Telefony nás budou varovat před živelnými pohromami. V Česku se příští rok spustí systém Cell Broadcast

  • Dosud používané varovné SMS často nebyly efektivní
  • Částečně je nahradí nový systém Cell Broadcast
  • Systém v Česku začne fungovat v druhé polovině roku 2025

Oživeno 13. listopadu 2024 | Česko se dočká podpory varovného systému Cell Broadcast. Zatímco až dosud se používaly méně efektivní SMS zprávy, jejichž doručení mohlo být ovlivněné akutním přetížením sítě. Pro technologii Cell Broadcast nic takového neplatí. Nový systém připravuje Hasičský záchranný sbor ve spolupráci s Armádou České republiky. Ostrý start má proběhnout ve druhé polovině příštího roku s tím, že před zavedením služby proběhne masivní osvětová kampaň.

Klepněte pro větší obrázek
Cell Broadcast začne v Česku fungovat ve druhé polovině příštího roku. Na starosti jej budou mít hasiči společně s armádou

Zavedení systému Cell Broadcast v Česku schválila Bezpečnostní rada státu, orientační termín startu je druhá polovina příštího roku. Hlavní výhodou systému bude okamžité informování uživatelé chytrých telefonů v přesně dané oblasti nebo územního celku. Záchranné složky mohou na mapě označit libovolný útvar (polygon) a do něj varování odešle. Doručení informačních zpráv bude garantováno za všech okolností a nebude zahlcovat provoz sítě při mimořádných událostech a krizových situacích. Upozornění se zobrazí na všech chytrých telefonech včetně zvukového varování (i v tichém režimu) přes celý displej, a to i na zamykací obrazovce, bez ohledu na to, přes jakou síť (2G, 4G, 5G) je telefon připojen. Výjimkou budou staré tlačítkové telefony – na ty bude stále chodit klasické varování v podobě SMS.

Zatímco v zahraničí je Cell Broadcast poměrně běžnou záležitostí, v Česku jsme se dlouhou dobu spoléhali na SMS zprávy a volitelnou registraci v aplikaci Záchranka. Pohled na efektivitu varovného systému se začal měnit po útoku na Filozofické fakultě v Praze a také po povodních, v průběhu kterých operátoři zaslali 142 540 varovných SMS a dalších 366 080 SMS pro informování obyvatelstva v souvislosti s volbami v postižených oblastech. 

Od Cell Broadcastu se očekává rychlejší a efektivní informování obyvatelstva a také propojení s mobilními aplikacemi, dopravními a informačními tabulemi ve městech, a také s informačními systémy krizového řízení a sociálními sítěmi. Jedinou nevýhodou tohoto řešení jsou v tuto chvíli na straně obyvatel ještě notně rozšířené staré tlačítkové telefony, které přijímání hlášení od Cell Broadcast nepodporují. Nadále tak bude muset zůstat v provozu i stávající systém hlášení přes SMS.

Zdroj: Pozary


Původní článek z 2. února 2024 | Ministr vnitra Vít Rakušan představil na Bezpečnostní radě státu nová opatření, která reagují na loňskou střelbu na Filozofické fakultě v Praze. Ze souhrnných plánů vyplynula i jedna zajímavá informace pro mobilní svět. V Česku se totiž začne konečně využívat služba Cell Broadcast pro varování obyvatel pohybujících se v dané oblasti, a to namísto zastaralých textových zpráv. Cell Broadcast se přitom v zahraničí běžně a dlouhodobě používá, a to nejen v Evropě, ale také třeba v Africe. Jeho první specifikace se datují do roku 2001.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá varování Cell Broadcast v praxi. Upozornění na vlnu veder, které se mi zobrazilo vloni v červenci v Jižní Koreji. Po několika dnech úmorně horkého počasí došlo k evakuaci skautského setkání Jamboree

Cell Broadcast má oproti systému pro varování obyvatelstva přes SMS řadu výhod. Jedná se o „vysílání buňky“, tj. o způsob, jak v jeden okamžik odeslat zprávu na všechny aktivní smartphony na konkrétním vysílači. Tento typ zpráv podporuje naprostá většina současných telefonů, a doručení zprávy je „garantováno“, což třeba neplatí o SMS zprávách. Cell Broadcast tak nezahlcuje provoz sítě v krizových situacích.

Oproti SMS zprávám, které si třeba v noci v postižené oblasti vůbec nikdo nepřečte, má Cell Broadcast specifické zvukové upozornění doprovázené vibracemi, které obejde různé noční a blokovací režimy. Samotná zpráva se zobrazí při používání telefonu v informačním okně, popř. se vypíše přímo na zamykací obrazovce. Zprávy tohoto typu mohou mít délku až 1395 znaků (dle kódování), a mohou obsahovat odkazy na webu a průběžně reagovat na aktualizace.

Své uplatnění Cell Broadcast najde při živelných a průmyslových katastrofách nebo při útocích aktivního střelce. A dá se jen spekulovat, zda by byl při střelbě z loňského prosince počet usmrcených osob nižší, kdyby byl tento systém již dávno aktivní...

Pozdě ale přece

Za popularizaci tohoto varovného systému stojí bezpečnostní analytik Jakub Onderka, který v rámci NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) dlouhodobě propagoval systém Cell Broadcast. Jeho zjištění z konce loňského roku jsou přitom velmi zarážející.

Klepněte pro větší obrázek
Cell Broadcast dokáže přesněji zacílit varovné zprávy na konkrétní telefony, které se pohybují v dané oblasti

Dle nařízení EU měl systém pro včasné upozornění fungovat v Česku již od poloviny roku 2022, a do dnešních dní bylo Česko jednou z mála zemí EU, která tuto povinnost neplnila. Původní plán přitom chtělo Česko předběhnout o půl roku, jenže chyběla patřičná legislativa, který by definovala, jak má systém fungovat.

Proti inovativnímu systému tradičně brojili i čeští operátoři, kteří jako vždy na prvním místě viděli svůj vlastní byznys a nikoli adekvátně naceněnou službu pro zajištění bezpečnosti obyvatelstva. Pro představu operátoři nesouhlasili s navrhovanou cenou 0,01 Kč za SMS, ale požadovali 30× vyšší částku (0,30 Kč za SMS). V připomínkovém řízení pak pro jistotu systém Cell Broadcast vůbec nezmínili, protože by tím zcela přišli o svůj bezpracně ziskový SMSkový kanál.

V Česku tak můžeme vyhlížet moderní systém pro upozorňování na displejích smartphonů, ovšem třeba v Polsku nebo Německu tento systém výstrah už dávno funguje. Přesný termín, kdy začne v Česku fungovat Cell Broadcast, zatím neznáme. Vyhodnocení nových systémových úprav a pravidel má resort vnitra předložit vládě během letošního léta.

Zdroj: Jakub Onderka, ODOK

Diskuze (59) Další článek: Čínské značky chtějí snadno sdílet soubory s iPhony. Už jim nestačí přímé srovnávání nebo podobné prezentace

Témata článku: , , , , , , , , , , Telefon, Cello, ODOK, Afrika, Vyspělá země, Varování, Polovina roku, Cello Broadcast, Systém, Bezpečnostní rada státu, Nařízení EU, Evropa, Před, Jižní Korea, Česká republika