Tak zase jinak. Levné cetky z Číny v roce 2021 zdraží, ale jen mírně

Včera jsme věnovali článek novele zákona o DPH, která mj. od roku 2021 ruší osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur (zhruba 550 korun) ze zemí mimo Evropskou unii. Jeho důsledky jsme prezentovali tak, jak je přednesla ministryně financí Alena Schillerová, tlumočila ČTK a závěr byl takový, že drobné zboží z AliExpressu a spol. bude muset procházet celním řízením, což každou položku neúnosně prodraží a celý fenomén nakupování z Číny prakticky skončí.

Až kolegové ze Živě.cz šli do hloubky, ptali se nižších šarží na ministerstvu financí na konkrétní prováděcí předpisy a dobrali se k zásadně rozdílnému výsledku. Odkaz na článek máte výše, následuje výčet nejdůležitějších bodů.

  • Zboží skutečně zdraží, ale většinou pouze o DPH (17 až 22 %).
  • Daň většinou zaplatíme rovnou na e-shopu, při vstupu do ČR nebude procházet individuálním celním řízením (které by razantně zvedalo cenu celého nákupu).
  • Slovo „většinou“ z předchozích dvou bodů platí pro firmy, které se registrují k platbě DPH v některé ze zemí EU. V praxi to celkem určitě budou velké e-shopy, jako právě AliExpress, GearBest a další. Do individuálního celního řízení spadne zboží z neregistrovaných (v praxi malých) e-shopů a individuálních prodejců.
  • Celním řízením projde i veškeré zboží nad limit 150 eur.
  • …to také znamená procesně jednoduchý nákup pro zboží až do 150 eur (dosud to bylo pouze 22 eur)
  • Nová pravidla pravděpodobně urychlí výstavbu evropských skladů. Velká asijská tržiště (opět AliExpress a spol.) s tím začala už před lety a mezisklady mají i v Česku. V nich je zboží o něco dražší už dnes.
  • Namísto v lednu 2021 mohou nová pravidla začít platit až v červenci 2021. Odklad kvůli koronaviru...
Diskuze (33) Další článek: I tohle je umění. Nakoupili haldu gadgetů od Applu, pak je zničili a vyfotili

Témata článku: , , , , , Gearbest, Mir, Česká tisková kancelář, Celní řízení, Ministerstvo financí, Aliexpressu, Cetka, Euro, DPH, AliExpress, Jin, Česká republika, Alena, Zboží, Cin