Test mobilní reprosoustavy Sony Ericsson MDS-60: prťavá zrcátka hrdinů

Sony Ericsson nás překvapuje. Vyrobil několik miniaturních reprosoustav pro mobilní telefony, všechny se nesou v duchu oranžové vlny Walkmanů a každá nás překvapila zvukovým podáním testovaných skladeb i výkonem. Jestli o nich přemýšlíte, kupte si je. Budete mít radost.
Test mobilní reprosoustavy Sony Ericsson MDS-60: prťavá zrcátka hrdinů

Sony Ericsson představil na začátku roku několik miniaturních reprosoustav pro svou oranžovou řadu Walkman. Základní reproduktory nesou prostá označení MPS-60 a MDS-60. První jmenovaný model je přenosnější, jsou to dvě bedýnky o velikostech 30 × 55 × 42 milimetrů na kablíku. Ten jsme měli v redakci už před časem, podělili jsme se s vámi o první dojmy a pak tu byla i samotná recenze. Druhou řadou je model MDS-60 s rozměry 54 × 120 × 200 milimetrů. Tomu se budeme věnovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MDS-60 na oficiálních obrázcích

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MPS-60

Bible Walkmanů

Zvukový systém MDS-60 je k dostání za přibližně 2 500 Kč v mnoha internetových obchodech. V přenosném stavu jsou to dvě destičky ležící na sobě. Tlustší v sobě nese čtyři neodymové měniče. Ty zaujmou absencí kaloty a můžete se v nich vidět vzhůru nohama, tak jsou lesklé. Jsou pěkné, i když tak maličké, že by jeden řekl, že snad ani nemohou dobře hrát. Jenže ony hrají, vzhledem k velikosti těla, velmi schopně. Mohutnější z destiček funguje jako ozvučnice, je to pevný plastový odlitek. Použitý materiál není zcela bílý, přirovnal bych ho spíš k vzezření světlého krému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ležící čekající • zakrytovaný plastovým štítem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastový štít • jamka pro jeho připevnění

V zadní části je hlavní vypínač a konektor pro připojení napájení. Nad nimi tenká krytka prostoru pro čtyři tužkové baterie. V případě potřeby tak není nutné hledat zásuvku. Prakticky každá štěrbina má na těle systému svůj význam; při pohledu zepředu drží čtyři jamky kryt při přenášení, na horní hraně zezadu hlavního dílu jsou západky pro použití krycího štítu coby stojánku. Systém pak dostane podobu rozevřené knihy a velmi pevně na rovném povrchu drží. I díky podlouhlým pryžovým nožičkám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastový štít se nejprve založí do jamek... • ... a zasune do strany • pak stojí systém jako kniha

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní vypínač • vzadu je i místo pro tužkové baterie • pryžové nožičky

Při přenášení kryje onen plastový štít spolehlivě membrány reproduktorů. Kromě toho můžete na jeho spodní část připevnit pryžovou krytku chránící konektor Fast-Port. Krytku netřeba nosit v kapse, při aktivním používání systému může zůstat schovaná vzadu (viz obrázek). Na dlouhé nože Fast-Portu můžete nasunout jakýkoli telefon, který takovým konektorem disponuje. V současnosti jsou to všechny Walkmany a některé další modely značky, jejich seznam najdete tady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pryžová krytka Fast-Portu • je možné ji připrevnit na plastový štít

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V zavřeném stavu krytku snadno vyhnete a zakryjete konektor • při přehrávání čeká poslušně vzadu

Jen si je tam dejte

Nemáme k dispozici finální balení, ale kromě oranžových průzvučných tkanin před reproduktory by v něm měly být i jejich bílé varianty pro konzervativnější uživatele. Ovládacích prvků je na MDS-60 poskrovnu, prakticky to jsou jen hlavní vypínač a kolébka hlasitosti na horní hraně. Když už se nedostalo na dálkové ovládání, mohl tu být alespoň linkový vstup. Bohužel není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průzvučné tkaniny pro zakrytí membrán

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Se Sony Ericssonem K800i • kolébka hlasitosti

Průměr membrán je 21 milimetrů, průměr české dvoukoruny. Spočívají v měkkém pryžovém zavěšení a při poslechu mě udivil jejich mohutný rozkmit (v poměru k velikosti celého reproduktoru) v basových složkách hudby – celé dva milimetry. Zvukové vlastnosti zkouším za asistence Sony Ericssonu K800i, ke slovu se dostávají různé polohy jeho ekvalizéru. Ani při maximální hlasitosti v telefonu a současně na systému není zvuk zkreslený. Při nejhlasitější produkci na sebe v redakci musíme pořádně zvyšovat hlas (místnost velikosti 30 m2).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Loga jsou všude

Výšky jsou krásně čitelné a bez agrese, hodnotím kladně. I linky baskytaristů a průšlapy bubeníků jsou dobře slyšet. Zní to jako samozřejmost, jenže mnoho reproduktorů k mobilům si zřejmě myslí něco jiného. Reproduktory Sony Ericsson MDS-60 prostě hrají lépe než nejlevnější „plasťáky“ k počítačům nebo pecková sluchátka do čtyř stovek a znovu svým zvukem překonaly „klepeta“ IMS-700 od Siemensu. Hlasové spektrum se velmi příjemně poslouchá.

Klepněte pro větší obrázek
Siemens IMS-700

Podání prostoru je horší, reproduktory jsou příliš blízko u sebe a rozechvívají vzduch stejným směrem. Mnohem lépe jsou na tom malé kostičky MPS-60. V basové složce nemůžeme čekat mocného Davida, na tu je podstatně lépe připraven výborný systém MDS-70.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MDS-70

Na oficiálních obrázcích vidím pod ploškou pro postavení mobilu malou mřížku. Snad v ní měl být původně schován mikrofon pro pořádání hovorů. Ale v prodejní verzi pro Evropu mřížka mizí a my se musíme spokojit jen s poslechem hudebních souborů a rádia. Jakmile někdo volá, přehrávání se automaticky ztiší a o přenos zvuku se během hovoru stará jen hlasitý reproduktor telefonu.

Vzít k vodě a tančit

Sony Ericsson MDS-60 je přesná výplň mezery mezi prťavými MPS-60 a mohutným (stále ale přenosným) MDS-70. Dají se pohodlně složit, jenže do kapsy je nestrčíte. Hrají tak hlasitě, jako by lesklých repráčků byl tucet, přitom nedosahují kvalit těžkých MDS-70 s kovovým subwooferem. „Hrající knihu“ bych se nebál vzít k vodě, pár kapek nemá reprosoustavě díky uzavřené konstrukci jak ublížit. Systém MDS-60 je produktem pro skalní fandy značky, adeptem na dražší malý dárek a objektem pro udivené pohledy přátel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klidně k vodě

Diskuze (20) Další článek: Sharp GX29: na první tip cenu neuhodnete (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Linkový vstup, Eri, Hlavní díl, T - Mobil, Bible, Zvukový systém, Test, IMS, Nožička, Son, Mobil, MOBI


Určitě si přečtěte