Tenký komunikátor naživo: Samsung i320 s Windows Mobile

Viděli jsme ho na 3GSM, objevil se znovu na CommunicAsia. Teď leží v redakci a vy se s námi můžete podívat, jak vypadá jen 12 milimetrů tenký komunikátor i320 naživo. Má plnohodnotnou QWERTY klávesnici, slot pro paměťovky, 1,3Mpx fotoaparát a běží na Windows Mobile 5.0.
Tenký komunikátor naživo: Samsung i320 s Windows Mobile

Samsung jej představil nejprve na 3GSM už na začátku roku, potom ještě jednou předvedl při příležitosti konání veletrhu CommunicAsia 2006. Plánuje jej prodávat i u nás, někdy v létě. Proto jsme si model i320 vyžádali a vyzkoušeli jak se drží, shlédli kvality displeje a zkusili pracovat s QWERTY klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung SGH-i320 na CommunicAsia 2006

Klidně mezi Ultra

Samsung by mohl i320 bez výčitek zařadit do své edice Ultra, o které jsme vás informovali nedávno. Svou tloušťkou pouhých 12 milimetrů by zapadl. Ještě zbylé rozměry: tenký komunikátor měří 50 milimetrů do šířky a na výšku je to pěkných 111. Na mobil s operačním systémem sympatické rozměry a byť to tak nemusí vypadat, v ruce je zvláštní šířka příjemná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung i320 osobně a ze všech stran

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • porovnání velikosti s platební kartou

Konstrukčně se i320 povedl, po vrzání ani známky. Zkusil jsem ho vzít za konce a kroutit jimi mírně do protisměru; skřípot nikde. Na levém boku je kolébka ovládání hlasitosti, naproti je spoušť fotoaparátu. Ta je programovatelná a aplikaci pro focení spustí jen při dlouhém podržení. Stiskne-li ji uživatel krátce, objeví se přiřazená aplikace. Nad spouští je ještě další takové tlačítko – to při krátkém ťuknutí zobrazí list rychlé nabídky, při podržení telefon zamkne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolébka ovládání hlasitosti • spoušť fotoaparátu a tlačítko pro vstup do rychlé nabídky

Pravý bok hostí ještě konektor pro připojení sluchátek a zdířku nabíječky. Je to široký starší typ, ne v poslední době používaný univerzální konektor. Spodní hrana komunikátoru má jen malou štěrbinku mikrofonu, nahoře je sklíčko infraportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor sluchátek • zdířka nabíječky • mikrofon • sklíčko infraportu

Zadní kryt schovává akumulátor, jehož výdrž se mi zatím nepodařilo zjistit. Vedle něj jsou místa pro zasunutí karty SIM a paměťovky microSD (TransFlash). Když jsme u baterie, Samsung v balení dodává i malou plastovou kapsli, do které můžete schovat náhradní akumulátor (nepřibalen) a cestovat s ním. Kapsle má i konektor pro nabíječku, takže můžete přímo v ní doplňovat energii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor a místo pro SIM a paměťovku • kapsle náhradní baterie

Kluziště na šířku

Abych nezapomněl, vzadu je ještě optika vestavěného 1,3Mpx fotoaparátu. Nedávno jsem v bleskovce psal, že snímkům nebude v šeru pomáhat přisvětlovací dioda ani blesk. Mýlil jsem se, nebo spíš nezkoumal obrázky pořádně. Teď naživo vidím maličký proužek, za kterým je diodka fungující po aktivaci jako slabý blesk.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný fotoaparát s bleskem

Nalevo i napravo od optiky jsou dva stereofonní reproduktory. Hrají hezky, i když si tradičně příliš libují ve výškách. Dobře, je to mobil, ne domácí kino. Jenže docela postrádám i onen slibovaný stereofonní efekt, kterého mělo být použitím páru membrán docíleno. Umístit oba reproduktory na zadní stěnu a poměrně blízko sebe, to se mi nezdá logické. Mnohem lepší je řešení, kdy je zvuk vyveden do stran na bocích mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Nešikovně umístěné stereoreproduktory

Pojďme se podívat na zobrazovací plochu. Displej zvládá jemné QVGA rozlišení a výjimečně platí klasické pořadí pixelů 320 × 240. Displej je totiž orientován na šířku. Pětašedesát tisíc barevných odstínů dostačuje, svítivost i kontrast jsou špičkové. Na široký displej je radost se dívat, líbí se mi jeho umístění v těle komunikátoru spolu s mocnými přesahy krycího sklíčka. Jen je potřeba velkou plochu neustále leštit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sklíčko displeje • zobrazení ve tmě

Samsung i320 pracuje v operačním systému Windows Mobile 5.0 a jeho nabídka je standardní, jen trochu zpřeházená. K dispozici je 120 MB paměti ROM a 64 MB RAM. Pro datové přenosy používá i320 infraport i Bluetooth, na dálku pak GPRS a EDGE tříd 10. Je škoda, že se nedostalo i na podporu sítí třetí generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí

Klepněte pro větší obrázek
Logotyp Bluetooth

Semafor

Plnohodnotnou hardwarovou klávesnici jsem si nechal na konec. Je zajímavě řešená, hlavní numerický blok je odlišen stříbrnou barvou – orámováním a pak i zvýrazněním na horní hraně patřičných tlačítek. Na všech 37 klávesách jsou i písmenka a znaky, je to QWERTY klávesnice jako na počítači. Nechybí Caps Lock a Shift, Backspace ani Enter.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice • podsvícení

I když to podle seříznutí tlačítek vypadá, že každá klávesa je vlastně kolébka a měla by jít zmáčknout zvlášť nahoře i dole, není tomu tak. Ani by to pořádně nešlo, telefon není zas tak velký, aby si mohl dovolit velkorysá písmena. Když chcete psát velkým fontem, použijete Shift/Caps Lock, kde je potřeba speciální znak, poslouží „Fn“. Na psaní textovek a e-mailů s použitím tlačítek miniaturních rozměrů je třeba si dlouho zvykat, ale jednoznačně to jde a pak je uživatel rychlopísař.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovládací prvek

Hlavní ovládací prvek je naprosto pohodlný, místa je i pro velký palec dost a potvrzovací střed se dostatečně zvedá nad okolní povrch. Vedle jsou kontextové klávesy a sluchátka pro ovládání hovorů, rychlý spouštěč aplikací a vracečka. Nad posledně jmenovanými leží světla podobná těm, které Samsung už použil u modelu Z300. Narozdíl od nich ale ta v i320 dokážou podle situace svítit kromě bílé i modrou nebo červenou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
"Světlomet" • umí měnit barvu

Diskuze (16) Další článek: Nokia N93: nejvybavenější multimediální mobil na vlastní oči

Témata článku: Samsung, Samsung i320, Win, Velký palec, MOBI, Wind, Caps lock, Windows!, Mobil, Windows Mobile, Stereofonní efekt, Windows, Komunikátor, Sam, Kapsle, Samsun, Příležitost konáníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět