Teligen: Ceny za mobilní služby v ČR stagnují

Dolar posílil a díky metodice Teligenu jsme na tom o něco lépe. Fakticky jsou ale tuzemské ceny dva roky téměř stejné.

V České republice to s cenami telekomunikačních služeb nikdy nebylo bůhvíjak růžové, ale i když se u nás už téměř dva roky ceny prakticky nezměnily, v mezinárodním srovnání jsme si maličko polepšili. Tak by se dala jedním souvětím shrnout čerstvá analýza společnosti Strategy Analytics (Teligen), a to v meziročním srovnávání od listopadu 2013 do listopadu 2014. Na druhou stranu je třeba mít na paměti velmi silný dolar, což je měna, kterou Teligen využívá pro přepočet.

Analýzu pustil do éteru Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který výsledky zveřejnil a okomentoval. Srovnání cenových košů Teligenu (ty jsou dvojího druhu – bez dat a včetně dat) probíhá v rámci 34 zemí OECD. Regulátor v měsíční monitorovací zprávě za únor zveřejnil čtyřiačtyřicet grafů. Na první pohled mohou působit chaoticky, ale hned na ten druhý dává vše smysl.

Klepněte pro větší obrázek
Od dubna 2013 se ceny v ČR prakticky nehnuly  (obr.: shutterstock.com)

Teligen do mezinárodního srovnání zemí OECD počítá ceny dvou největších operátorů (podle počtu uživatelů), přičemž jejich tržní podíl v zemi v souhrnu dosahuje alespoň 50 % (za ČR tedy O2 a T-Mobile). Výsledky pro jednotlivé spotřební koše představují nejnižší cenu (hodnotu koše) pro danou zemi.

Do srovnání jsou zahrnuty tarify určené jak pro firemní, tak nefiremní zákazníky a pro každý spotřební koš existují dva grafy. Ten první porovnává ceny po přepočtu nominálním měnovým kurzem na americký dolar. Ten druhý má svým způsobem vyšší vypovídací hodnotu, jelikož zohledňuje element kupní síly.

Jednoduše: takový Lucemburčan si vydělá mnohem více než Čech, ale cena, kterou platí za služby je také vyšší. V grafech najdeme zkratku PPP (Purchasing Power Parity, neboli parita kupní síly).

V monitorovací zprávě najdeme celkem 44 grafů. Jsou vždy párové ukazující meziroční srovnání, čili dvaadvacet dvojic. Z toho je jedenáct dle parity kupní síly a jedenáct dle přepočtu na USD. A ještě jedno upozornění, pro Teligen znamená hovor volání v délce necelých dvou minut. Pro ilustraci výsledků analýzy jsme do článku vybrali následující dvojice:

Spotřební koš 300 hovorů

Klepněte pro větší obrázek
První z vybraných srovnání: cena meziročně poklesla z 39,81 USD na 33,76 USD. ČR si sice pohoršila o jednu příčku, ale i tak zůstala před Nizozemskem, Německem nebo Slovenskem
Klepněte pro větší obrázek
Po přepočtu ceny podle PPP došlo k růstu ceny koše ze 49,76 USD na 50,38 USD a ČR spadla (z 27. na 29. místo). Nejvhodnější tarif: T-Mobile S námi síť nesíť se smlouvou

Spotřební koš 100 hovorů a 500 MB

Klepněte pro větší obrázek
Hodnota koše v ČR klesla z 37,25 USD na 29,33 USD, pozičně jsme si polepšili o jedno místo.
Klepněte pro větší obrázek
Cena koše podle PPP poklesla přibližně o 3 USD na 43,76 USD, ČR zůstala na 30. místě. Nejvhodnější tarif: O2 Free Plus se smlouvou plus dalších 500 MB.

Spotřební koš 100 hovorů a 2 GB

Klepněte pro větší obrázek
Hodnota koše meziročně poklesla ze 47,88 USD na 36,17 USD, pozice ČR se zlepšila o šest míst (z 25. místa na 19. místo).
Klepněte pro větší obrázek
Cena koše podle PPP: pokles cca o 6 USD z 59,85 USD na 53,98 USD, přesto pokles ČR o jednu pozici (z 28. místa na 29. místo). Nejvhodnější tarif: O2 Free Plus plus 2 GB data

Spotřební koš 40 hovorů z předplacené karty

Klepněte pro větší obrázek
Pokles ceny o více než 5 USD (z 18,60 USD na 13,77 USD), vylepšení pozice z 23. místa na 20. místo.
Klepněte pro větší obrázek
Cena koše v USD podle PPP za zkoumané období klesla přibližně 3 USD (z 23,25 USD na 20,55 USD), současně došlo ke zlepšení ČR o jednu pozici. Nejvhodnější tarif: Twist Našim+

U většiny spotřebních košů, měřeno nominálními směnnými kurzy, došlo v případě ČR k poklesu hodnot. Značnou měrou je to způsobeno posilováním dolaru vůči české koruně na měnových trzích (meziročně koruna vůči dolaru oslabila přibližně o 16 %), což se projevilo právě u cenového srovnání měřeného nominálními směnnými kurzy.

Měřeno kurzem podle PPP pozice ČR zůstala na obdobné úrovni. Je ale třeba mít na paměti, že každé srovnání má své limity a teoreticky i malou změnou v podobě spotřebních košů dá docílit znatelně odlišných výsledků...

Diskuze (1) Další článek: Dokážete nakreslit Apple logo zpaměti? Většina lidí ne

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, ČTÚ, Největší operátor, GB data, Mezinárodní srovnání, Meziroční srovnání, Monitorovací zpráva, MOBI, Mobil, Následující dvojice, Měna, Čerstvá analýza, Zkoumané období, Nefiremní zákazník