Téměř dvě procenta z 1000 nejprodávanějších titulů v Apple App Storu byly podvodné aplikace

Generální ředitel Applu Tim Cook nedávno během soudního procesu s firmou Epic Games prohlásil, že bez přísného procesu kontroly by se z App Store stal „toxický nepořádek“. Přesto se v oficiálním repozitáři objevují podvodné aplikace.

The Washington Post publikoval zprávu, podle které téměř dvě procenta zkoumaných aplikací obsahovaly nějakou formu podvodu. K tomuto číslu došel na základě vlastní analýzy, do níž bylo zahrnuto tisíc nejprodávanějších aplikací z App Store.

Podvody v aplikacích

Deník uvádí jako příklad klientské aplikace pro připojení přes VPN, jež následně uživatelům tvrdily, že jejich zařízení bylo infikováno virem. Nabízely také „řešení“ v podobě placené aplikace, jež měla údajnou infiltraci vyřešit. Někteří uživatelé si tak koupili software, který jim byl vlastně úplně k ničemu.

Dalším příkladem je aplikace pro čtení QR kódů, lákající zákazníky, aby platili 4,99 dolaru týdně za službu, jež je nativní součástí aplikace Fotoaparát v iPhonech. Jiné programy se podvodně vydávají za aplikace velkých značek, jako jsou Amazon a Samsung. Některé z nich využívaly falešných hodnocení zákazníků, aby se posunuly v žebříčku App Store na vyšší příčky.

Podle společnosti Appfigures, která se zabývá průzkumem trhu, tyto aplikace připravily spotřebitele za dobu svého působení v App Store o přibližně 48 milionů dolarů. Kritizována byla též skutečnost, že na těchto aplikacích vydělává i Apple, protože si bere podíl až 30 % ze všech příjmů.

Apple proti podvodníkům

V rámci objektivity je vhodné dodat, že Apple reagoval na zjištění The Washington Post poměrně promptně a dvanáct z osmnácti označených aplikací okamžitě z App Storu odstranil. „Na vývojáře klademe vysoké nároky, aby byl obchod App Store bezpečným a důvěryhodným místem pro stahování softwaru, a proti aplikacím, které poškozují uživatele, vždy zakročíme!“ uvedl v prohlášení mluvčí Fred Sainz.

Apple nedávno publikoval informaci, že jen v loňském roce zablokoval potenciálně podvodné transakce v hodnotě téměř 1,5 miliardy dolarů. Dodal také, že podvodné aplikace obvykle zachytí do jednoho měsíce od jejich zařazení do App Store.

Samozřejmě lze polemizovat o tom, zda je 18 aplikací z jednoho tisíce hodně, nebo málo. Samotná skutečnost, že Apple nakonec odstranil „jen“ dvě třetiny označených položek, také ukazuje, že ne vždy je obvinění z podvodu zcela jednoznačné.

Diskuze (12) Další článek: Týden mobilně: Vybrali jsme největší hity z Apple WWDC a ukážeme vám nový iPad OS

Témata článku: Mobilní aplikace, iOS, Tim Cook, Apple App Store, Obchod s aplikacemi, VPN, Podvod, Software, Uživatelé, App Store, Dolar, Pro +, The Washington Post, Aplikace, WashingtonPost, EPIC Games, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Pokud sháníte tiskárnu, která tiskne fotky i dokumenty a nehledíte příliš na cenu tisku, zvolte inkoustovou multifunkci. HP nabízí řešení v podobě tiskárny HP ENVY Inspire 7220e.

Jan Spěšný
TiskárnyHewlett Packard (HP)Testy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry