Tak se fotí Sony Ericssonem P990i

Vzal jsem smartphone Sony Ericsson P990i na koupaliště a zkoušel, co dovede jeho fotoaparát. Nabídka nastavení je obsáhlá a intuitivní, na obrovský hledáček je radost se dívat. A to makro! Prozkoumejte sami výsledky práce vestavěného fotoaparátu s bleskem a automatickým ostřením.
Tak se fotí Sony Ericssonem P990i
Kapitoly článku

Kdo chce chytrý telefon Sony Ericssonu čistě pro práci, sáhne nejspíš po M600i. Model P990i se tváří sice ještě pracovitěji, jenže má i pár lákadel multimédií. Jedno z nich jsem před recenzí vyzkoušel; 2Mpx fotoaparát s parádním makrem a obrovským hledáčkem. Jak se tedy s P990i fotí?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na dva způsoby

I v zavřeném stavu je možné fotit. Telefon si už teď uchopíte naležato a snímaná scéna se na displeji zobrazí jako na klasickém digitálu. Kolečkem Jog Dial se mění režim – focení, nebo videozáznam. Hlavní klávesu pak můžete tisknout doleva a doprava pro použití zoomu, směry nahoru a dolů slouží pro ovládání kompenzace expozice. Ta se od hodnoty nula může vychýlit o dva stupně do plusu i do záporných hodnot. Softwarová náhražka zaclonění je účinná, na ostrém slunci obzvlášť. První obrázek je klasický, na dalších dvou jsem použil extrémní hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolečko Jog Dial • spoušť fotoaparátu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez kompenzace expozice • nejnižší hodnota • nejvyšší hodnota

Tip: pro více detailních obrázků telefonu prozkoumejte naši velkou obrazovou galerii Sony Ericssonu P990i

Spoušť fotoaparátu je přesně „po ruce“ pravému ukazováčku. Má namáčknutí, aktivuje se jím automatické ostření. Na většině scén ostřil P990i necelé dvě sekundy. Kdo si nechce s hloubkou ostření hrát a spokojí se s nekonečnem, může funkci autofocus v nastavení vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytka fotoaparátu • opora prstu • blesk a zrcátko pro autoportréty

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytka fotoaparátu se otevírá otočením

Přímo na displeji při focení jsou k dispozici informace o velikosti obrázku, zvoleném způsobu snímání scény (video, s rámečkem, čtyři snímky za sebou, jeden snímek), úložiště a vyvážení bílé i nastavení optiky na klasickou scénu či makro. K tomu míra kompenzace expozice a využití zoomu i počet zbývajících fotografií. Pohyb v nastavení je intuitivní a líbí se mi, že se při změně některé položky ihned nezavře, jak bývá u Sony Ericssonu zvykem. K dispozici je i krátká textová nápověda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Focení v zavřeném stavu • možnosti nastavení • nápověda

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po vyfocení • možnosti práce s obrázkem

Naplno

Nejlepší je ovšem rozevřít flip klávesnice a dostat se tak k hledáčku o úhlopříčce celých sedm centimetrů. Tolik nemá leckterý digitální fotoaparát. V takovém stavu se nabídka nepatrně přeskládá a je už potřeba vzít do ruky stylus. Pro plné sledování objektů je možné všechny ikonky na displeji skrýt. Je škoda, že po půl minutě nečinnosti se aplikace fotoaparátu minimalizuje a je potřeba ji znovu vylovit z lišty spuštěných programů. Uvítal bych spíš nějaký druh uspání, po ťuknutí do displeje by se aplikace znovu sama otevřela.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plné zobrazeni • možnosti nastavení • na celou obrazovku

Vyfocený obrázek se na malý moment ukáže na displeji, jeho náhled se dá rychle přeskočit namáčknutím spouště. Je však dobré aktivovat si tzv. „zkontrolování obrázku“, kdy se po každém vyfocení scény dostanete do rychlé galerie. V ní se dá prověřit ostrost snímku přiblížením v ukazateli dole, nebo pouhým ťukáním do bodu, který byste rádi viděli zblízka. K dispozici je okamžité smazání fotografie, její úprava (spustí se Editor obrázků) či odeslání ve zprávě nebo mailu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po vyfocení • použití zoomu v náhledu • obrázek můžete rychle někomu poslat


V následující kapitole si ukážeme výsledky práce fotoaparátu ve nočním režimu, s bleskem, s makrem... je toho víc, raději se podívejte

Témata článku: Sony, Smartphony, Focení mobilem, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P990i, Son, Nejvyšší hodnota, Eri, Zvýšený šum, Výborný výsledek, Nejnižší hodnota, Klasické nastavení


Určitě si přečtěte