Testujeme nové iPady. Návykové je tenké tělo i jasný displej. Oba jsou skvělé, i tak máme favorita

  • Apple iPad Pro i Air jsou dostupné v 11" i 13" verzi
  • Nám do redakce oba doputovaly ve větší 13" variantě
  • Přímo jsme je tak srovnali proti sobě

Do redakce nám dorazily zbrusu nový iPad Air a Pro včetně originálního příslušenství. Apple u nich konečně sjednotil velikosti, opět posunul výkon a u dražšího modelu výrazně vylepšil displej. Bude vyšší výkon a skvělé zpracování stačit?

Klepněte pro větší obrázek
V rámci testu jsme dostali Apple iPad Air, Pro včetně ochranných krytů Smart Folio a klávesnice Magic Keyboard. Nechyběla ani nová tužka Apple Pencil Pro s novými vychytávkami.

Nejviditelnějších změn se dočkala řada Pro. Tělo je stále hliníkové, ale můžeme vidět, že přístroj je tentokrát extrémně tenký. Námi testovaná 13” verze je tenká pouhých 5,1 mm a je tak vůbec nejtenčím produktem, co Apple vyrobil. Je dokonce tenčí i lehčí, než nový iPad Air ve stejné velikosti. Ten se letos příliš nezměnil, až na to, že Air poprvé máme také ve větší 13” variantě, čímž Apple udělal konečně pořádek ve velikostech. Modely se ale liší více, než je na první pohled patrné.

Displej jako hlavní rozdíl

Tím zásadním rozdílem i hlavní novinkou je u iPadu Pro jeho displej. Apple nechtěl udělat kompromis v maximálním jasu a vyvinul tak vlastní displej Tandem OLED. V rámci něj spojil 2 OLED panely dohromady, aby tak společně dokázaly vyvinout vysoký jas 1000 nitů po celé ploše i u klasického SDR obsahu. Při HDR dokáže bodově vytáhnout jas dokonce až 1600 nitů, což jsou fantastické hodnoty. Samozřejmě zůstala zachována i vyšší obnovovací frekvence 120 Hz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPad Pro je opravdu extrémně tenký. Jeho tloušťka je pouhých 5,1 mm. Chválím dobře rozloženou váhu po celé ploše, takže se v ruce ani nijak nepřevažuje. 

Ovšem i klasický 13" IPS panel iPadu Air je vynikající. Samozřejmě v přímém srovnání je vyšší jas modelu Pro o něco znát, zejména je patrný lepší kontrast, ale stran barevné věrnosti poslouží oba tablety na výbornou. U iPadu Pro to ale měl Apple kvůli Tandem OLED panelu komplikovanější. Pro správné zobrazení obrazu přes dvojici displejových panelů musel tablet osadit zcela novým čipem Apple M4 s integrovaným Tandem OLED enginem. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tandem OLED panel jsme si prohlédli pod mikroskopem. Bohužel se nám však nepodařilo na jednotlivé vrstvy OLED panelu zaostřit. Struktura matice ale odpovídá tomu, jak ji Apple prezentoval na keynote

Zároveň ale opět M4 čip posouvá hranice výkonu a iPady Pro tak nyní trumfnou i některé nejnovější MacBooky Air a Pro. Tablet dokonce získal i podporu hardwarově akcelerovaného raytracingu, kde je zatím obsahu jako šafránu. Otázkou však stále zůstává, jak iPad Pro dokáže tyto benefity v rámci iPadOS naplno využít. V praxi totiž příliš neostává ani předchozí model, jen bude střih videa, rendering či jiné úkony o něco pomalejší. Ty nyní podpoří i nová tužka Apple Pencil Pro.

GeekBench 6 - iPad Pro 13" (M4)

  • CPU (Single-Core): 3 725 bodů
  • CPU (Multi-Core): 14 439 bodů
  • GPU (Metal): 53 378 bodů

GeekBench 6 - iPad Air 13" (M2)

  • CPU (Single-Core): 2 616 bodů
  • CPU (Multi-Core: 10 046 bodů
  • GPU (Metal): 41 798 bodů

Novinkou je také nová tužka Apple Pencil, která je kontroverzní tím, že je kompatibilní právě jen nejnovějšími iPady. Ta by měla souviset ve změněném magnetickém mechanismu nabíjení, protože prostor pod tužkou nově zabírá čelní kamerka, která se přesunula dříve z kratší strany tabletu na delší. Tužka samotná nově rozpozná tlak stisku, získala haptickou odezvu na stisk a gyroskop reagující na otáčení tužky. Šikovné je, že podporuje Find My, takže ji při ztrátě uvidíte na mapě a lze ji vyhledat i lokálně v místnosti.

Air se zvětšil a následuje model Pro

Jak už bylo zmíněno tužka Pencil Pro podporuje jak iPad Pro tak nový iPad Air i s levnějším iPadem se tak nemusíte příliš omezovat. Omezením u levnějšího modelu ale bude, že má jen klasický IPS displej s 60Hz frekvencí. Maximální jas je zde „jen” 600 nitů. Drobností je zde ale víc, například Face ID zde nahradilo jen Touch ID v domovském tlačítku na boku. Výkonu ale budete mít stále více než dostatek, iPad Air totiž pohání čip Apple M2, který nabízela předchozí řada Pro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPad Air se poprvé dočkal také 13" varianty.

Rozdílů mezi tablety je víc. Oba tablety mají 12Mpx hlavní fotoaparát, iPad Pro však k němu přidává také Lidar. Levnější model také postrádá integrovaný Thunderbolt v USB-C portu. Výdrž by ale u obou měla být podobná až 10 hodin přehrávání videa, takže komfortně zvládnete aktivní pracovní den. Zde jen dodám, že k ani jednomu z tabletů už Apple nedodává nabíjecí adaptér. Rozdílem v komfortu bude také přihlašování, které u iPadu Pro díky Face ID probíhá prakticky instantně, zatímco u modelu Air je třeba přiložit prst na čtečku Touch ID v zapínacím tlačítku, ale to už jsou detaily, na které se dá zvyknout.

Na závěr bohužel musím Apple silně vytknout chaos, který udělal v prodávaných klávesnicích k novým tabletům. Přestože jsou oba modely stejně velké, pro každý musíte použít jinou klávesnici, protože vzájemně kvůli jinak umístěným magnetům nebudou pasovat. Model Air tak zdědil tradiční Magic Keyboard, kterou zdědil po předchozích iPadech Pro. S novým Pročkem už ale musíte koupit klávesnici novou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový model Pro získal přepracovanou klávesnici Magic Keyboard s řadou funkčních kláves. Model Air zdědil starou Magic Keyboard z dřívějších Proček. Vzájemně však bohužel nejsou zařízení s klávesnicemi kompatibilní.

Ta se konečně po letech dočkala i řady funkčních kláves včetně klávesy Esc. Samozřejmostí je podsvícení. Vylepšil se také trackpad, který má nově haptickou odezvu díky integrovanému Taptic Enginu. Nepatrně se zvýšil maximální úhel otevření, ale i tak je stále velmi limitující, ale pro základní práci postačí. Jak stará, tak nová klávesnice mají na boku USB-C port pro nabíjení iPadu.

Tablet za cenu počítače

Když to celé shrnu, oba tablety jsou skvělé stroje, ale nejsou vůbec levné. V 13" variantách model Air startuje na ceně 24 000 Kč, v případě modelu Pro začínáme dokonce na 40 tisících, což je skoro dvojnásobek. S vyššími konfiguracemi ale cena roste a můžeme se dostat klidně až na 79 tisíc. Pokud pracujete v HDR a potřebujete vyšší výkon, zejména pro časté stříhání videa, doporučíme model Pro. Nutný je iPad Pro také, když potřebujete větší úložiště než 1 TB, nebo nanotexturové sklo. Ve všech ostatních případech ale většině bohatě postačí i model Air, aniž by se museli nějak výrazně omezovat.

Počítejte však, že pro plné využití se budou v obou případech bude hodit některá z nových klávesnice nebo tužek, za které si připlatíte navíce. Například nové klávesnice Smart Keyboard u 13" modelů vyjdou na 10 tisíc korun, tužka Apple Pencil Pro pak na 3 800 Kč. Celkově se tak dostanete na cenu, která bude častokrát dražší než některé konfigurace MacBooků.

Diskuze (30) Další článek: Tarif s neomezenými daty poprvé za férovější cenu? Vodafone dává slevu 30 %, ale jen novým zákazníkům

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Magic Keyboard, Thunderbolt, Tenké tělo, Air, MacBook, Metal, Tandem OLED, Displej, Tužka, MacBook Air, Model, Finda My, GPU, Multi-Core, Taptic engine, Touch ID,