Telefonní budky zmizí. Stát už je nebude dotovat, O2 tak s provozem skončí

Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na svém včerejším zasedání odsouhlasila záměr dále nepožadovat zajištění univerzální služby veřejných telefonních automatů, tedy provoz telefonních budek. Vyplývá to z aktuální červnové monitorovací zprávy ČTÚ. Od 1. ledna 2021 tak operátor O2, v současnosti provozující posledních 1 150 automatů, může zbytek budek zrušit.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj počtu telefonních automatů (Zdroj: E15)

V letošním roce ještě musí O2 budky provozovat v rámci zákonné povinnosti zajištění tzv. univerzální služby, a to v obcích do 200 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál. Na vlastní náklady ale operátor při životě udržovat nebude. „V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jugmannová.

Svůj vrchol zažily telefonní budky na konci 90. let, kdy jich v celém Česku bylo instalováno více než 30 tisíc. S nástupem technologie GSM (označení pro mobilní 2G sítě) a masového rozšíření mobilů jejich počet vytrvale klesá. Provoz se nevyplatí ani státu, jenž každý automat v rámci veřejné služby dotuje částkou 9 tisíc korun ročně, ani operátorovi, kterému výnosy z volání zdaleka nepokryjí náklady na údržbu a provoz. V roce 2019 činil průměr pouhých 7 uskutečněných hovorů z jednoho automatu za celý rok!

Diskuze (6) Další článek: Huawei Mate 40 5G se zřejmě opozdí. Říjnový start prodejů není na pořadu dne

Témata článku: , , , Budka, Provoz, Telefonní budka, Operátor, Pro +, GSM, Telekomunikační úřad, Česká republika, Univerzální služba, Automaty