Také na Slovensku odložili 5G aukci. Důvodem je hrozba, nikdo neřekl jaká…

  • Ani na Slovensku nemá aukce hladký průběh
  • Úřad dražbu frekvencí odložil kvůli něčemu tajnému
  • Díky aukci může posílit čtvrtý operátor a teoreticky přijít i pátý

Kolem sítí páté generace je pořád rušno. Kde již první vysílače pro 5G mají, tam je konspirátoři zapalují. A kde teprve vznikat mají, tam se jejich nástup z různých nečekaných důvodů oddaluje.

V Česku, Rakousku, Polsku, Nizozemsku, Španělsku a Portugalsku se posunuly termíny aukcí pásma 700 MHz (klíčového pro celoplošné 5G) kvůli koronavirové epidemii. U nás pak ještě došlo k dalšímu odkladu kvůli roztržitosti ČTÚ a jeho zběsilému přepisování podmínek aukce.

Překvapivý odklad ale čeká i Slovensko. Tamní telekomunikační úřad vyhlásil veřejnou soutěž již v březnu letošního roku s tím, že proběhnou dvě aukce. V jedné se vydraží zbytky pásma 1800 MHz (tři bloky o šířkách 2 × 3 MHz), ve druhé pak pásma 700 MHz (šest bloků po 2 × 5 MHz) a 900 MHz (jeden blok 2× 4,2 MHz).

První část měla odstartovat toto pondělí 22. června, ale úřad ji minulý týden posunul na neurčito. Odklad se dotkne i druhé části. Ve včerejším oznámení pak úřad uvedl, že „rozhodnutí je výsledkem mu oznámených informací, které mají potenciál ohrozit účel výběrového řízení“. Co konkrétního hrozí, ale stále tají.

Státní operátor?

Podle webu Živé.sk se k situace vyjádří i premiér Matovič, který již dopředu avizoval, že ještě chce vést seriózní diskuzi. Popřel tak, že by se snad aukce posunula kvůli nesmyslným zprávám, že by se přes 5G šířil Covid-19.

Jsou ale také další teorie, proč se aukce zastavila. Zdroje Živé.sk tvrdí, že by mohl vzniknout státní operátor, který by pak komerčním společnostem pronajímal kapacitu. Takový nápad visel ve vzduchu i v Česku a vzhledem zájmu ČEZu o mobilní frekvence je stále aktuální.

Slovenský telekomunikační úřad brzy bude volit nového předsedu, a ten by na aukci mohl mít jiný názor. Ostatně v Česku kvůli neshodám souvisejícím s aukcí v lednu předčasně odstoupil předseda Novák.

Na Slovensku mimochodem bude aukce dramatičtější než u nás. Na trhu již totiž působí čtyři operátoři (Telekom, Orange, O2 a 4ka) a vzhledem k podmínkám by se mohlo stát, že si klíčové pásmo 700 MHz rozdělí jen dva z nich. Porcuje se úsek široký 2 × 30 MHz a spektrální limit na operátora je 2 × 15 MHz.

Nejmenší z nich – 4ka – navíc bude chtít zbytek pásma 900 MHz, v němž by mohl spustit vlastní 2G síť, aby již nebyl závislý na národním roamingu. O zbytek pásma 1800 MHz pak pravděpodobně budou mít zájem O2, Telekom a Swan, kterým by frekvence navíc dovolily poskytovat rychlejší LTE.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Hodinky tajemství zbavené. Podívejte se na první fotky Samsung Galaxy Watch 3

Témata článku: , , , , , , , , , Novák, Telekomunikační úřad, Covid, Swan, Slovensko, Odklad, Pásmo, Španělsko, MHz, Česká republika, Operátor, Nizozemsko, Rakousko, Neurčito, Portugalsko, Telekom