Tento nástroj ukáže, zda byl váš telefon nakažen spywarem Pegasus

V posledních dnech bylo zjištěno, že nástroj Pegasus od bezpečnostní společnosti NSO byl použit k odposlouchávání uživatelů. Uniklý dokument z 50 tisíci telefonními čísly ukazuje, že cílem byli zejména zahraniční novináři, aktivisté a někteří političtí lídři. Škodlivý software se šířil skrze odeslaný odkaz, který po otevření „infikoval” telefon. Překvapivě zasáhl převážně iPhony a fungoval dokonce i na nejnovější verzi iOS 14.6.

Společnost Amnesty International již na GitHubu vydala nástroj Mobile Verification Toolkit (MVT), kterým lze spolehlivě zjistit, který iPhone byl spywarem Pegasus nakažen. Ten dokáže v počítači zkontrolovat uloženou zálohu iPhonu, dokonce i zašifrovanou a poznat, zda byl iPhone infikován. V případě telefonu, na kterém byl proveden JailBreak, lze proskenovat přímo paměť telefonu. Nástroj však vyžaduje větší technické zkušenosti a hlavně znalost příkazové řádky, takže jej nemůže vyzkoušet každý.

Detekovat spyware v systému Androidu je prý překvapivě složitější, takže u něj Amnesty využívá jednodušší (a možná méně spolehlivou metodu), kdy u záloh Androidu skenuje přijaté zprávy a hledá v nich odkazy z domén patřící NSO.

Hlavním cílem Pegasusu bylo podle odborníků společnosti Kaspersky získat citlivé informace a data uživatelů. Spyware dokonce byl schopný zaznamenávat stisky klávesnice. Útočníci skrze něj byli schopni získat osobní informace o uživatelích, ale i přístupy k financím, včetně kryptoměn, pokud hesla byly uloženy v telefonu.

Via: TechCrunch

Škodlivé programy útočí i na čtečky QR kódů:

Diskuze (5) Další článek: To není UFO, ale čočka foťáku. Honor Magic 3 se brzy dočká globální premiéry

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Soukromí, Malware, Antivirus, Jailbreak, Kaspersky, Ochrana, Virus, Zranitelnost, Zabezpečení, TechCrunch, GitHub, Nástroj, Amnesty International, NSO, Uživatelé, Telefon, Amnesty, PegasBudoucnost patří šmírovacím balónům a vzducholodím. Chce je i Česko

Budoucnost patří šmírovacím balónům a vzducholodím. Chce je i Česko

** Alphabet v lednu ukončil program balónů Loon ** Samotná technologie má ale mnohem hlubší kořeny ** V USA slouží i armádě a nahrazuje špionážní družice

Jakub Čížek
VzducholoďLétáníTechnologie
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Nové barvičky i ikonky. Takhle bude vypadat Malování ve Windows 11
Lukáš Václavík
Windows 11Grafický editor
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály