Tak trochu jiný Symbian: UIQ se představil ve verzi 3.0

Jistě jste již slyšeli o operačním systému Symbian, kterým je vybavena většina chytrých telefonů. Některé však mají zvláštní platformu tohoto systému, označovanou jako UIQ. Při příležitosti uvedení její nové verze si ji blíže představíme.
Tak trochu jiný Symbian: UIQ se představil ve verzi 3.0
Společnost UIQ Technology oznámila, že platforma operačního systému Symbian UIQ, určená především pro chytré mobilní telefony společností Sony Ericsson, Motorola a BenQ, se dočkala nové verze. Stávající UIQ 2.1 by měl být nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku ve smartphonech postupně nahrazován novější verzí 3.0.

Co je UIQ?

UIQ je, zjednodušeně řečeno, snadno přizpůsobitelná uživatelská platforma založená na operačním systému Symbian OS. Nabídky a funkce telefonů vybavených UIQ jsou modifikovány k co nejjednoduššímu přístupu k obslužným datovým programům sítí 2,5. a 3. generace. UIQ je také využíváno díky relativně jednoduché možnosti přizpůsobení nabídek a funkcí systému. Navíc technologie UIQ zahrnuje podporu pro nejnovější bezdrátové a datové služby a díky souboru základních dobře integrovaných aplikací umožňuje rychlé přizpůsobení systému.

Pro jaké telefony je určen?

Operační systém Symbian s platformou UIQ můžeme v rámci české nabídky najít pouze v elitních modelech Sony Ericssonu, tedy P900 a jeho předchůdci P800. Bližší parametry těchto telefonů si můžete prostudovat v našem katalogu mobilů, stačí kliknout na obrázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dále si uvedeme několik modelů ve kterých běhá Symbian verze 7.0 UIQ, ale na našem trhu je nepotkáme.

Klepněte pro větší obrázekVýjimkou předchozího tvrzení je Sony Ericsson P910. Toho bychom se měli brzy dočkat i u nás. Můžete se o něm více dočíst zde.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázekArima U300 je zajímavý přístroj s megapixelovým fotoaparátem a samozřejmě plnou výbavou. U nás se s ním oficiálně nesetkáme. Více informací na stránkách výrobce.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázekBenQ P30 je elegantní pracant, kterému kazí vzhled trčící anténa. Maximální výbava je samozřejmostí, nejvíce na telefonu zaujme jeho tloušťka pouhých 17 mm. Více informací na stránkách výrobce.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázek

Další z funkcemi nabitých mašinek pracujících s operačním systémem Symbian verze 7.0 a platformou UIQ 2.1 je Motorola A1000. Podobně jako Arima se může navíc pochlubit megapixelovým fotoaparátem. Více informací na stránkách výrobce.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázekMotorola A920 je nejen triální GSM telefon, ale můžete ho používat i v sítích UMTS. Více informací na stránkách výrobce.

 

 

 

Klepněte pro větší obrázekPoslední v našem výčtu je Motorola A925. Ta je inovovaným modelem verze A920. Více informací nejdete zde.

 

 

 

Novinky

Inovaci mimo jiné podnítilo i stálé zmenšování mobilních zařízení. UIQ 2.1 byl totiž navržen především pro velké dotykové displeje kapesních komunikátorů (rozlišení 240×320 pixelů) nebo o něco menší displeje smartphonů (rozlišení 208×320 pixelů) a brzy by proto přestal vyhovovat požadavkům výrobců. Zato verze 3.0 už podle výrobců nebude mít problémy ani s malými QVGA displeji na telefonech ovládaných výhradně klávesnicí. Bezdotykové ovládání však zdaleka nevymizí. Držitelé licencí si budou moci vybrat, zda do přístrojů přijde verze pro ovládání výhradně pomocí klávesnice nebo, především v manažerských kruzích velice oblíbeným, dotykovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí nového UIQ verze 3.0

OCP - snadné přizpůsobení

Dalším a hlavním prvkem, na kterém bude stavět úspěšnost UIQ 3.0 je tzv. technologie OCP (Operator Configuration Package). Pokud chce operátor v dnešní době upravit software telefonu podle svých požadavků, je tento proces docela náročný a je třeba jej řešit přímo s producentem (resp. vývojářským centrem) softwaru. Díky této technologii by však měly zmiňované problémy úplně vymizet. OCP totiž umožňuje operátorům jednoduše upravit software telefonu (vlastní ikony v menu, odkazy na internet apod.) podle přesně daných požadavků. Tato jednoduchost je dána především tím, že není třeba zvlášť upravovat jednotlivé části systému. Soubory OCP jsou instalovány na jednom místě, ale jejich působení se projeví v celém telefonu. Jednoduše si pak operátoři mohou upravovat tyto položky:

  • Témata (pozadí, systémové zvuky, tapety, skiny, barevná schémata).
  • Animace a zvuky při různých akcích.
  • Přednastavený obsah pro práci se službami operátora - nastavení multimediálních dat ( audio, video, obrázky) a dat aplikací (MMS, šablony, kontakty, záložky).
  • Přednastavené služby internetu, internetových účtů a messagingu.

Mohlo by se zdát, že tato inovace přinese kladné body právě jen pro operátory. Není to však až tak úplně pravda. Zvlášť jednoduchá konfigurace je pro operátory velice výrazným prvkem. Požadavky operátorů na použití UIQ 3.0 by pak mohly stoupnout a tím by vydělali nejen výrobci mobilních telefonů, ale také samotní vývojáři. Je pak otázkou, zda budou peníze věnovány na další (a snad i rozšiřující se) vývoj operačního systému, nebo investovány do jiných oblastí. Jen mi z tohoto pavouka zatím uniká nějaké výraznější plus pro samotného uživatele, který je tohoto všeho základem.

Design

A samozřejmě ani design nesmí zůstat pozadu. Nová verze UIQ byla navržena tak, aby odpovídala požadavkům uživatelů na design operačního systému v mobilním telefonu. Nejen ikony v menu, ale vůbec celý operační systém je nyní přehlednější a hlavně snadněji konfigurovatelný.

Některé další novinky a výhody:

  • UIQ 3.0 rozšíří možnosti softwarových vývojářů aplikací pro mobilní telefony. Jedna aplikace totiž může běžet na všech zařízeních s tímto operačním systémem bez ohledu na to, pro jakého dodavatele nebo mobilního operátora bylo zařízení vyrobeno (upraveno).
  • Stejně jednoduše mohou vývojáři upravit svoje aplikace pro jednotlivé typy mobilních zařízení. Tímto vymizí problém s neodpovídající velikostí displeje nebo ovládacími klávesami.

Protože Symbian s nadstavbou UIQ 3.0 ještě není oficiálně instalován do mobilních telefonů, uvedeme praktické zkušenosti s tímto operačním systémem, až se nám nějaký jím vybavený přístroj dostane do ruky. Více informací o Symbianu a UIQ najdete na stránkách www.uiq.com.

Diskuze (1) Další článek: Můj mobil: Siemens CX65

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Softwarový vývojář, Symbian UIQ, Pře, Maximální výbava


Určitě si přečtěte