Telefonování přes satelit Thuraya: na poušti i na moři

Chystáte se za dobrodružstvím nebo za prací do exotických a dalekých zemí, kde jsou možnosti telefonování značně omezené? Přečtěte si tento článek, který vám přiblíží jednu z možností, jak se i odtud dovolat.
Telefonování přes satelit Thuraya: na poušti i na moři

Thuraya v datech

První satelitní systém Thuraya byl vynesen na oběžnou dráhu 21. října 2000 za pomoci rakety Sea Launch Zenit-3SL, a to z rovníku někde v Tichém oceánu. Služby začal poskytovat od roku 2001. Druhý satelit Thuraya 2 byl pak spuštěn v červnu loňského roku. Celý projekt stál zhruba jednu miliardu dolarů. Životnost druhého satelitu je stanovena na dvanáct až patnáct let. Satelit je ve výšce 35 786 km nad povrchem Země v poloze 44° východní délky.

 

Kapacita systému je až 13 750 telefonních kanálů při 250 – 300 dvoubodových spojovacích cestách. Frekvence mobilní satelitní komunikace na vzestupné dráze Země – satelit jsou 1626,5-1660,5 MHz, na sestupné dráze satelit – Země pak 1525.0-1559.0 MHz.

Co všechno jde

Klasická služba satelitní komunikace je možnost volání z oblastí, kde chybí pokrytí mobilními operátory. Satelit Thuraya je geostacionární družice, která svým signálem pokrývá celou Evropu, většinu území Afriky a velkou část Asie a samozřejmě také okolní moře. Protože je družice vysoko nad zemským povrchem, je její pokrytí souvislé a v principu tedy nenajdete v těchto oblastech místo, kde by signál chyběl. Což se o signálu jiných sítí říci nedá, zvláště pak pokud se jedná o některé země Afriky a Asie. Kompletní seznam zemí, ve kterých má Thuraya své pokrytí, najdete na této stránce. Mapu pokrytí si pak můžete prohlédnout zde.

 

Pro nás je tento satelitní systém zajímavý tím, že mezi roamingové partnery společnosti Thuraya patří i Eurotel a T-Mobile. Pokud tedy vlastníte SIM kartu Eurotel nebo T-Mobile, není problém vydat se s ní bez obav do kterékoli ze zemí, kde má satelit Thuraya signál. Je ovšem třeba mít také speciální mobilní telefon, ale o tom až dále.

 

Pokud jde o nabízené služby, pro běžné uživatele jsou k dispozici kromě hovorů také SMS, wap, fax, e-mail nebo datové přenosy. Satelitní telefon lze použít za pomoci příslušného kabelu také jako modem k počítači. Satelitní systém Thuraya poskytuje také GPS informace o poloze. Pokud máte tedy vhodný přístroj, můžete zjistit okamžitě svoji polohu.

 

Jako perličku uvedu ještě jednu zajímavou službu. Protože společnost Thuraya sídlí ve Spojených Arabských Emirátech, myslela také na muslimské věřící a systém Thuraya dokáže zasílat upozornění na čas modliteb.

 

Kolik to stojí

 

Volání přes satelit pochopitelně není úplně běžná záležitost pro každý den a podle toho také vypadají ceny. Ty najdete v následující tabulce.

Ceny Eurotel za služby v síti Thuraya
v síti Thuraya  28,77 Kč / min
ze sítě Thuraya v SAE do SAE* 29,80 Kč / min
ze sítě Thuraya v SAE do ČR 53,32 Kč / min
ze sítě Thuraya jinde do ČR 36,83 až 70,97 Kč / min

* zkratka SAE znamená Spojené Arabské Emiráty, sídlo společnosti Thuraya

Zbývá jen dodat, že za jednu SMS ze satelitní sítě zaplatíte 9,59 Kč a že ceny za volání se účtují po třiceti sekundách. U Eurotelu se datové a faxové spoje se účtují jako hlasové hovory. Za povšimnutí stojí také poznámka u ceníku na stránkách Eurotelu: Tyto služby nejsou v síti operátora plně otestovány a Eurotel Praha nezaručuje jejich funkčnost.

 

Aktuální ceny za hovorné u T-Mobile jsou v následující tabulce. Zprávy SMS stojí 9,48 Kč.

Ceny T-Mobile za služby v síti Thuraya
v síti Thuraya  20,87 Kč / min
ze sítě Thuraya v SAE do SAE* 25,04 Kč / min
ze sítě Thuraya v SAE do ČR 45,15 Kč / min
ze sítě Thuraya jinde do ČR 38,10 Kč / min

* zkratka SAE znamená Spojené Arabské Emiráty, sídlo společnosti Thuraya

A co telefony

Pro telefonování přes satelit Thuraya je samozřejmě třeba použít speciální k tomu určené mobilní telefony. Společnost Thuraya nabízí hned několik takových telefonů. Prvním z nich je nový typ satelitního telefonu Thuraya Hughes 7101, který je na následujícím obrázku.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Thuraya Hughes 7101

Jeho parametry jsou v porovnání s dnešními mobilními telefony nesrovnatelné, nezapomínejte však, že se jedná o satelitní telefon. Telefon je duální, může tedy komunikovat jak přes satelit, tak přes klasickou síť GSM, má šestnáct vyzváněcích melodií, možnost zvednutí hovoru jakýmkoli tlačítkem nebo třeba budík. Telefon umí samozřejmě i SMS, které dokáže psát až devíti jazyky. Má také vestavěný modul GPS s řadou funkcí. Můžete si například uložit do paměti až pětadvacet záznamů polohy. Mobil dokáže přenášet data rychlostí až 9600 b/s a má také wap verze 1.2. Při hovoru přes satelit telefon vydrží až 2,4 hodiny, přes síť GSM až 4 hodiny. V pohotovosti v satelitním módu může být telefon až 34 hodin, v síti GSM 33 hodin.

 

Telefon na dalším obrázku je starší typ předchozího telefonu a jeho označení je Thuraya Hughes 7100. Funkčně se od novinky nijak podstatně neliší. Zajímavé na něm je to, že jej v rámci služby Rent nabízí i český Eurotel. Poplatek za zapůjčení telefonu se nazývá jistina a za zapůjčení tohoto telefonu na dobu od tří do třiceti dnů u Eurotelu zaplatíte 15 000 Kč. Dále samozřejmě zaplatíte také nájemné za telefon, které se odvíjí od počtu dní. Za tři dny zaplatíte 395 korun, za šest dní 845 Kč a za třicet dní 3695 Kč. Kompletní ceník služby Rent najdete na stránkách Eurotelu.Třetím modelem je telefon Thuraya Ascom a funkčně se od předchozích telefonů téměř neliší.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Thuraya Hughes 7100 • Thuraya Ascom

T-Mobile dříve nabízel k pronajmutí jeden ze satelitních telefonů firmy Motorola, ale ten dnes již k dostání ani k pronajmutí není. 

 

Sice dražší, ale je tu

 

Pokud se zadíváte na ceny služeb satelitního systému Thuraya, skoro vás až zamrazí. Je ale třeba vzít v úvahu, že služby satelitní komunikace není masová záležitost pro každou příležitost, ale je to jedno z řešení komunikace z míst, kde byste púo jiných možnostech marně pátrali. Pro někoho, kdo je zvyklý cestovat do takovýchto komunikacemi nedotčených oblastí, je takový typ služby velmi užitečný a často nepostradatelný. A i při vyšších cenách je dobře, že tu taková možnost je.

Diskuze (19) Další článek: Panasonic X400: vystřelovací véčko (test)

Témata článku: O2, Operátoři, Ostatní, Satelit, T-Mobile, SAE, Telefonování, Klasická služba, Běžná záležitost, Telefon, Pře


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6