TCL ohýbá displeje všemožnými způsoby, na první skládačku v prodeji ale stále čekáme

  • TCL je nekorunovaným králem konceptů
  • Tento titul znovu obhajuje i na veletrhu v Barceloně
  • Má hned tři nové prototypy ohýbacích telefonů

TCL zahájilo letošní ročník veletrhu Mobile World Congress (MWC). Den před otevřením samotného veletržního areálu v Barceloně představilo nejen novou řadu smartphonů TCL 30 (věnujeme jim samostatný článek), několik tabletů a modemů, ale také tři další koncepty, které pracují s flexibilním displejem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednu skládačku už TCL dokončilo. Jedná se o smartphonové véčko s kódovým názvem Chicago. Jde o klasické pojetí dotykového véčka, nejvíc telefon připomene první generaci Galaxy Z Flipu od Samsungu

V tuto chvíli už bychom TCL mohli směle nazývat „král konceptů“, protože od prvního oťukávání nápadů s ohebnými panely uběhly tři roky a dosud na trhu není dostupný ani jeden komerční produkt. Minimálně jeden – véčko s kódovým názvem Chicago – už má přitom čínská značka ve finální formě. Zřejmě ale měla správný pocit, že se současnými cenami okolo 1 000 eur za skládačku by se na trhu nemuselo prosadit, a tak nadále vyčkává a mezitím pracuje na dalších prototypech.

Tři nové koncepty

V Barceloně jsme tentokrát mohli vidět rovnou tři nová řešení. Všechna pojímají zařízení v hybridním režimu smartphone–tablet a pracují nejen s ohýbáním displeje, ale také s jeho vysouváním. Plně funkční bohužel nebyl zatím ani jeden prototyp, ale už i z maket nebo pevně přichyceného hybridu s rozsvíceným displej se dá získat docela dobrá představa, jak by takové zařízení mělo fungovat.

Klepněte pro větší obrázek
TCL zkoumá hned několik způsobů použití flexibilního displeje v mobilních zařízeních

Displej kolem dokola

Hodně blízko k současným hybridním skládačkám má TCL Surround Display. Zařízení, které rozložením nabude velikosti menšího tabletu, používá jediný panel. V polovině se dá ohnout jako např. u Galaxy Z Foldu, ale jeden jeho konec „přetéká“ přes boční hranu a na vnějším křídle pak tato část slouží jako sekundární panel.

Klepněte pro větší obrázek
Surround Display obtéká prakticky celé zařízení s výjimkou vnější části pravého křídla, kde našly místo fotoaparáty

Výhodou takového řešení je použití jediného displeje, to znamená také jediného zobrazovače, kontroléru a dalších podpůrných komponent pro panely. Výrobce uvádí i menší spotřebu energie a nižší cenové náklady. Nevýhodou může být zvýšená náchylnost na poškození displeje, zejména v oblasti přetékání přes boční hranu.

Ohýbej a vysouvej

Chytlavě znějící název TCL Fold 'n' Roll patří hybridu kombinujícímu skládání a vysouvání displeje. Výhodou je získání větší plochy displeje v tabletovém režimu a širokoúhlejšího formátu vhodnějšího pro sledování videa.

Klepněte pro větší obrázek
Povytažení displeje umožní zvětšit plochu do vhodnějšího formátu například pro sledování videa

Také tento koncept naráží na svá úskalí. Tím největším je podle očekávání rolovací mechanismus, přes který se displej (de facto zobrazovací fólie) posouvá. K ohybu tak dochází na více místech displeje a ten tak musí mnohem lépe odolávat deformacím. Problém může být i proniknutí drobných nečistot do mechanismu „roletky“.

Dovnitř i ven

Třetí koncept kombinuje dva již existující přístupy k ohýbání zařízení. Většina výrobců dnes volí vnitřní ohyb, kdy flexibilní panel je ve složeném stavu schovaný uvnitř zařízení. Huawei to ale u první generace svého Mate X (a také jeho globální verze Mate Xs) zkusil s vnějším ohybem.

Klepněte pro větší obrázek
Pro použití zařízení jako telefonu by bylo vždy nutné celou konstrukci překlopit, chybí totiž vnější displej

TCL 360 ° Ultra Flex se umí ohnout vně i dovnitř a prakticky si tak můžete zvolit, který přístup vám vyhovuje víc. Uvnitř je displej chráněný, ale zavřené zařízení je „slepé“ (nemá venku žádný displej), venku je displej takřka po celé ploše zařízení, ale zase je náchylnější k poškození. Mnohem náročnější bude v tomto případě správná konstrukce kloubu a také řešení správného „natahování“ panelu. Ve vnějším režimu bude totiž potřeba o něco větší plocha, než když se displej ohne dovnitř.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ohýbání do 360 stupňů je ze všech tři nových konceptů asi nejméně praktické, naopak náročnost na konstrukci pantu bude vysoká

Jak už bylo řečeno, ani jedna z verzí zatím není finálně dopracovaná. Na expozici byly nefunkční makety s vypnutým displejem, pouze u Fold 'n' Rollu – který nám ze všech řešení dává asi ten největší smysl – displej svítil, ale zařízení bylo fixně přikurtováno ke stojanu a rolovací část displeje nebyla pohyblivá. To naznačuje, že TCL bude muset k finálnímu produktu ujít asi ještě pěkný kus cesty a pokud bude stále čekat „na okamžik, až bude moci svá zařízení nabídnout za příznivější cenu“, kdoví, zda se vůbec něčeho jiného než hromady flexibilních konceptů někdy od této značky dočkáme.

Váš názor Další článek: Samsung mění známé zvonění Over The Horizon. Letošní verzi skoro nepoznáte

Témata článku: TCL, , , , , , , , , Displej, Všemožný způsob, Mobile World Congress, Chicago, Skládačka, Pro +, ? Displej, Koncept