Téměř dvě procenta z 1000 nejprodávanějších titulů v Apple App Storu byly podvodné aplikace

Generální ředitel Applu Tim Cook nedávno během soudního procesu s firmou Epic Games prohlásil, že bez přísného procesu kontroly by se z App Store stal „toxický nepořádek“. Přesto se v oficiálním repozitáři objevují podvodné aplikace.

The Washington Post publikoval zprávu, podle které téměř dvě procenta zkoumaných aplikací obsahovaly nějakou formu podvodu. K tomuto číslu došel na základě vlastní analýzy, do níž bylo zahrnuto tisíc nejprodávanějších aplikací z App Store.

Podvody v aplikacích

Deník uvádí jako příklad klientské aplikace pro připojení přes VPN, jež následně uživatelům tvrdily, že jejich zařízení bylo infikováno virem. Nabízely také „řešení“ v podobě placené aplikace, jež měla údajnou infiltraci vyřešit. Někteří uživatelé si tak koupili software, který jim byl vlastně úplně k ničemu.

Dalším příkladem je aplikace pro čtení QR kódů, lákající zákazníky, aby platili 4,99 dolaru týdně za službu, jež je nativní součástí aplikace Fotoaparát v iPhonech. Jiné programy se podvodně vydávají za aplikace velkých značek, jako jsou Amazon a Samsung. Některé z nich využívaly falešných hodnocení zákazníků, aby se posunuly v žebříčku App Store na vyšší příčky.

Podle společnosti Appfigures, která se zabývá průzkumem trhu, tyto aplikace připravily spotřebitele za dobu svého působení v App Store o přibližně 48 milionů dolarů. Kritizována byla též skutečnost, že na těchto aplikacích vydělává i Apple, protože si bere podíl až 30 % ze všech příjmů.

Apple proti podvodníkům

V rámci objektivity je vhodné dodat, že Apple reagoval na zjištění The Washington Post poměrně promptně a dvanáct z osmnácti označených aplikací okamžitě z App Storu odstranil. „Na vývojáře klademe vysoké nároky, aby byl obchod App Store bezpečným a důvěryhodným místem pro stahování softwaru, a proti aplikacím, které poškozují uživatele, vždy zakročíme!“ uvedl v prohlášení mluvčí Fred Sainz.

Apple nedávno publikoval informaci, že jen v loňském roce zablokoval potenciálně podvodné transakce v hodnotě téměř 1,5 miliardy dolarů. Dodal také, že podvodné aplikace obvykle zachytí do jednoho měsíce od jejich zařazení do App Store.

Samozřejmě lze polemizovat o tom, zda je 18 aplikací z jednoho tisíce hodně, nebo málo. Samotná skutečnost, že Apple nakonec odstranil „jen“ dvě třetiny označených položek, také ukazuje, že ne vždy je obvinění z podvodu zcela jednoznačné.

Diskuze (12) Další článek: Týden mobilně: Vybrali jsme největší hity z Apple WWDC a ukážeme vám nový iPad OS

Témata článku: Mobilní aplikace, iOS, Aplikace, AppStore, Obchod s aplikacemi, Tim Cook, Podvod, VPN, Software, Apple APP store, App Store, Uživatelé, The Washington Post, Dolar, EPIC GamesUmělá inteligence Flyways plánuje trasy letadlům. Šetří čas i palivo a minimalizuje zpoždění

Umělá inteligence Flyways plánuje trasy letadlům. Šetří čas i palivo a minimalizuje zpoždění

** Americké aerolinky používají pro plánování letů umělou inteligenci ** Přináší významné úspory leteckého paliva a nižší emise CO2 ** Tento software by mohl přispět k ekologičtějšímu létání

Karel Kilián
LétáníUSAUmělá inteligence
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Velký srovnávací test 14 SSD. Disky s kapacitou 1 TB a rozhraním M.2 NVMe jsou po roce lepší a levnější

Velký srovnávací test 14 SSD. Disky s kapacitou 1 TB a rozhraním M.2 NVMe jsou po roce lepší a levnější

Maximální rychlost rozhraní PCIe 4.0 je zcela saturována, a tak výrobci po špičkových modelech uvádějí i zástupce nižších tříd. Rozdíly v ceně i výkonu jsou ohromné a najít dobrou koupi není tak snadné.

Jiří Kuruc
SSDTesty
Vysouvací Oppo X 2021. Skládačky, mějte se na pozoru. Rolovací displeje stojí za to

Vysouvací Oppo X 2021. Skládačky, mějte se na pozoru. Rolovací displeje stojí za to

** Vyzkoušeli jsme si unikátní rolovací prototyp Oppo X 2021 ** Líbí se nám velký displej, který využijete dle potřeby ** Skládačkám roste zdatná konkurence

Martin Chroust
Rolovací displejPrototyp
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem