Recenze tonometru Garmin Index BPM. Krevní tlak si s ním pohodlně změří celá rodina

 • Garmin Index BPM je přenosný přístroj pro měření krevního tlaku
 • Naměřené údaje automaticky přenáší do služby Garmin Connect
 • Může ho používat více lidí.

Plusy

 • Kompaktní rozměry
 • Měřicí jednotka je součástí rukávu
 • Automatická synchronizace do Garmin Connect
 • Víceuživatelský režim

Minusy

 • Nedodává se pouzdro
 • Až příliš velká manžeta (to může být ale i výhoda)
 • Bez certifikace pro těhotné ženy
 • Vysoká cena
? 8/10
Hodnocení
redakce

Garmin začal v Evropě prodávat svůj digitální tonometr Index BPM – přístroj pro měření tlaku krve. Představený byl už před dvěma roky, přístroje pro měření zdravotních dat ale potřebují zvláštní schválení. Proto u nich někdy trvá, než se dostanou do zemí EU.

Klepněte pro větší obrázek

Podobná situace je u Garminů také s měřením EKG pomocí hodinek. V Americe už tuto možnost některé modely mají, v Evropě jim ale zatím chybí certifikace a v hodinkách se tato funkce dá zprovoznit pouze neoficiálně.

Tonometr patří do stejné skupiny produktů jako digitální váha Garmin Index S2. Nabízejí podobné funkce jako jiná zařízení tohoto typu, ale s jednou velkou výhodou. Pokud používáte produkty Garmin a s nimi jeho službu Connect pro evidenci zaznamenaných dat, údaje z tonometru i váhy se do Connectu nahrají automaticky hned po měření.

Garmin Index S2 White Garmin Index S2 White
nabízí 25 obchodů za ceny od 3 290 Kč
Srovnat ceny na Živě

Krevní tlak změřený jiným způsobem si do aplikace nebo na web Garmin Connect můžete zapisovat i ručně. Prezentace výsledků i jiné možnosti se pak nijak neliší od toho, když je tam nahraje Index BPM. S ním je to ale mnohem pohodlnější. Stačí se změřit, aktuální údaje o tlaku hned zjistit z displeje a o zaznamenávání se nemusíte nijak starat.

Garmin svůj tonometr prodává za dost vysokou cenu 4490 Kč. Funkčně srovnatelné přístroje jsou dostupné třeba i za čtvrtinu, chybí jim ale pohodlí automatického zapisování do Garmin Connect. Mívají někdy své vlastní aplikace, ale jestli používáte produkty Garmin, je pohodlné mít všechno na jednom místě. Další výhodou proti konkurenci jsou malé rozměry tonometru.

Garmin si poradí i s měřením více uživatelů. Jeden Index BPM může používat až šestnáct lidí a měření se jim přes Wi-Fi automaticky synchronizují do jejich telefonů s aplikací Connect. S touto funkcí byly zpočátku problémy, Garmin ji ale v průběhu května opravil.

Postup měření

Většina digitálních tonometrů se skládá ze samostatné manžety, která je hadičkou spojená s řídicí a vyhodnocovací jednotkou. U Garminu je všechno v jednom kusu, jednotka je upevněná přímo na manžetě a při měření ji máte na ruce. Celé zařízení se dá sbalit do velmi kompaktního balíčku, který v tašce nezabere místo. Je škoda, že Garmin nedodává rovnou pouzdro.

Co je to krevní tlak a proč je důležité ho sledovat

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na stěny tepen. Vždy se udává se ve dvou hodnotách. Ta vyšší je systolický tlak, který vyjadřuje tlak v tepnách, když do nich srdce pumpuje krev. Nižší hodnota diastolického tlaku odpovídá úrovni, když je srdce mezi dvěma údery v klidu a srdeční komory se plní krví. Jednotkou krevního tlaku jsou milimetry rtuťového sloupce.

Sledování krevního tlaku dává důležité informace o stavu kardiovaskulárního systému. Problematický je zejména vysoký tlak, tzv. hypertenze, která často probíhá bez zjevných příznaků a trpí jí velká část populace. Vysoký tlak zvyšuje riziko řady komplikací, včetně srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice. Monitorováním a snižováním krevního tlaku lze rizikové faktory minimalizovat. Problémy ale může způsobit i velmi nízký krevní tlak (hypotenze).

Manžeta je vyrobena z textilního materiálu a má hodně velký rozsah. Hodí se pro obvody paže od 22 do 42 cm. I když můžete manžetu při každém použití zase zabalit, počítá se spíš s tím, že zůstane připravená, abyste ji před měřením rychle a jednoduše natáhli na ruku. Tonometr jinak zvládne zjistit tlak třeba i přes rukáv tenčí košile nebo trika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní část manžety, která přiléhá k ruce, kryje šedá látka: jemná, nekousavá. Vně je „chlupatý“ materiál, na kterém drží několik rozměrných suchých zipů

Manžetu ve správném průměru drží velká plocha suchých zipů. Aby rukáv mohli používat i jedinci s velmi silnými pažemi, u útlejších lidí na něm pak vznikne několik záhybů.

První nastavení manžety je trochu složitější, tlakoměr se na ruce hýbe a padá z ní dolů. Může to být problém u víceuživatelského použití, kdy má každý různě silnou ruku a manžetu je potřeba přenastavovat. S menšími rozdíly si poradí, dofoukne se; ale kdyby ji bylo nutné před každým měřením upravovat, komfort měření se sníží.

Klepněte pro větší obrázek 
Rukáv tonometru je připravený na velký rozsah obvodu paže. U útlejších na něm ale vzniknou záhyby jako na obrázku vlevo

Tonometr před měřením nasadíte na ruku tak, aby byl jeho displej ve spodní části a viděli jste na něj. Je to černobílý, nepříliš kontrastní OLED, ke svému účelu ale stačí. Stisknete některé z tlačítek, přístroj se zapne a rovnou nastaví na hlavního uživatele. Jiného vyberete tlačítkem, stejným způsobem lze nastavit i režim hosta pro měření tlaku bez zapisování.

Klepněte pro větší obrázek 
Jméno uživatele na displeji. Může jich tady být až šestnáct a k tomu režim hosta pro měření bez zaznamenávání do Garminu Connnect

Stisknutím dalšího tlačítka aktivujete samotné měření. Manžeta se začne nafukovat. Zvuk kompresoru je docela slyšet, ale hlasitost se nijak zvlášť neliší od konkurence.

Jakmile manžeta dočasně zastaví průchod krve tepnou, tlak se v ní pomalu začne snižovat. Přístroj při tom detekuje pulsy a určuje z nich systolický a diastolický tlak krve. Jejich hodnoty se poté ukážou na displeji, uvidíte i změřenou srdeční frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle vypadá výsledek měření na displeji, po chvíli se ukáže srdeční frekvence. Tonometr pak stačí odložit, nahrání dat do Connectu provede sám

Pro zpřesnění nabízí přístroj možnost provést tři měření, která sama proběhnou v minutových intervalech. Vypočte z nich potom průměrné hodnoty tlaku.

Nahrávání do aplikace Garmin Connect může jednouživatelsky probíhat přes Bluetooth, u více uživatelů je potřeba nastavit Wi-Fi. Přístup k vybraným sítím Wi-Fi (jen 2,4 GHz) nakonfigurujete z aplikace.

Poslední změřenou hodnotu tlaku je možné na přístroji vyvolat na displej. Není zde ale kompletní historie, Garmin počítá se synchronizací. Na čtyři mikrotužkové baterie by měl Index BPM vydržet až devět měsíců.

Jak se krevní tlak měří klasickým způsobem

Zdravotník vám na horní část paže, kousek nad loketní kloub upevní manžetu klasického tonometru. Nafoukne ji a dočasně tím zastaví průtok krve v brachiální (pažní) tepně. Tlak v manžetě je v této situaci vyšší než systolický tlak v tepně.

Zdravotník přiloží stetoskop k místu pod manžetou, kde může tepnu dobře slyšet. Když začne tlak v manžetě postupně uvolňovat, poslouchá, kdy krev tepnou začne znovu protékat. Ozvou se tzv. Korotkovovy zvuky a hodnota na stupnici odpovídá systolickému tlaku krve.

Manžeta se dále uvolňuje, zvuky průchodu krve se zesilují, ale poté začnou slábnout. V okamžiku, kdy úplně zmizí a proudění krve se změní na laminární, zdravotník na tonometru odečte diastolický tlak.

Klepněte pro větší obrázek 
Klasické měření krevního tlaku: zdravotník manžetu nafoukne balónkem, šroubem snižuje tlak, stetoskopem poslouchá zvuky krve a na stupnici odečítá hodnoty tlaku

Tato metoda měření tlaku se nazývá auskultační. Její provedení není složité, spoléhá ale na dobrý sluch vyšetřujícího.

Co Garmin zaznamená do aplikace

Tlakoměr může být spárovaný pouze s jedním telefonem. Další uživatele do něj tento hlavní uživatel přidá pozvánkou z aplikace Connect. Každého lze až pěti písmeny pojmenovat, toto jméno se pak ukazuje na displeji Index BPM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V dlaždici na hlavní stránce aplikace (vlevo) nebo webu Connect se může ukazovat poslední změřená hodnota, zelené tečky znázorňují, že jsem tlak měřil každý den. Odkazem plus se můžete hodnoty zapisovat i ručně

V Connectu najdete změřený tlak v sekci Zdraví, případně si můžete nastavit dlaždici do Stručného přehledu na úvodní straně. V ní potom uvidíte poslední výsledek a kliknutím se dostanete k dennímu grafu. Ten ukáže, v jaké zóně se nacházíte: normální krevní tlak, vysoký, nebo dva stupně hypertenze.

Klepněte pro větší obrázek 
Denní pohled názorně ukáže, ve které skupině se naměřená hodnota nachází • Týdenní pohled • Měsíční pohled. Dlouhé čáry v nich ukazují rozmezí, když jsem tlak v jednom dni měřil vícekrát

Týdenní a měsíční grafy ukazují systolický a diastolický tlak ve dvou oddělených hodnotách, roční graf potom týdenní rozsahy. Když se během dne změříte vícekrát, v denním grafu uvidíte víc teček, v týdenním a měsíčním opět rozsahy.

Z každého pohledu můžete exportovat zprávu ve formátu PDF, například pro svého lékaře.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka exportu měření do PDF

Zobrazení na webu Connectu je velmi podobné. Opět jsou zde čtyři časové pohledy na data, možnost vytvořit zprávu v PDF a navíc ještě exportovat CSV s naměřenými daty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Podobně ukáže naměřené hodnoty také webový Connect

V aplikaci i na webu můžete jednotlivá měření mazat, doplňovat k nim poznámky. Stále zůstává i možnost přidat záznam i manuálně.

V aplikaci se dá nastavit také připomenutí měření. Upozornění mi ale z Connectu u iOS nikdy nedorazilo.

Jak měří krevní tlak digitální tonometry

U digitálních tonometrů si na paži opět navléknete manžetu, kterou kompresor v přístroji nafoukne, aby přerušil průtok krve v tepně. Na rozdíl od klasické metody, kde se poslouchají zvuky průchodu krve, digitální tonometry většinou používají tzv. oscilometrickou metodu.

Během pomalého uvolňování tlaku v manžetě senzory tonometru sledují jemné tlakové změny způsobené pulzující krví. Přístroj zaznamenává oscilace tlaku v manžetě a analyzuje jejich amplitudu a frekvenci. Z těchto dat nejprve určí průměrný arteriální tlak. Systolický a diastolický tlak z něj následně odvodí pomocí specifických algoritmů.

Oscilometrické měření nevyžaduje poslech a interpretaci zvuků v tepně. Je proto jednodušší a digitální tonometry se dají snadno používat i v domácích podmínkách.

Oscilometrickou metodu pro zjišťování krevního tlaku používá také testovaný digitální tonometr Garmin Index BPM.

Je to prostě  pohodlné

Výhodou složité certifikace zdravotních přístrojů je, že se na jejich měření můžete spolehnout. Garmin sice upozorňuje, že Index BPM není lékařské zařízení a neměli byste z jeho dat vycházet při stanovování diagnóz, měří ale přesně.

V návodu Garmin uvádí, že přístroj by neměly používat těhotné ženy. Právě v těhotenství je přitom sledování krevního tlaku zásadní pro správný vývoj plodu. Některé digitální přístroje ale nemusí správně odhalit tzv. preeklampsii, certifikační procesy proto v tomto ohledu vyžadují samostatné testy. Některé konkurenční tonometry jimi prošly a jsou doporučeny i těhotným ženám, Garmin ale před tímto použitím varuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Index BPM se dá složit do velmi malého balíčku, pouzdro by se ale hodilo

Tonometr se používá velice pohodlně. Stačí jen natáhnout připravený rukáv, stisknout tlačítko a počkat asi 50 s, než se přístroj inicializuje a provede měření. O synchronizaci dat se už nemusíte starat.


Parametry tonometru Garmin Index BPM

 • Displej: černobílý OLED, úhlopříčka 33 mm
 • Rozsah měření: systolický krevní tlak 60–250 mm Hg, diastolický krevní tlak 40–180 mm Hg
 • Metoda měření: oscilometrická
 • Věkové omezení použití: 18 až 75 let
 • Přesnost: krevní tlak ± 3 mm Hg (nebo ± 2 %), srdeční frekvence ± 5 %
 • Obvod paže: 22 až 42 cm
 • Hmotnost: 280 g (bez baterií)
 • Rozměry: 150 × 60 × 80 mm
 • Napájení: 6 V, 4 baterie 1.5 V AAA
 • Životnost baterie: až 9 měsíců
 • Připojení: Bluetooth, Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n (pouze 2,4 GHz, WPA2, max. 7 uložených sítí)
 • Další informace k tonometru na webu Garminu
 • Odkaz na návod k obsluze

Kompletní testy jsou na Živě přístupné jen předplatitelům. Tento článek pro všechny čtenáře odemkla společnost Garmin.

Diskuze (11) Další článek: Google si patentoval technologii, která pomocí mobilního telefonu dokáže poznat rakovinu kůže

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , Garmin Index, Aplikace, Manžeta, Connectu, Connect, CSV, Tepna, Evropa, Garmin Connect, Amerika, BPM, Krevní tlak, Tlak, Přístroj,