Technologičtí giganti překonali očekávání. Na pandemii nejvíc vydělal Amazon, jen Apple zklamal

Ve čtvrtek večer po uzavření obchodování na amerických burzách odprezentovaly technologické firmy své hospodářské výsledky za třetí kvartál roku.

Apple

Ačkoli všem ostatním technologickým gigantům z takzvané velké čtyřky se dařilo, Applu překvapivě nikoli. Čtvrtletní zisk společnosti Apple klesl o 7 % na 12,7 miliardy dolarů, tedy přibližně 297,5 miliardy korun. Tržby z prodeje telefonů iPhone zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie firmy přitom ve čtvrtek stouply o 3,71 % na 115,32 dolaru za kus. Po závěru obchodování v after marketu už ale klesaly asi o 2 %. 

Alphabet

Tržby majitele Googlu stouply ze 40,5 miliardy dolarů na 46,17 miliardy dolarů, čili skoro 1,1 bilionu korun a vrátily se tak k růstu. Zisk 11,2 miliardy dolarů znamená prudké navýšení oproti sedmi miliardám z třetího čtvrtletí v roce 2019. Dařilo se Cloudu a kanálu YouTube. „Máme za sebou silný kvartál, konzistentní s širším on-line prostředím,“ uvedl k tomu výkonný ředitel Aphabetu a Googlu Sundar Pichai. Akcie Alphabetu ve čtvrtek do zavření burz zpevnily o 3,05 % a dál přidávaly.

Facebook

Facebook zveřejnil výsledky hned po skončení čtvrtečního obchodování na amerických burzách, během kterého jeho akcie vyrostly o 4,92 % na 280,83 dolaru za akcii. Firmě provozující populární sociální sítě Facebook a Instagram se ve třetím čtvrtletí dařilo nad očekávání. Dosáhla na tržby ve výši 21,47 miliardy dolarů, tedy zhruba 503 miliard korun, což je meziroční nárůst o 22 %.

Zisk společnosti rovněž překonal předpovědi analytiků. Činil 7,85 miliardy dolarů, což je navýšení o téměř 30 %. Počet denních i měsíčních uživatelů Facebooku vzrostl o 12 %. Na pozitivní zprávy výrazněji reagovaly i akcie, v poobchodní fázi připisovaly až 5 %.

Amazon

Internetový prodejce Amazon se jednoznačně řadí ke společnostem, které na letošní pandemii vydělaly nejvíce. Také jeho výsledky za třetí kvartál překonaly odhady odborníků. Prodeje Amazonu meziročně stouply o 37 % na 96,15 miliardy dolarů, tedy zhruba 2,3 bilionu korun. Analytici přitom v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že tržby budou jen 92,7 miliardy dolarů. 

Zisk činil 6,3 miliardy dolarů neboli 147,5 miliardy korun. Pro srovnání, ve třetím kvartále 2019 firma vydělala 2,1 miliardy dolarů. Firma k výsledkům sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 % i v aktuálním čtvrtletí. Akcie korporace navzdory tomu v rozšířeném obchodování klesly o 1,45 %.

Twitter

Společnost Twitter zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby o 14 % na 936 milionů dolarů, to jest 21,9 miliardy korun. Jedná se o největší nárůst od druhého čtvrtletí roku 2019. Uvedená čísla rovněž překonala očekávání analytiků, kteří tipovali růst tržeb Twitteru o 5 % na 780,5 milionů dolarů. Sociální síť však překvapivě hlásí úbytek nových uživatelů. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku přidala pouze milion nových twitterových účtů. To je o osm milionů méně, než jaká byla očekávání analytiků. Akcie se v rozšířeném obchodování propadly asi o 10 %, jak informovala agentura Bloomberg

Diskuze (7) Další článek: Dnes končí digitální peněženka Masterpass. Časem ji nahradí Click to Pay

Témata článku: Apple, Facebook, Instagram, Sundar Pichai, Google, Twitter, YouTube, Amazon, Hospodaření a finance, Cloud, Čtvrtletí, Obchodování, Tržby, Technologický gigant, Dolar, Pandemie, Alphabet, Prodej telefonů, Kvartál, Bloomberg, Očekávání


Určitě si přečtěte