Tajné Sony Ericssony: Sofia není vše!

Model K850i bude pravděpodobně smartphone • model M610i nabídne Wi-Fi a 3MPx fotoaparát • chystají sa další nové telefony!
Kapitoly článku

Před koncem minulého roku jsme sebrali všechny postřehy a fotografie z diskuzních fór a dali dohromady článek o připravovaných Sony Ericssonech, které ještě nebyly oficiálně představeny. Několik měsíců uplynulo a Sony Ericsson většinu z avizovaných modelů představil. S tou nejočekávanější novinkou však stále vyčkává, model K850i přezdívaný Sofia ještě představen nebyl.

Včera se však na internet dostaly první obrázky tohoto telefonu. Dlouho diskutovaný a tajemstvím zahalený nástupce úspěšné řady K nastoupí po takových legendách, jako je Sony Ericsson K700i, K750i nebo K800i. Budí proto patřičný zájem a fotografie čínského serveru IT168 obletěly celý svět.

Spolu se snímky Sofie však unikly ještě další obrázky. Připravuje se nástupce smartphonu M600i s 3MPx fotoaparátem! A to není všechno. Hlubší pátrání v diskuzních fórech odhalilo ještě další předpokládané plány Sony Ericssonu, které lze považovat za důvěryhodné, i když nejsou podloženy obrázky.

Bude Sofia smartphone?

Kolem včera uveřejněných fotografií Sony Ericssonu K850i se strhla bouřlivá diskuze (můžete v ní pokračovat ve fóru). Někomu se nový telefon líbí, jinému ne. Výbava se dala očekávat, ale design je trochu kontroverzní. Výrobce se například pustil do velmi neobvyklé navigační klávesy, kterou tvoří rámeček kolem tlačítek 2 a 5 na numerické klávesnici. Těžko odhadnout, jak toto řešení bude praktické. Tlačítka klávesnice jsou přitom malá, samostatná, vystouplá a velmi daleko od sebe, jak velí poslední módní trendy výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První tři fotografie Sony Ericssonu K850i

Trocha tajemství je zatím kolem funkčních kláves. Dnešní Sony Ericssony mají vedle joysticku nebo navigační klávesy standardně dvě kontextová tlačítka, tlačítko zpět a C. Standardem se pomalu stává tlačítko pro přístup k internetu a tlačítko pro aktivaci Menu činností (zkratky, multitasking...).

Jenomže u Sofie je tomu trošku jinak. Vidíme tu kupodivu dvojici tlačítek se sluchátky, ke kterým se párují tlačítko pro krok zpět a tlačítko C. Pod displejem jsou jasně patrné tři bílé výstupky, které naznačují, že by telefon mohl mít tři kontextové klávesy. A když si vzpomenu na nedávnou premiéru nové Motoroly Rizr Z8, začínám tušit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Rizr Z8 používá operační systém Symbian UIQ 3.1 - všimněte si především prvního obrázku a displeje, na kterém jsou popisky pro tři kontextová tlačítka 

Standardní uživatelské prostředí Sony Ericssonu počítá pouze se dvěmi kontextovými klávesami. V novém operačním systému Symbian UIQ 3.1 určeném pro mobilní telefony bez dotykového displeje jsou však při spodním okraji displeje zobrazeny funkce tří tlačítek. U zmiňované Motoroly Rizr Z8, u které měl nový operační systém UIQ 3.1 premiéru, odpovídá popisek středu navigační klávesy. U nového Sony Ericssonu K850i střed navigační klávese chybí, tvoří je přeci tlačítka 2 a 5, evidentně se tedy přesunul pod displej. Předpokládám, že je tu proto, aby byl popisek přímo u klávesy, které odpovídá.

Pro Symbian UIQ 3.1 hovoří také fakt, že společnost UIQ Technology koupil na podzim Sony Ericsson a je tedy zcela logické, že se bude operační systém Symbian UIQ o to více propagovat. Překvapením bylo, že prvním smartphonem s novým systémem UIQ 3.1 je Motorola. Ta se na vývoji platformy UIQ také podílí, ale Sony Ericsson nemůže s představením svého telefonu zůstat o moc pozadu.

Sofia tedy bude podle mého názoru vybavena operačním systémem Symbian na platformě UIQ 3.1. Ta umožňuje nahrávat propracované programy určené pro tuto platformu, podobně jako to funguje u Symbianu S60. Vývoj nových programů pro UIQ 3.1 bude Motorola a Sony Ericsson pochopitelně podporovat a možná se k nim přidají i další výrobci, kteří budou chtít zatopit Nokii a jejich symbianovým smarthonům.

Displej bude mít klasické QVGA rozlišení. Na fotografii působí jako docela velký, ale to způsobuje spíše to, že celý telefon bude docela malý. Rozměry by měly zhruba odpovídat modelu K610i.

Zadní strana nese pětimegapixelový fotoaparát se zabudovanou krytkou, která už nebude překážet, jako u modelu K800i. Ovládat se bude zřejmě nějakým posuvným tlačítkem na boku přístroje, případně automaticky. Najdeme tu také xenonový blesk a přisvicovací diodu pro zaostření v horších světelných podmínkách.

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Motorola Rizr Z8, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson M600i, Eri, Sofia, Nen, Son, Laura, Vhodná dobaFotoduel Apple iPhone 13 Pro vs. Vivo X70 Pro+. Zaujme všeuměl, nebo hračička?

Fotoduel Apple iPhone 13 Pro vs. Vivo X70 Pro+. Zaujme všeuměl, nebo hračička?

** Oba patří k tomu nejlepšímu mezi fotomobily ** Jak se u Vivo projevila spolupráce s Zeiss? ** Má vyšší rozlišení navrch proti 12 Mpx u iPhonu?

Martin Miksa
FotomobilySmartphonyFocení mobilem
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Kdo by to byl čekal, že začátek roku bude tak bohatý na oznamování nových projektů. Tentokrát na řadu přichází Crytek.

Martin Nahodil
OznámeníCrytekFPS
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo