Tento nástroj ukáže, zda byl váš telefon nakažen spywarem Pegasus

V posledních dnech bylo zjištěno, že nástroj Pegasus od bezpečnostní společnosti NSO byl použit k odposlouchávání uživatelů. Uniklý dokument z 50 tisíci telefonními čísly ukazuje, že cílem byli zejména zahraniční novináři, aktivisté a někteří političtí lídři. Škodlivý software se šířil skrze odeslaný odkaz, který po otevření „infikoval” telefon. Překvapivě zasáhl převážně iPhony a fungoval dokonce i na nejnovější verzi iOS 14.6.

Společnost Amnesty International již na GitHubu vydala nástroj Mobile Verification Toolkit (MVT), kterým lze spolehlivě zjistit, který iPhone byl spywarem Pegasus nakažen. Ten dokáže v počítači zkontrolovat uloženou zálohu iPhonu, dokonce i zašifrovanou a poznat, zda byl iPhone infikován. V případě telefonu, na kterém byl proveden JailBreak, lze proskenovat přímo paměť telefonu. Nástroj však vyžaduje větší technické zkušenosti a hlavně znalost příkazové řádky, takže jej nemůže vyzkoušet každý.

Detekovat spyware v systému Androidu je prý překvapivě složitější, takže u něj Amnesty využívá jednodušší (a možná méně spolehlivou metodu), kdy u záloh Androidu skenuje přijaté zprávy a hledá v nich odkazy z domén patřící NSO.

Hlavním cílem Pegasusu bylo podle odborníků společnosti Kaspersky získat citlivé informace a data uživatelů. Spyware dokonce byl schopný zaznamenávat stisky klávesnice. Útočníci skrze něj byli schopni získat osobní informace o uživatelích, ale i přístupy k financím, včetně kryptoměn, pokud hesla byly uloženy v telefonu.

Via: TechCrunch

Škodlivé programy útočí i na čtečky QR kódů:

Diskuze (5) Další článek: To není UFO, ale čočka foťáku. Honor Magic 3 se brzy dočká globální premiéry

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Zabezpečení, Soukromí, Jailbreak, Zranitelnost, Antivirus, Malware, Ochrana, Kaspersky, Virus, GitHub, Telefon, NSO, PEGA, Amnesty International, Nástroj, Pegas, Úkaz, Uživatelé, TechCrunch, Amnesty, Spy, Telefony s iOS na Heureka.cz