Tam, kde Google zatím zklamal, musí pomoct aplikace. Změňte si orientaci hodinek na pohodlné ovládání levačkou

  • Víte, proč mají hodinky doplňková tlačítka vždy vpravo?
  • 90 % populace jsou praváci, hodinky si tak pravačkou upnou na levou
  • Leváci musí hodinky ovládat "přes ruku" nebo stáhnout aplikaci Lefty

Chytré hodinky jsou standardně navrženy na míru pravákům, kterých je v populaci až 90 procent. To znamená, že tito uživatelé svou dominantní rukou upevňují hodinky na levou ruku, a právě proto jsou doplňkové ovladače hodinek (tlačítka či korunka) umístěny právě vpravo. Leváci však mají smůlu. Samsung i Google sice přislíbili, že Wear OS hodinky dovybaví o režim pro leváky, zatím se tak nestalo. Pokud tedy jste leváci, musíte si pomoci samostatnou aplikací.

Z Google Play stačí stáhnout aplikaci Lefty, která se vám nainstaluje, jak do telefonu, tak do samotných hodinek. Pokud se tak nestane, je třeba apku nainstalovat přes Google Play přímo z hodinek. Prvním krokem je povolení funkcí „Zobrazit nahoře“ a „Modify system settings“. Následně stačí v nabídce funkci povolit a u hodinek s WearOS 3 nechat aktivní příslušné zaškrtávátko. Poté už stačí jen v nabídce Usnadnění najít mezi Instalovanými službami funkci Lefty (UI invert), a aktivovat ji.

A proč Lefty aktivovat? V současném stavu musí leváci hodinky nasazené na pravé ruce ovládat bočními tlačítky vpravo, tedy „přes ruku“. Aplikace Lefty rozhraní hodinek otočí o 180 stupňů, takže můžete hodinky na pravou ruku nasadit tak, že mají tlačítka na levé straně. Jistě, popisky okolo displeje sice nebudou odpovídat, ovšem Lefty dokáže invertovat i funkce bočních tlačítek. Konkrétně u otočné lunety ani u systémových gest nedochází ke změně běžně používaného směru, Lefty však někdy nechá displej rozsvícený, takže jej musíte zhasnout manuálně, např. překrytím displeje rukou.

Představení hodinek Galaxy Watch4 od Samsungu:

Do té doby, než Google či samotní výrobci Wear OS hodinek nabídnou systémový režim pro leváky, je Lefty nejvhodnější alternativou.

Diskuze (4) Další článek: Oppo a Hasselblad. Snímky chystaného telefonu potvrzují novou spolupráci

Témata článku: Chytré hodinky, Mobilní aplikace, Google Play, Wear OS, Hodinky, Galaxy Watch4, Ovládání, Aplikace, Pohodlné ovládání, Levák, Tlačítko, Orientace, Ruka