Testujeme Apple Watch Ultra 2 a Series 9. Navenek stejné jako loni, ale umí pár nových triků

  • V redakci testujeme Apple Watch Series 9 a Ultra 2
  • Hodinky se nezměnily vzhledově, ale hlavním upgradem je nový čip
  • Ten dovolí hodinkám několik zajímavých triků

V obou případech se žádná revoluce nekoná a hodinky vypadají stejně jako předchůdci. V případě Series 9 dokonce jako předchozí dvě generace. Opět jsou hliníkové s velikostí 45 mm (případně 41 mm), s korunkou na boku a proti Ultrám jsou výrazně subtilnější. Na ukázku zde máme originální řemínek z Nike edice vyrobený z recyklovaného materiálu, který působí překvapivě hezky a zároveň podporuje zelenou misi firmy - ostatně Apple Watch Series 9 jsou první uhlíkově neutrální produkt Applu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky se proti svým předchůdcům nijak viditelně nezměnily

Outdoorovější Apple Watch Ultra 2 mají opět vyvýšené titanové tělo a zapuštěnou korunku, která je takto chráněná proti nárazům. To platí i pro safírové sklíčko displeje. Všimnout si zde můžete i výrazného akčního tlačítka a velkého repráčku. Velikost hodinek činí 49 mm, takže jsou vhodnější spíše pro větší ruku. 

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky se liší zejména velikostí displeje i maximálním jasem.

Co se displeje týče, u obou jde o LTPO AMOLED displej, který se letos dočkal zásadního zvýšení maximálního jasu. Základní Series 9 ho zvýšily na dvojnásobek - 2 000 nitů a Ultry 2 zvládají rovnou 3 000 nitů, což je nejvíce, co Apple nabízí u jakéhokoliv produktu. Vysoký maximální jas se přitom bude hodit jak pro skvělou čitelnost na slunci, ale třeba i pro funkci svítilny. V noci naopak oceníte nový minimální jas 1 nit.

Hlavní změny jsou v čipu

Tu hlavní novinku však mají obě generace společné, a tím je nový čip S9, respektive celou sadu čipů zvanou SiP (System in Package), která je uvnitř vodotěsně zapouzdřena. Čip je výrazně výkonnější, zejména jeho Neural Engine, což poprvé dovolilo Siri zpracovávat některé časté úlohy čistě lokálně na zařízení bez nutnosti internetu, což je výrazně rychlejší.

Oboje hodinky se dočkaly i čipu 2. generace pro UWB, což znamená přesnější lokalizaci ostatních zařízení v prostoru s delším dosahem. V kombinaci s iPhony 15 se stejným čipem můžete nově ztracený telefon vyhledat s přesností na desítky centimetrů, přičemž vám hodinky při hledání ukáží jak vzdálenost, tak i směr. Pomoci si můžete i zvukovou signalizací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky UWB čipu 2. generace lze na hodinkách s přesností na desítky centimetrů vyhledat zapomenutý iPhone. Hodinky vám na displeji ukáží vzdálenost i směr.

Další hlavní novinkou, která je společná pro oboje hodinky je funkce Double Tap   umožňující ovládání hodinek bez sáhnutí na displej, a to dvojitým poklepáním ukazováčku o palec. Funkci ještě sami nemáme na hodinkách, dorazí až za pár týdnů s watchOS 10.1, naživo jsme ji ale v akci viděli v Apple Parku a fungovala spolehlivě, jak můžete vidět na videu. Poklepáním můžete scrollovat widgety, přijímat hovory, pouštět časovač nebo aktivujete spoušť foťáku na telefonu.  

Hodinky jsou samozřejmě plné senzorů, ať už jde o optický snímač srdečního tepu či elektrický snímač pro měření EKG a další senzory. Ultry určené pro extrémní sporty pak z těch hlavních senzorů přidávají třeba hloubkoměr pro potápění. Na podobné funkce si navíc u Ulter můžete namapovat speciální akční tlačítko na boku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky WatchOS 10 hodinky dostaly přepracovaný systém widgetů i nové ciferníky. Se Snoopym, Nike Globe a v případě modelu Ultra i vylepšený modulární ciferník.

Pozastavit se musím nad výdrží. Je zajímavé, že Apple celé roky dává přednost novým funkcím a vyššímu výkonu, a ani jednou za ty roky neprodloužil celkovou výdrž. U Series 9 tak opět počítejte s výdrží 18 hodin, takže v praxi nabíjíte každý den. U hodinek Ultra 2 výdrž činí 36 hodin, což už zvládne i vystačí i na dva aktivní dny. V případě úsporného režimu udávanou výdrž v hodinách dokážete zvýšit až na dvojnásobek.

Apple Watch Series 9 45mm Apple Watch Series 9 45mm
nabízí 59 obchodů za ceny od 11 037 Kč
Srovnat ceny na Živě
Apple Watch Ultra 2 49mm (alpský tah) Apple Watch Ultra 2 49mm (alpský tah)
nabízí 55 obchodů za ceny od 20 918 Kč
Srovnat ceny na Živě

Navzdory velké podobnosti mají hodinky trochu jinou cílovku, což potvrzuje i cena. Zatímco Series 9 startují na ceně 11 500 Kč u 41mm varianty s GPS verze, respektive 12 290 Kč v případě 45mm varianty. Za mobilní konektivitu je u obou příplatek 3 000 Kč. U hodinek Ultra 2 cena startuje na 23 000 Kč, ovšem už včetně mobilní konektivity. 

Váš názor Další článek: iPhone 15 Pro trápí přehřívání a svět se rozdělil na dvě skupiny. Jedna viní aplikaci Instagram, druhá přímo Apple

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Chytré hodinky, Video, Apple Watch, Internet, Wearables, Hodinky, Smartwatch, Výdrž, UWB, Siri, watchOS, Apple Park, Nový čip, Snoopy, Nový trik, GPS verze, Displej, Neural engine, Ulter, Apple Watch Series, Apple Watch Ultra, Čip, Series, Nike, Chytré hodinky na Heureka.cz