Test fotoaparátu Sony Ericssonu K850i

Patří do skupiny elitních fotomobilů Cyber-shot. Nabídne 5Mpx, xenonový blesk a mnoho pokročilých funkcí. Jak obstál v praxi?
Kapitoly článku

Dlouho očekávaný Sony Ericsson K850i nám včera dorazil do redakce. Už jste si mohli přečíst o našich prvních dojmech, prohlédnout si názorné video, prostudovat si podrobné parametry a posoudit první ukázkové snímky pořízené vestavěným fotoaparátem. Dnes jsem s osmsetpadesátkou vyrazil do města a důkladně vyzkoušel všechny fotografické funkce, které přístroj nabízí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i

Krytka, která nekryje

Telefon dokáže pořizovat s snímky s maximálním rozlišením 2 592 × 1 944 bodů, tedy pět megapixelů. Optika je chráněna sklíčkem, pod kterým je zabudovaná mechanická krytka. Význam tohoto poněkud nelogického řešení stále nenalézám. Asi je to jen lákavý efekt, který je navíc doplněn efektem světelným – při otevírání krytky se krátce rozsvítí modrý kroužek po obvodu rámečku krycího sklíčka.

Obávám se, že je krycí sklíčko příliš náchylné k tomu, aby brzy schytalo nějaký ten škrábanec. Ten by pak mohl mít vliv na výsledné fotografie. Zatím se ale jeví vůči škrábancům odolné, ale kupodivu těžko odolává mastným skvrnám otisků prstů. Sklíčko je totiž mírně zapuštěno pod okolní povrch v rámci eliminace poškrábání. Při přelešťování věčně upatlaného zadního krytu se ale tkanina zpravidla ke sklíčku nedostane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Krytka fotoaparátu je schovaná za sklíčkem • zadní strana vyleštěna, až na zapuštěné sklíčko

Krytka pod sklíčkem se otevírá a zavírá automaticky, jakmile fotoaparát zapnete. To se provádí zvláštním tlačítkem vedle spouště, ale můžete tak učinit i z nabídky telefonu. Speciální zapínací tlačítko je titěrné, ale s jistotou jej hmatem najdete. Další specialitou je posuvný přepínač režimů, jak jej známe z mnoha běžných fotoaparátů. Režimy jsou tři – fotografování, natáčení videa a prohlížení obrázků/videí. Přepínač je praktický, ale nastavit střední polohu vyžaduje velké soustředění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky fotoaparátu na boční straně – zapínací tlačítko, přepínač režimů, spoušť a zoom

Jako s běžným digitálem

Nikoho už nepřekvapí, že se s telefonem fotografuje stejně jako s běžným digitálem, tedy naležato. Po zapnutí fotoaparátu dojde automaticky ke změně orientace displeje a u kláves 3, 6, 9 a # se rozzáří symboly přiřazených funkcí. Modré světlo nasměruje také ukazováček na dvoupolohové tlačítko spouště. Lehkým stiskem se zaostřuje, po domáčknutí přístroj exponuje. Středním kontextovým tlačítkem napravo u displeje (náhrada potvrzovacího středu navigační klávesy) lze fotografovat plně automaticky – stačí jeden stisk a telefon po zaostření okamžitě snímek zachytí.

Klepněte pro větší obrázek
Zaostřeno

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připraven k fotografování • výběr režimu snímání • výběr scény usnadní názorné ukázky vzorových fotografií

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volba rozlišení • nastavení ostření • režim blesku • nastavení samospouště 

Nabídka fotoaparátu je ve stejném stylu jako u jiných Cyber-shotů. Vychází z běžných fotoaparátů značky Sony a tvoří ji nabídkový pruh ve spodní části displeje. Nabídka má atraktivní transparentní grafiku a například u volby scény uvidíte přímo obrázek ukázkové scény, na kterou se daný režim hodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení citlivosti ISO • vyvážení bílé • barevné efekty • fotografování s rámečkem (jen VGA) 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení předvoleb fotoaparátu

Skvělé fotky

Celý den byly nad Brnem hutné mraky, které na zem nepustily jediný přímý sluneční paprsek. Světelné podmínky proto nebyly ideální a o to víc jsem byl zvědavý, jak si Sony Ericsson K850i poradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při stisku tlačítek v horní řadě se zobrazí jen malé menu – opakovaným stiskem přepínáte volby

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkce BestPic se hodí na fotografování rychlých scén – vyberete si nejlepší snímky ze série (pracuje v plném 5Mpx rozlišení)

Fotografie jsou velmi kvalitní, ale stále zde vidíme limity miniaturní optiky mobilního telefonu. Bohužel nepozoruji žádné jednoznačné zvýšení kvality snímků oproti starším modelům K790i/K800i/K810i. Díky vyššímu rozlišení však můžete provádět větší výřezy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brněnský "Zelňák" pohledem Sony Ericssonu K850i

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Často jsem nastavoval kompenzaci expozice o stupeň nebo o dva do záporných hodnot, aby nedocházelo k přepalům na obloze • snímek je tmavší, ale kresba v mracích zůstává • tady jsem to možná trochu přehnal... • ...a tady zcela určitě

Mnoho dalších ukázkových fotografií najdete v druhé kapitole článku!

Témata článku: Sony, Smartphony, Fotoaparát, Ericsson, Sony Ericsson K850i, Eri, Posuvný přepínač, Foto, Velký rozsah, Nákupní galerie, Názorné video, Test, Modré světlo, Barevné ladění, Tkanina, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40