Tak tento úder Apple nečekal. Čína zakázala iPhony ve vládním sektoru, smůlu mají i další zahraniční značky

  • Čína zakázala používání iPhonů ve vládním sektoru
  • Obává se možného špehování uživatelů ze strany USA
  • Ekonomický konflikt USA a Číny se začíná vyostřovat

Čína nařídila všem vládním představitelům, aby si do práce nenosili iPhony. V rámci pokračujího omezení závislosti na zahraničních technologiích musí zaměstnanci vlády přestat používat pracovní iPhony. A pokud jako soukromý telefon používají iPhone, nesmí překročit práh vládních institucí. Čína je tak po Rusku druhou zemí, kde jsou ve vládních sférách zakázány iPhony. Zákaz však zahrnuje používání všech telefonů zahraničních značek, což se týká i např. Samsungu.

Pro něj však omezení v Číně není až tak bolestivé, protože v rámci statistik prodejů vždy patří do sekce „Ostatní“. Pro Apple je však Čína jedním z největších trhů, jak z pohledu odbytu iPhonů (generuje pětinu jeho příjmů), tak z pohledu nákupu součástek. I přesto, že Apple výrobu postupně přesouvá do Indie, Čína je pro něj stále velmi důležitá, takže této zemi šla značka v uplynulých letech vstříc. Na popud Číny např. omezila sdílení souborů přes AirDrop s kýmkoliv v dosahu na 10 minut, či odebrala vlajku Taiwanu z dostupných emoji.

Klepněte pro větší obrázek
Čína je druhým státem světa, který zakázal používání iPhonů ve vládním sektoru. Důvod je zřejmý - možná špionáž a sledování ze strany USA

Čína se tímto krokem brání vůči možnému špehoání ze strany zahraničních mobilních značek, mnozí to však vidí jen jako součást ekonomické rozepře mezi Čínou a USA. Vše začalo před několika lety u Huawei, které přišlo o přístup k americkým technologiím, a z téměř globální jedničky se stala značka, která v celosvětovém měřítku mezi výrobci smartphonů spíše paběrkuje. V Číně je to ale jiná písnička, protože právě zařízení značky Huawei mají nahradit „vládou nechtěné“ iPhony.

Podle zdroje se zákaz používání iPhonů dodržoval už od vypuknutí koronaviru, toto nepsané pravidlo však má být brzy důsledně kontrolováno. Zákaz navíc přišel těsně před premiérou řady iPhone 15. A načasování rozhodně není náhoda, protože za této konstelace budou mít kroky Číny daleko větší publicitu. Analytici očekávají, že v krátkodobém výhledu zákaz iPhonů nijak Apple neovlivní, ovšem v dlouhodobějším horizontu by to mohlo znamenat velmi výrazný pokles jeho marketsharu v Číně.

Zdroj WSJ

Diskuze (26) Další článek: Úniky a spekulace o iPhonu 15. Nejvyšší model dostane periskopický teleobjektiv

Témata článku: , , , , , , , , , Smůla, Používání, Wall Street Journal, Zákaz, Načasování, Sektor, Značka, Vládní sektor, Tchaj-wan,