Nový chytrý topmodel v produktové řadě Sony Ericsson se chystá do prodeje. Jaké jsou první dojmy? Velká fotogalerie a video!
Sony Ericsson P1i vychází z úspěšné P řady komunikátorů, design hardwaru ale přebírá od M600. Absence fotoaparátu a WiFi u posledního zmíněného a také potřeba uvést nástupce P990i přiměla inženýry ke skloubení požadavků a hle, P1i je na světě.
Sony Erisson P1i
Tip: nepřehlédněte první podrobný test Sony Ericssonu P1i. Ten vznikl na základe zkušeností s předprodejním vzorkem telefonu. Nyní připravujme podrobnější test s finálním přístrojem určeným pro český trh.


Bonus za bonusem
Oproti staršímu modelu M600i narostla novinka o milimetr na výšku i šířku, pětinu centimetru přibrala na tloušťce a 12 g na hmotnosti. Výsledných 106 × 55 × 17 mm a 124 g je rozumný kompromis vzhledem k dotykovému displeji a klávesnici, která s ním sdílí jednu stranu. Rozložení jednotlivých ovládacích prvků zůstalo zachováno, nejmarkantnější inovací prošla spodní řada kláves. Ty jsou nyní všechny stejně velké jako zbytek klávesnice. Své místo na těle telefonu si vynutily i inovace ve výbavě (čočka fotoaparátu a spoušť).


Příjemným překvapením je obsah krabice. Telefon, nabíječka, datový kabel, sluchátka, CD s programy a návod, to všechno u chytrých telefonů známe. S paměťovou kartou se v balení občas setkáme, většinou se ale jedná o mrzké kapacity. P1i vyfasovala solidní 512MB Memory Stick Micro. Dále tu máme náhradní stylus a výbavu završuje praktický stojánek s rozbočovačem systémového konektoru.


Vybalený telefon chci připojit k počítači a narážím na první zádrhel. Datový kabel má jen 80 cm a s bednou pod stolem nemáte šanci. Jinak je celý proces připojování vyřešen excelentně. Stojánek má tři identické konektory, pro nabíječku, datový kabel a sluchátka. Po připojení k počítači se telefon zeptá zda připojit jako telefon nebo Mass Storage a hlavně nabídne možnost deaktivace nabíjení přes USB. Mód Mass Storage zpřístupní pouze paměťovou kartu, pokud je v telefonu. Zapojením příslušné kabeláže a odpovídajícím nastavením lze jednoduše připojovat telefon k počítači bez zbytečné likvidace akumulátoru.

Po spuštění se přístroj zeptá, v jakém módu ho chcete zapnout, bohužel i pro Flight Mode potřebujete SIM kartu. Včetně zadání kódu PIN trvá start zařízení lehce přes minutu. Po nabootování ukazuje telefon 78 MB volné paměti pro aplikace. Bohužel ani čerstvě po startu nelze Sony Ericsoon nazvat rychlíkem. Prodleva mezi příkazem a jeho provedením je minimální, ale už ne zanedbatelná. Nejlevnějším smartphonům by to leckdo odpustil, ale P1i má být to nej, proč není i v rychlosti?

Kolébková klávesnice se může leckomu jevit jako nepoužitelná zvrhlost, opak je ale pravdou. Po překonání počáteční nejistoty přejde ovládání rychle do krve. Kombinace klávesnice, kolečka Jog Dial a dotykového displeje tvoří geniální trio, které nabízí možnost výběru při řešení snad všech operací. Text lze vkládat pomocí klávesnice, psaním na displej nebo vyťukávat jednotlivé znaky stylusem na softwarové klávesnici. Obdobně probíhá průchod nabídkami telefonu. Použijete buď Jog Dial pro pohyb dvěma směry, stisknutí pro potvrzení a klávesu zpět pro návrat. Nebo volíte přímo dotykem s displejem. Prostředí Sony Ericssonu P1i je zpracováno natolik inteligentně, že většinu voleb lze realizovat přímo prstem a stylus tak může odpočívat na svém místě.
Slibná vylepšení
Absence EDGE už byla u tohoto telefonu probrána snad stokrát, tedy jenom ujištění – opravdu ho nemá. Proč? Sony Ericsson nevyrábí Sony Ericsson P1i jen pro naši republiku, ale i pro mnohem větší trhy, kde je pokrytí 3G signálem mnohonásobně větší než u nás. Proto se s EDGE už moc nepočítá. Stačit musí GPRS, 3G a WiFi (v béčkové variantě). Pro konektivitu s jinými zařízeními nabídne telefon vedle Bluetooth i stařičký infraport. Pro surfování je k dispozici nejnovější verze Opery (8.56) pro Symbian UIQ.

Dotykový displej s obvyklým rozlišením 240 × 320, který zobrazí 262 tisíc barev, je dobře čitelný i na slunci. Díky častému ovládání prsty místo stylusu si přímo říká o krycí fólii. Další prvek, který si zasloužil alespoň nějakou ochranu, je nekrytá čočka fotoaparátu. Údaj o rozlišení hlásá 3,2 megapixelu, video lze natáčet v rozlišení 320 × 240 bodů. Vedle přehrávače multimédií máme k dispozici i propracované rádio s automatickým laděním a RDS.
Sony Ericsson P1i zatím vzbuzuje především pozitivní reakce. Není tak rozporuplný, jako předchozí modely P990i a M600i. Je malý, pohodlně se ovládá a výbava je výborná. Oproti konkurenčním přístrojům podobného ražení však ztrácí absencí EDGE a vestavěným GPS modulem.

Připravujeme podrobný test Sony Ericssonu P1i. Ptejte se, co vás zajímá, v diskuzi pod článkem.
Sony Ericsson P1i ve zkratce
- rozměry a hmotnost: 106 × 55 × 17 mm, 124 g
- displej: rozlišení 240 × 320 bodů, dotykový, aktivní TFT, 262 tisíc barev
- sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS
- datové přenosy: GPRS, UMTS, Wi-Fi
- konektivita: Bluetooth 2.0 (podpora A2DP), infraport, USB 2.0 (podpora Mass Storage)
- fotoaparát: rozlišení 3,2 MPx, automatické zaostřování, diodový blesk
- paměť: vnitřní paměť 160 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2), 512MB karta v balení
- operační systém: Symbian 9.1, UIQ 3.0
- multimédia: přehrávač hudby a videa, streaming videa, FM rádio s RDS, rozpoznávání hudby Track ID
- internet: přímá podpora VoIP, internetový prohlížeč Opera 8.0, e-mailový klient (POP3, IMAP4, SMTP) s podporou push e-mail klientů (AlteXia, RIM – BlackBerry Connect 4.0, Ericsson Mobile Office, Intellisync, Microsoft Exchange ActiveSync, Seven, Visto, Sybase/iAnywhere), RSS čtečka, přímá podpora blogování
- zvláštní funkce: sdílená paměť pro adresář, zprávy a kalendář, synchronizace, standardní doplňkové funkce, skener vizitek
- výdrž: až 440 hodin v pohotovosti v síti GSM nebo 350 hodin v síti UMTS; až 10 hodin hovoru v síti GSM nebo 3,5 hodiny v síti UMTS