Tak jde čas: Nokia – víc než jen značka

Kde Nokia získala věhlas? Co jí přineslo úspěch? Dělá tak dobré telefony, nebo je to tím, že jich dělá hodně? Zkusíme najít klíčové telefony, které Nokia ve své historii vyrobila, a důvody, proč jí to tak jde.
Tak jde čas: Nokia – víc než jen značka
Kapitoly článku

Finská firma má velmi dlouhou historii, jméno Nokia už nesly papírny v předminulém století. Na počátku století dvacátého pak jeji značku začaly používat i finské gumárny, proto je jméno finského výrobce občas spojováno s pneumatikami. V roce 1967 se stala Nokia korporací, která spojila mnoho dílčích sektorů včetně telekomunikačního, a než se Nokia v devadesátých letech zaměřila čistě na něj, získala i zkušenosti s výrobou elektroniky. V roce 1987 byla dokonce třetím největším evropským výrobcem televizorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I taková loga Nokia kdysi používala

Tip: nerozdělený článek si můžete přečíst v textové verzi MobilManie

Nokia nicméně všechny ostatní divize opustila a zbyly jí „jen“ ty kolem mobilů. Nyní je finský výrobce nechvalně proslulý hlavně tím, že nic nenechává náhodě a představuje nové mobily jako na běžícím pásu tak, aby si mohl vybrat úplně každý. Přestože na tvrzení, že modely Nokia se sobě podobají jako vejce vejci, je jistě mnoho pravdy, pokusíme se najít takové telefony, které mezi ostatními vynikly a díky kterým mnozí lidé na Nokii nedají dopustit a k jiné značce nepřejdou. Budeme se přitom věnovat hlavně těm „obyčejnějším“ Nokiím, modely se Symbianem sice okrajově zmíníme, více se jejich vývoji budeme ale věnovat později samostatně.

Klepněte pro větší obrázek 
Logo, jak jej známe

1987 - 1997: před „naším“ letopočtem

Jedním z hlavních důvodů, proč je Nokia stále tak úspěšná, může být fakt, že se v oblasti mobilních telekomunikace pohybuje prakticky od úplného začátku. Svůj první přenosný telefon vyrobila už v roce 1972 pro finskou armádu a v osmdesátých letech už stála u zrodu prvních sítí NMT. V roce 1987 pak Nokia představila vůbec první přenosný telefon na světě určený právě pro tyto sítě první generace – Nokia Cityman.

Klepněte pro větší obrázek 
Cityman

Ve výrobě mobilů pro analogovou síť finský výrobce pokračoval i na dále, několik let dokonce zároveň s mnohem modernější GSM. Takový model Nokia 720 sice ještě moc „mobilně“ nevypadal, ale třeba Nokia 540 už by se asi do kapsy vešla a modelům 640 a 650, které u nás prodával i Eurotel, už nechyběly žádné funkce, které byly standardem u modelů pro síť GSM, včetně zpráv SMS a jednoduchých her. Jediné, co je trochu hyzdilo, byla dlouhá vyčnívající anténa umožňující příjem analogového signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
720 • 540 • 640 • 650

Současně s telefony staré sítě začala Nokia pracovat i na mobilech pro druhou generaci, tedy GSM. Úplně první uvedla v roce 1992. Dostal označení 1011 a Nokia jím zároveň odstartovala systém čtyřmístného značení svých modelů, o jehož změně na slovní označování se mluví až v dnešních dnech. 1011 byl sice jednoduchý telefon, který nedokázal odesílat SMS a na příjmu nevydržel ani jeden den, vážil ale dnes neuvěřitelný půl kilogram a rozměry byly rovněž k pláči – 195 × 60 × 45 mm.

Klepněte pro větší obrázek 
1011

To o dva roky mladší 1610 už stlačil hmotnost na polovinu a i rozměry byly přívětivější – 160 × 58 × 28 mm. Jeho vylepšená verze 1611 už si poradila i s odesíláním zpráv, další nástupci 2110 a 3110 ještě doplnily funkce pro volání o blokování a přesměrování a druhý jmenovaný spravil i hmotnost na přijatelných 190 gramů. Pomalu se skutečně dalo mluvit o přístrojích vhodných pro základní mobilní komunikaci. Většinu konkurence navíc hned na začátku předčily díky jednoduchému ovládání a velkým několikařádkovým displejům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1610 • 1611 • 2110 • 3110

1998 - 2000: když jméno získá zvuk

Roku 1998 byly uvedeny první skutečně legendární Nokie, které si dodnes dobře pamatujeme. Nejoblíbenější z nich byla Nokia 5110, která se udržela na výsluní nejméně tři roky. Měla všechno, co od mobilu tehdy zákazník mohl žádat – od elegantního designu a slušných rozměrů, přes jednoduché ovládání a detailní pětiřádkový displej, až ke kompletní sadě standardních funkcí a vynikající výdrži, na kterou dnes můžeme už jen vzpomínat. Kdyby byla duální (podporovala jen frekvenci 900 MHz), vydržela by snad ještě déle.

Klepněte pro větší obrázek 
5110

Pokud ale jde o přímé předchůdce dnešních elitních Nokií, ještě významnější pro nás asi bude 6110, ze které právě následující „manažerské“ Nokie vznikly. Třetím modelem z roku 1998, na který vzpomínáme, je stylová a na svou dobu velmi malá Nokia 8810. Někteří možná vzpomenou také telefon z Matrixu - „banán“, tedy Nokii 8110. Hned rok na to na oba tyto modely Nokia navázala dalšími dvěma stylovkami 8210 a 8850. V roce 1999 také Nokia představila opět velmi oblíbený model 3210, který měl oproti 5110 integrovanou anténu a byl duální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
6110 • 8810 • 8110 • 8210 • 8850 • 3210

V roce 2000 Nokia uvedla špičkovou Nokii 7110, které ještě většímu úspěchu zabránila poruchovost a problémy s firmwarem. Jinak to ale byl špičkový model s wapem, kalendářem, nevídaným displejem a obrovskou pamětí na kontakty. Funkčně podobně na tom byla 6210, Nokia u ní ale zvolila trochu konzervativnější design. Sice ji rovněž postihly problémy s firmwarem a navíc měla nedostatečně podsvícený displej, i tak si ale našla velkou oblibu. Neopomeňme další Nokie, které v roce 2000 přibyly do nejvyšší třídy – 8250 a 8890.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
7710 • 8250 • 8890

Ve stejném roce byla uvedena i následnice legend 5110 či 3210, snad vůbec nejoblíbenější Nokia, model 3310. S funkcemi se příliš nehýbalo, stačilo přidat pár nových her, slovník T9, umožnit úpravu profilů, vylepšit skladatele melodií a stal se z ní naprostý trhák. O její masové rozšíření převážně mezi mladou generací se postarala na tehdejší dobu relativně nižší cena, vajíčkový design, ještě nižší rozměry a ještě nižší hmotnost.

Klepněte pro větší obrázek 
3310


V druhé kapitole se podíváme, jak si Nokia vedla v letech 2001-2003

Témata článku: Nokia, Nokia 6100, Nokia 6230i, Nokia 6310i, Nokia 6610, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens S55, Sony Ericsson T68i, Stejný termín, Zajímavý experiment, První přenos, Výrobce televizorů, Uzavřené prostředí, Nová grafika, Přenosný telefon, Čas, K Series, ZnačkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nizozemské školy omezí používání Chromu a zakážou vyhledávač Googlu. Bojí se zneužití dat
Markéta Mikešová
NizozemskoChromebookyChrome OSChromeVyhledávačeGoogle
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Total Commander je jedním z nejúspěšnějších správců souborů se dvěma panely vedle sebe. Vyhovuje především uživatelům zvyklým na tento typ souborových manažerů už z dob MS DOSu. Vybrali jsme funkce, které možná neznají ani dlouholetí uživatelé.

Karel Kilián
Total CommanderTipySoftware