Nejviditelnější obětí obchodní války mezi USA a Čínou je společnost Huawei, která u nových telefonů (a platí to i pro dceřinnou značku Honor) ztratila přístup ke službám Googlu. Tzn. žádný obchod Play s milióny aplikací, žádné placení přes Google Pay, žádné YouTube atd.
První takto postižené telefony, které se dostávají na náš trh, jsou Huawei P40 a P40 Pro. V tomto článku se zaměříme na problémy, které absence Google služeb přináší, a na možná řešení.
Boj s aplikacemi
Nejpalčivějším problémem je nedostatek aplikací. Jednak to jsou populární utility přímo od Googlu jako je Gmail, Google Fotky, Google Disk, YouTube a další, které vůbec nelze doinstalovat. Největším problémem je absence obchodu Google Play, který je na Androidu primárním zdrojem aplikací.
Existují řešení, jak se k oblíbenému obsahu dostat – ať už bezpečnou oficiální, nebo neoficiální až riskantní cestou.
Oficiální cesta: důvěryhodné obchody
Google Play je největší obchod s aplikacemi, ale ne jediný. Naštěstí pro Huawei. Nejjednodušší alternativou je předinstalovaný obchod Huawei AppGallery. Obsahu je zde ale zatím žalostně málo, ale Huawei se snaží, motivuje vývojáře a situace se lepší každým měsícem. Už zde dokonce najdeme i některé populární české aplikace. Paradoxně chybí populární světové appky jako Facebook, Instagram, Spotify a další.





Huawei AppGallery zatím trpí velkým nedostatkem aplikací
Jako logické řešení se jeví instalace dalších důvěryhodných obchodů jako Amazon AppStore, kde už tyto velké populární světové aplikace najdete. Na ty české ale zapomeňte. Užitečné aplikace najdete také v obchodě Aptoide, ale zde buďte opatrní a sledujte zdroje aplikací, primárně ty prověřené, označené zeleným štítkem „Trusted“.





S Amazon AppStore a Aptoide jste schopni si nabídku aplikací významně rozšířit.
Kombinace několika obchodů sice není uživatelsky komfortní cesta, ale je bezpečná a máte garantované aktualizace aplikací přímo od zdroje. K aplikacím, které nenajdete, existují alternativy, se kterými se dá fungovat. Rozhodně to není optimální cesta, ale troufnu si napsat, že nenáročným uživatelům zmíněné možnosti budou stačit. Tedy až na...
Když už zmiňujeme konkrétní aplikace, tak je dobré nevynechat YouTube. K téhle službě musíte buď přes webový prohlížeč, nebo některou z pochybných aplikací. Oba způsoby mají k ideálu hodně daleko.
Oficiální cesta: převod aplikací z jiného telefonu
Pro ty pokročilejší uživatele si Huawei připravilo další oficiální cestu: aplikaci PhoneClone. Její smysl je jednoduchý: přenést obsah z jednoho telefonu na druhý. A to hlavní? Platí to i pro aplikace z Google Play (nikoliv však aplikace přímo od Googlu, tedy Gmail, YouTube, Google Mapy...). Stačí tedy mít druhý telefon s obchodem Play a aplikace se z něj do nového Huawei přenesou přes Wi-Fi.




Aplikace PhoneClone umí přenést nainstalované aplikace z jiného telefonu. Tímto způsobem sem přehrajete i aplikace, které se nenechází v dostupných obchodech.
Přenos aplikací funguje ve většině případů, přesto je ale třeba mít na paměti několik problémů:
- Aplikace od Googlu nepřenesete.
- Přenesené aplikace využívající služeb Google Play nemusí fungovat vůbec, nebo jen omezeně. Nezáleží přitom od jakého je vývojáře.
- Přenesené aplikace nelze dále aktualizovat. Jedině je aktualizovat na starém telefonu a znovu přenést.
Aby bylo jasno, nezáleží na tom, zda je přenášená aplikace od Googlu či jiných vývojářů. Klíčové je, do jaké míry k svému fungování využívá GMS (Google Mobile Services, služby Google). Pokud je například Google API klíčové i k jejich spuštění, tak máte smůlu. Na druhou stranu zde ale rozjedete například Google Chrome či Mapy, které ve výchozím stavu umí fungovat i bez Google účtu. Jen přijdete o historii prohlížení a jiná data.

Klíčový není původ aplikace, ale míra využití služeb Google. Pokud jsou pro její správné fungování klíčové, aplikace fungovat nebude nehledě na to, od jakého je vývojáře.
Sečteno podtrženo, pokud chcete využívat své oblíbené aplikace oficiální cestou, s trochou snahy o mnoho nepřijdete. Počítejte jen s tím, že cesta bude hodně trnitá.
Neoficiální cesta: alternativní obchody a .apk instalátory
Pokud nepomohly předchozí možnosti, musíte jít neoficiální cestou alternativních obchodů, které sice fungují, ale nikdy nevíte, zda aplikace neskrývají nějaký škodlivý software. Stahování z takových obchodů může být významné bezpečnostní riziko. Nemusím asi připomínat, že bankovním aplikacím s přístupem k vašim financím se v tomto případě vyhněte velkým obloukem.
Když projedete různá webová fóra, hodně oblíbená je aplikace MoreApps, kterou dokonce stáhnete v obchodě Huawei AppGallery. Aplikace funguje jako jakýsi agregátor zdrojů aplikací, u kterých vám vždy nabídne oficiální či alternativní zdroj ke stažení.




K dalšímu obsahu získáte přístup z aplikace MoreApps, která agreguje obsah z různých obchodů. Nejčastějším zdrojem je obchod APKPure, kde najdete prakticky cokoliv, jen s instalací *.apk souborů podstupujete bezpečnostní riziko.
Většinou je však zdrojem obchod APKPure, který se svou nabídkou snaží kopírovat Google Play, ovšem místo oficiálního zdroje je zde jen APK soubor neznámého původu, o kterém nevíte, zda neobsahuje malware. Výhodou je, že obchod nabídku pravidelně aktualizuje, takže zde najdete verze aplikací maximálně pár dní zpožděných za Google Play.



Aurora Store jakoby z oka vypadl Google Play. Vychází totiž z původního Android Marketu. Původ aplikací je neznámý.
Dalším populárním obchodem je Aurora Store. Jedná se o open-source řešení vytvořené v Indii, které je dokonce postavené na kódu původního Android Marketu od Googlu. I proto jakoby obchodu Google Play z oka vypadl a konkurovat může i počtem aplikací.
U Aurory máte dva režimy přihlášení: přes Google nebo anonymně. Zde vás musím nabádat k použití anonymního režimu. Na uživatelském zážitku příliš neztratíte a prakticky nic riskujete. V případě, kdy se do Aurora Store přihlásíte skrze váš Google účet, sice získáte přístup k celé vaší kolekci stažených aplikací z Google Play, má to ale háček. V poznámkách obchodu se totiž dočtete, že používáním v tomto režimu riskujete, že vám Google může váš účet zablokovat z důvodu porušení jeho podmínek.
Cloudové služby
Telefony využívající služeb od Googlu mají i svůj cloud a webové služby. To si Huawei nejprve osahal doma v Čína a nyní už svůj Huawei Cloud provozuje i v České republice. Skrze webové prostředí tak získáte snadný přístup k datům z telefonů přidružených ke stejnému Huawei ID.


Prostředí Huawei Cloud už nabízí spoustu funkcí. U přiřazeného telefonu skrze něj můžete sdílet data z některých aplikací, ale nechybí ani Drive pro nahrávání celých souborů.
Webová verze zatím umožňuje přistupovat ke kontaktům, fotkám v galerii, záznamům zvuků, uloženým souborům a nově lze telefon přes internet i vystopovat. Zde Huawei pro lokaci využívá mapových podkladů od partnera TomTom. Pokud má telefon aktivní GPS a data, lze na mapě zobrazit jeho polohu, vzdáleně spustit vyzvánění a nebo jej uzamknout či smazat jeho data.




Služby Huawei Poznámkový blok, Galerie, Drive a Najít můj telefon
Kromě zmíněných aplikací už dokonce provozuje i cloudové úložiště, kam lze nahrávat soubory podobně jako to na jiných telefonech ve výchozím stavu umí Google Disk či Apple iCloud Drive. Při vytvoření Huawei ID dostanete zdarma 5 GB, připlatit si však lze i za vyšší tarify o velikosti 50, 200 a 2048 GB. Zde Huawei láká hlavně na ceny, které startují od 25 Kč měsíčně u nejnižšího tarifu.
Bezkontaktní platby
S absencí Google služeb se většině vybaví absence obchodu Google Play a nedostatek aplikací. Je tu ale další skrytý problém: placení mobilem. Drtivá většina Evropy totiž primárně na Androidu platí pomocí Google Pay, ale to zde fungovat nebude. Co tedy dělat?
Zde je rada jednoduchá: Nic. S telefony Huawei bez Google služeb v ČR zkrátka nezaplatíte.

S telefony Huawei si momentálně bezkontaktně nezaplatíte, firma už však údajně v Česku připravuje službu Huawei Pay, která by problém vyřešila.
Pokud namítnete, že některé banky nabízí vlastní řešení bezkontaktních plateb, už to bohužel není pravda. Drtivá většina je totiž potichu ukončila ve prospěch Google Pay. Poslední dvě banky, které to ještě nabízí ovšem do telefonu Huawei stejně oficiálně nenainstalujete.
Řešení je však zřejmě na cestě. Huawei už údajně v Česku spolupracuje s bankami a karetním společnostmi na spouštění alternativního řešení. Spekuluje se, že by mohlo jít o platební službu Huawei Pay, která by problém kompletně vyřešila. Uvidíme zda a kdy se jí dočkáme.
Až čas ukáže
Navzdory marketingovému snažení firmy Huawei přináší použití jejich telefonů bez Google služeb řadu komplikací. Pouze nenároční uživatelé si nevšimnou problému. Ti náročnější budou muset dělat řadu kompromisů, případně sáhnou po řešeních, která jsou potencionálním bezpečnostním rizikem.
Jde o přechodné období, než Huawei naplní svůj obchod AppGallery dostatkem obsahu a spustí zde svou platební službu. Pokud se tak stane a podaří se udržet uživatele, může z toho vyjít jako vítěz, jelikož získá plnou nezávislost na Googlu.
Zatím ale není rozumný důvod koupit telefon Huawei bez služeb od Googlu. Dostat tam aplikace je komplikované, některé tam nedostanete vůbec. Proč si komplikovat život, když konkurence stále Google má...