Tajemství úspěšné elektroniky? Včas se rozpadne

Naplánovaná trvanlivost zboží je něco, co se jen těžko dokazuje, ale ve světě elektroniky je to hmatatelná zbraň úspěšných výrobců elektroniky.

Článek vyšel 10. listopadu 2012, ale za ty téměř tři roky na aktuálnosti neztratil vůbec nic. Loni jsme jej připomínali v souvislosti s novou legislativní úpravou ve Francii. Po roce ticha máme jasno, že snaha usvědčit a potrestat výrobce za instalaci kurvítek, byla naivní. Změní se v této černé zóně konstruktérské branže vůbec něco?


Řada firem má výrobní strategii založenou na produkci takových výrobků, které se „v pravý čas rozpadnou“. Jimi vyrobený přístroj je proto v relativně krátkém čase na odpis a zákazník musí znovu do obchodu, aby si koupil nový. A účet platí právě spotřebitel spolu s lidmi v zemích třetího světa, píše server Deutsche Welle.

Klepněte pro větší obrázek 
Thomas Perez Hernandez (67) prohledává dno největší skládky v metropoli Guatemale, nazývané místními lidmi „důl“. Do hromad odpadu mezi nimiž proudí voda ze stok, se denně noří stovky lidí. Snaží se vybrat kovový šrot, který chtějí následně zpeněžit. Chudí Guatemalci při dolování čelí i sesuvům půdy a odpadků, které je mohou zasypat.

Také se vám rozbila tiskárna nebo rychlovarná konvice krátce poté, co uplynula její záruční lhůta? Zkoušeli jste vyměnit baterii svého iPhonu? A nebyl někde pouhý náhradní díl k notebooku spolu s opravou ještě dražší než nejnovější model téže značky? Pokud jste alespoň jednou odpověděli kladně, pak už tušíte, co to je „naplánovaná zastaralost“ výrobků: při výrobě zboží je určena jeho maximální trvanlivost. Tento přístup k výrobě je výhodný pro výrobce, protože mu zlevňuje výrobu a navíc má brzo postaráno o další poptávku.

Zřetelné nevýhody však výroba takovýchto produktů přináší pro spotřebitele, pro životní prostředí a pro mnoho lidí v chudých zemích. Zákazníci jsou nuceni nakupovat neustále nové a nové spotřebiče, životní prostředí trpí v důsledku příliš vysoké spotřeby vzácných zdrojů a v zaostalých zemích se kupí z velké části toxický šrot z vysloužilé elektroniky, který sem byl přivezen z vyspělých států.

Fušeřina podle harmonogramu

Stefan Schridde spravuje německou internetovou službu MURKS? NEIN DANKE! (Zmetek? Ne, díky!), na níž si vyměňují zkušenosti rozhořčení zákazníci, které výrobci podvedli svými nekvalitními a rychle se rozpadajícími výrobky. Naplánovaným rychlým zastaráváním výrobků chtějí snížit životnost svého zboží. Nejčastěji tak podle Schriddeho zkušeností činí producenti elektroniky. „Ve všem, čím prochází proud, se dá napáchat spousta škody.“

Skutečně - většinu „šuntů“, o nichž se na jeho stránkách píše, tvoří zábavná elektronika, počítače a jejich příslušenství a telefony. Přispěvatelé nejčastěji zmiňují výrobky značek Epson, Philipps a Apple. Jedničkou v současné hitparádě stížností byl ovšem tuto středu korejský koncern Samsung. Body zlomu, kvůli kterým bývá třeba elektroniku vyhodit z pohledu zákazníka až příliš brzo, jsou podle Schriddeho pozorování vždy stejné: jde o malé a levné součástky, které výrobci kvůli úsporám nákladů vyrábějí ne z kovu, ale ošidí je pouhým plastem.

Klepněte pro větší obrázek
Na tenhle žebříček jmenované značky pyšné nebudou

Ekonomický analytik Dominik Enste z Institutu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem jeho slova potvrzuje: „Podniky ne vždy vyrábějí výrobky, které by měly zvlášť dlouhou životnost.“ Vadí mu zejména to, že takovéto chování výrobců je v rozporu s očekáváním spotřebitelů, kteří při nákupu počítají s dostatečnou životností zboží. Navíc odborník zmiňuje další aspekt: nedostatečné odpovědnosti výrobců ke společnosti jako celku.

Schridde poukazuje na to, že otázka životnosti výrobků je pro tyto výrobce zcela nepodstatná. Místo toho do výrobku investují „právě tolik peněz, aby vydržely přesně tři roky“. Jejich uplynutím končí záruční doba, kterou je výrobce povinen garantovat. A navíc tím skončí i jeden produktový cyklus elektroniky a na trh musí nová generace výrobku.

Jde o globální problém...

Stále se zkracující cykly životnosti výrobků, obzvlášť elektroniky, ale nezatěžují jenom peněženky zákazníků. Současně stoupá poptávka po surovinách. V oboru elektroniky jsou to zejména kovy jako zlato, stříbro, měď a vzácné kovy, které jsou velmi drahé. Jejich výroba vyžaduje mnoho energie a škodí životnímu prostředí, protože se při ní používají jedovaté látky. Vysloužilá zařízení bývají často vyvážena na skládky do zemí třetího světa.

Toto dědictví západní konzumní společnosti se poté rozkládá a zanechává zde svůj toxický náboj. Chudí lidé v zaostalých zemích se na skládkách snaží vysloužilou elektroniku spálit, aby z přístrojů získali části vyrobené ze vzácných kovů a mohli je prodat. Při pálení šrotu se však do vzduchu uvolňují vysoce jedovaté látky a zamořují ovzduší. Lidé hledající obživu na skládkách se tak musí vypořádat s velkými zdravotními potížemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Muži vybavení lopatami se s pytli nasbíraného kovového odpadu brodí kontaminovanými vodami, které protékají dnem jedné z největších guatemalských skládek zvané "důl".
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I při práci pro otrlé je třeba najít čas na cigaretu vykouřenou za zvukového doprovodu jedovatého vodního proudu. Na druhém snímku se v dýmu z hořících odpadků muži dělí o "úlovek".
Klepněte pro větší obrázek
Jen výjimečně se guatemalským hledačům kovů podaří nalézt skutečně cenný úlovek, jakým může být třeba tento údajně zlatý přívěšek s náboženským motivem.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednapadesátiletý Julio Cesar Garcia si odnáší svůj kovový "úlovek" ze dna guatemalského "dolu". Za den si při své krajně nebezpečné práci obvykle přijde na zhruba dvojnásobek běžné minimální mzdy.

... s kulturním pozadím

Vědec Enste, který se zaměřuje na etiku v ekonomii, ovšem poukazuje na to, že viníky stavu, který společnost blahobytu přináší, nejsou pouze výrobci. „Posledním článkem řetězu je vždycky spotřebitel,“ říká Enste. „A mnozí lidé nijak neskrývají, že musí mít vždycky hned to, co je nejnovější, chtějí být trendy“.

Poptávka po levných výrobcích vede k tomu, že tlak na výrobce a jejich dodavatele, aby snižovali ceny, je stále větší, konstatoval Enste. A proto se šetří při výrobě a na trh jdou výrobky vybavené například levnějšími, avšak méně trvanlivými plastovými součástkami místo drahých kovových, které by jim přinesly delší funkčnost.

Škodu utrpí všichni

Ekonomická poučka říká: Vysoká poptávka roztáčí výrobu, zvyšující se výroba přispívá k vyššímu hospodářskému růstu a vysoký růst zvyšuje blahobyt společnosti. To ovšem neplatí pro krátké výrobní cykly produktů odsouzených k brzké nefunkčnosti a rozpadu. Produkce plánovaně zastaralých výrobků nevede k hospodářskému růstu, protože nezohledňuje vysoké dodatečné náklady na zvýšenou spotřebu surovin a likvidaci vzniklého odpadu. „Výroba předčasně zastarávajících produktů škodí všem, i ekonomice samotné,“ uzavírá Schridde.

Ještě je tu naděje

Dominik Enste, který vede rovněž „Akademii poctivého hospodářství“, je však optimista. „To protože v tomto ohledu můžeme mnohé změnit,“ vysvětluje. Tržní ekonomika totiž podle něj nejen umožňuje fungování systému, v němž se na trhu mohou prosadit výrobky s plánovaně omezenou dobou funkčnosti. Disponuje také významným ochranným prostředkem, jímž je moc zákazníků. „Protože každý spotřebitel si může kupovat právě takové výrobky, o kterých si myslí, že se právě k němu nejvíce hodí“.

Kritérium trvanlivosti výrobku, míní Enke, musí při zákazníkově rozhodování o tom, který výrobek si koupí, hrát mnohem větší roli. Měl by si důkladně přečíst informace o podmínkách, za kterých přístroj pracuje, jakou má spotřebu energie a jaká je opětovná použitelnost materiálů, z nichž je vyroben.

Pokud má spotřebitel tyto informace, může se kvalifikovaně rozhodnout, zda si „raději během pěti let postupně koupí dva výrobky stejného typu, anebo mu vystačí jediný, který vydrží fungovat po celých pět let“.

Diskuze (143) Další článek: „Tesla mezi satelity.“ Boeing zprovoznil první čistě elektrickou družici

Témata článku: Technologie, Kauzy, Epson, Rychlovarná konvice, Vysoká poptávka, Perez, Pravý čas, Náhradní díl, Součástka, Změť, Kovy, Stříbro, Kritérium, Pálení, Tajemství, Zastarávání, Drahý kov, Životní prostředí, Výrobek, Vodní proud, Viník, Ekonomika, Elektron, Záruční doba, Vzácný kovSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xbox v některých zemích začal testovat rodinný Game Pass Ultimate. Mohou se do něj připojit až 4 hráči
Martin Nahodil
Xbox Game PassOznámení
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně