Takhle vypadá nejpřenosnější mobilní vysílač. Jeden technik ho může zprovoznit do hodiny

  • Deutsche Telekom na veletrhu MWC prezentoval mobilní vysílač
  • Může běžet i na generátor a jeho zprovoznění nezabere ani hodinu
  • Poslouží k posílení sítě během fotbalového šampionátu EURO

Mateřská společnost českého T-Mobilu, německý Deutsche Telekom, představila na veletrhu MWC v Barceloně ultrapřenosný mobilní vysílač určený pro mobilní síť 4G a 5G. Je to jedno z mnoha řešení, jak dokrýt danou oblast dalšími vrstvami mobilní sítě a posílit její kapacitu. Charakter takového pokrytí je dočasný, proto se s těmito „mini stožáry“ počítá hlavně při pokrývání stavenišť, sportovních akcí, festivalů a dalších požadavcích na posílení sítě, které nejsou trvalého charakteru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní vysílač nebude mít v praxi průhlednou skříň. Toto řešení bylo zvoleno jen pro účely veletrhu. Stejně tak součástí konstrukce nejsou soustředné kružnice okolo antény

Přenosný stožár nazývaný také jako „vysílač na cesty“ poskytne 5G a 4G signál pro dočasné použití v situacích, kde není dostatečné připojení z pevně instalovaných mobilních základnových stanic (BTS). Operátor uvádí, že jeho zprovoznění je relativně jednoduché a jediný technik by to měl zvládnout za méně než hodinu. Deutsche Telekom počítá, že tyto stožáry bude instalovat i v průběhu nadcházejícího fotbalového šampionátu EURO 2024, které hostí Německo od poloviny června do poloviny července.

4G i 5G na pěti různých frekvencích

Vysílač má podobu až 8 metrů vysoké antény zabudované do relativně malého kontejneru o rozměrech 2,6 × 2 × 1,6 metru. Anténa je sektorovaná a dá se nastavit pro optimální směrování a sílu signálu, tedy nejen v klasickém kruhovém vzoru, ale i do vybraných segmentů, například publika u velkého koncertu. Připojení k páteřní síti je zajištěno optikou, bezdrátovým radiovým přenosem (radioreleové spoje) a v úvahu připadá dokonce i satelitní síť. Jako zdroj energie lze použít elektrickou síť nebo mobilní zdroj energie (agregát, baterie).

Klepněte pro větší obrázek
V praxi bude vysílač vypadat spíš takto. Operátor ho může použít například pro místní posílení mobilní sítě v průběhu veletrhů

Anténa z minikontejneru může vysílat na více mobilních rádiových frekvencích v rámci LTE (4G) a 5G. K dispozici jsou pásma 1800 a 2100 MHz, dokrývací pásma vyšších frekvencí 2,6 a 3,6 GHz a také tzv. „průmyslové“ frekvence 3,7 GHz, které v Německu přiděluje tamní síťová agentura a slouží pro kampusové privátní sítě firemních zákazníků, například pro provoz strojových dat v chytrých továrnách.

Operátor v Německu loni na podzim nabídl svůj přenosný mobilní vysílač k bezplatnému testování zhruba desítce různých společností od stavebnictví, přes logistiku, až po maloobchod. Teď už je řešení dostupné i komerčně.

Diskuze (1) Další článek: Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Témata článku: , , , , , , , , , Podzim, Signál, Sportovní akce, Posílení, Fotbalový, Síť, Generátor, Technik, Veletrh, Energie, Vysílač, Mobilní síť