměli být napínání dlouho, oficiální představení má přijít 15. srpna. Kde, to se zatím neví, ale TabCo se bude muset hodně snažit, aby po tomto dlouhém detektivním příběhu publikum nezklamalo. Zajímala by vás cena? Tablet prý nebude dražší, než láhev Bordeaux 2010 od prvního producenta. A že má přijít dva dny před představením prvních Nokií s Windows Phone? To už raději ponechám bez komentáře.

Aktualizováno! Těsně před vydáním článku TabCo publikovalo ještě další video, do čeho se naváží určitě poznáte.

Diskuze (98) Další článek: Jak jsou zabezpečena vaše data v Nokii N9?

Témata článku: Smartphony, Tablety, Kuriozita, Pře, Da Vinci, Tab, Styčný bod, Leonard da Vinci, Leonardo da Vinci, Bordeaux, Alt + Tab, Tablety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída