Test turistického cyklopočítače Garmin Edge Explore 2. Za rok by mohl být nejlepší

Plusy

  • Nové přehledné prostředí, rychlé reakce
  • Důležitá vylepšení u plánování a navigace
  • Podrobné zobrazení výškového profilu

Minusy

  • Hodně softwarových chyb
  • Tmavší displej než dřív (v nepodsvíceném stavu)
  • Napájený držák nelze dokoupit dodatečně
? 7/10
Hodnocení
redakce

Garmin Edge Explore 2 je navigační cyklopočítač. Na displeji zobrazí mnoho parametrů využitelných při jízdě na kole, na mapě ukáže naplánovanou trasu s aktuální polohou, včas upozorní na odbočení a jiné manévry. Cesta se dá plánovat přímo v Garminu, nebo ji do něj přes kabel či bezdrátově nahrát z různých aplikací nebo počítače. Hotovou jízdu potom cyklopočítač uloží do správců aktivit, jako je Garmin Connect nebo Strava.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Začíná to připomínat mobily: co největší displej a nic dalšího vlastně není potřeba. Jediná tlačítka jsou na boku a ve spodní části

Cyklopočítač se hodí lidem, kteří hodně jezdí na kole. I když Explore 2 patří mezi aktuálními modely od Garminu k nejlevnějším, může být 7 490 Kč (oficiální cena při vydání tohoto článku) přece jen hodně peněz. V sadě Power Mount Bundle s dobíjecím držákem pak Explore 2 stojí od 9 990 Kč do 10 990 Kč podle varianty konektoru.


Garmin Edge Explore 2


Garmin prodává pro cyklisty v řadě Edge několik dalších modelů, které mají pouze číselné označení. V článku jim budu říkat jednoduše Edge a testovaný Explore 2 s nimi budu trochu porovnávat. Hlavní rozdíl je v tom, že standardní Edge je mnohem víc zaměřený na tréninky a výkon. Explore 2 vedle toho stojí jako přístroj určený především pro cykloturistiku.

 
Typický displej s mapou Garminu Explore 2 při navigaci. Vidím, že za 750 mě čeká odbočka doprava na nějakou silnici. Na mapě je nakreslená trasa, její směr a uprostřed docela nenápadná šipka s aktuální polohou. Mapu mám severem nahoru, může se ale otáčet ve směru jízdy. Dole je výškový graf pro příští minuty. Symbol vpravo nahoře indikuje připojený radar Garmin Varia

Jestli máte u pedálů kola wattmetr, měli byste raději vzít klasický Edge. Explore 2 si s tímto přídavným senzorem také poradí a vytáhne z něj různé informace o výkonu, teprve s Edge ale wattmetr při tréninku využijete naplno. Většina výkonnostních funkcí a tréninkových plánů v cyklopočítači ho ostatně vyžaduje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní straně jsou u modelů Explore 2 s aktivním držákem ještě kontakty pro dobíjení. Červené tlačítko je vypínač

V datových polích Explore 2 také chybí oproti Edge některé parametry související s tréninkem. Nedají se do něj synchronizovat vybrané segmenty služeb Strava nebo Garmin Connect a závodit v nich. Jsou zde jen tři profily, které využijete, když máte více kol, nebo chcete odděleně sledovat více typů jízdy (silnice, terén...). Mnozí ale budou rádi, že zmizela funkce virtuální partner, které se dřív nedalo jednoduše zbavit.

Garmin Explore 2 je skvělý pro cykloturistiku. Samozřejmě s různými výhradami, které dál v článku podrobněji rozeberu. Na kole jezdím se starším modelem Garmin Edge 830, se kterým jsem hodně spokojený, ale jeho tréninkové funkce vlastně vůbec nepoužívám. Kdybych proto dnes jako netrénující cyklista-turista vybíral cyklopočítač, vzal bych Explore 2. I kvůli tomu, že nabízí několik zásadních vylepšení, po kterých uživatelé starších cyklopočítačů Garminu volali.

V obchodech najdete ještě také Garmin Edge Explore Pro. To je starší model bez barometrického výškoměru, nového prostředí a funkcí. Doporučil bych raději trochu připlatit a vzít už Explore 2.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Co Garmin vylepšil při navigaci a během práce s trasami.

K čemu je podrobné barevné dělení výškového profilu.

Jak využít propojení Explore 2 s mobilním telefonem.

Jaké softwarové chyby by měl Garmin opravit.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (8) Další článek: Je libo vrtule nebo kolečka? S tímto nástrojem si navrhnete vlastní iPhone, bláznivý i seriózní

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , Stoupání, Slunce, Garmin Connect, Topo Czech, Trasa, Shimano, Garmin Explore, Garmin Varius, Dotyk prstů, Vyškov, Česká republika, Garminy, Garminem Edge, Gumi,