Thajsko bez roamingu? Mobilní ráj

Exotické krásy Thajska si můžete užít i s internetem v kapse. Ceny jsou lidové a na český mobil si zavoláte levněji, než z kdekteré české předplacenky.

Hned po příletu do země tisíce úsměvů vám může úsměv zmrazit standardní roamingový pozdrav od domácího mobilního operátora: „Jste v roaming. zone 3, odch. hovor stoji 60,00 Kc/min, prich. hovor 35,00 Kč/min, SMS 14,28 Kc, MMS 11,31 Kc. Ceny s 19% DPH. Prijemny pobyt. Vodafone CZ“. O datech se SMSka se radši nezmiňuje. Pokud byste si mysleli, že to zachrání třeba doma aktivovaný datový tarif, tak by to byl jeden z nejdražších omylů vašeho života. Přesněji 300 Kč za MB. Někomu mohou tyto ceny připadat přijatelné, pro mě to je signál k vytažení SIMky z mobilu.

Volání a data? Užívejte si, dokud jste v zahraničí!

Kde má Evropan tendenci vidět neřešitelný problém, vás Thajsko přesvědčí, že ten problém vlastně vůbec neexistuje. Stačí se uvolnit a užívat si. Ale zpátky k mobilním službám.

V ulicích si všimnete, že má každý druhý na ulici u ucha mobil. A místní předplacenka se bude hodit i vám, za ten týden pobytu se vám určitě vyplatí. Cenově vás předplacenka s i kreditem na pár desítek minut místního volání může přijít levněji než 1 minuta volání v roamingu, takže neváhejte. Příjemným bonusem je i datové připojení. Asi bylo lepší o dovolené nechat mobil a notebook doma, ale někdo dá přednost kompromisu a urgentní pracovní záležitosti bude řešit na dálku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle všechno si můžete užít i s internetem v kapse

V Thajsku jsou tři mobilní operátoři:

Všichni provozují své webové stránky i linky podpory také v angličtině. Na jejich prodejní stánky narazíte hned na bangkokském letišti v příletové hale, doporučuji si hned vyměnit nebo vyzvednout z bankomatu peníze a SIMku si koupit. Jsou tam na turisty zvyklí a do 10 minut budete mít otázku mobilního spojení vyřešenou. Rozsah služeb, nabídky a ceny jsou u předplacenek všech operátorů podobné. Při nákupu se můžete rozhodnout pro kteréhokoli z operátorů, chybu neuděláte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chystáte se do Thajska? Tato loga si dobře prohlédněte

Já jsem dal přednost o trochu dražšímu AIS, se kterým jsem měl zkušenost již z dřívějška a který měl dříve výrazně lepší pokrytí v odlehlejších oblastech, dneska je to už možná jedno. Další popis se tedy věnuje právě operátorovi AIS.

Volání a SMS

U stánku AIS jsou základní nabídky pro předplacenku 1-2-CALL jasně anglicky uvedeny. Asistentce stačí sdělit, co chcete, ona vám všechno vysvětlí, aktivuje a nastaví. Struktura předplacenky AIS je jednoduchá: samotná karta stojí 99 bahtů (54 Kč), k ní budete potřebovat nějaký kredit, minimální hodnota je 100 bahtů (55 Kč). Volání stojí 1 baht (0,55 Kč) za minutu kdykoli do všech sítí, tarifikace je 60+60. Volání do ČR je možné buď klasické s předvolbou 005 za 30 bahtů/min. (16,50 Kč), nebo internetové s předvolbou 009 za 19 bahtů/min. (10,50 Kč). Místní SMS stojí 2 bahty (1,10 Kč), do zahraničí 10 bahtů (5,50 Kč).

Příjem hovorů ze zahraničí je zdarma. Volání z ČR přes české VoIP operátory stojí řádově od 0,30 Kč za minutu (např. IPVOX), takže v případě potřeby vám mohou čeští přátelé volat prakticky neomezeně, bude je to stát méně než volání na pevnou do ČR.

Klepněte pro větší obrázek 
Kdo potřebuje jen volání a SMS, ten má vybráno, stačí zaplatit a strčit simku do telefonu
Klepněte pro větší obrázek 
Dostanete obálku s číslem, jak vidíte, už upravenou obsluhou, která vysvětlí, že při volání po Thajsku se volá číslo s nulou na začátku, při volání z ČR následuje po předvolbě Thajska +66 už číslo bez nuly. Pro volání z Thajska do zahraničí slouží výše zmíněné předvolby, předvolba 00 nestačí!
Klepněte pro větší obrázek 
Pro zvídavé je v obálce podrobný jedenáctistránkový návod
Klepněte pro větší obrázek 
Pro méně zvídavé je na poslední stránce krátké shrnutí základních funkcí, které vám asistentka na přepážce ochotně vysvětlí a jak vidíte i popíše. Kromě toho je na sim nahraných dost čísel služeb, z těch nejpoužitelnějších např. číslo na zjišťování kreditu, které stačí nabrat a ukáže se zbývající kredit s komentářem a reklamou

Data

Data (GPRS/EDGE) se u AIS aktivují automaticky s cenou 1 baht (0,55 Kč) za minutu připojení, ale určitě je lepší aktivovat hned datový balíček, který si vyberete v závislosti na požadované době připojení podle následující tabulky:

Datový balíčekMěsíční poplatekPřepočet
3 hodiny32,1 bahtu18 Kč
6 hodin53,5 bahtu29 Kč
20 hodin107 bahtu59 Kč
50 hodin214 bahtu118 Kč
100 hodin (4 dny a 4 hod.)374,5 bahtu206 Kč
250 hodin (10 dní a 10 hod.)535 bahtu294 Kč
Neomezený1068,9 bahtu588 Kč

Obsluha podle vašeho výběru přidá na kartu kredit a aktivuje příslušný datový balíček. Zkuste dát SIM do mobilu, okamžitě přijde SMS o aktivaci tarifu a z kreditu se odečte cena balíčku. Teď můžete zapnout data - v mém případě se HTC Cruise se standardním nastavením od českého Vodafonu ihned připojil, žádné úpravy nebyly nutné.

Ještě upřesním, že všude se samozřejmě prodávají stírací kupony na doplnění kreditu, takže si ho kdykoli později můžete doplnit.

Praktické zkušenosti s AIS

I když jsem se pohyboval spíše v odlehlejších oblastech, na místo bez pokrytí signálem jsem nenarazil, kromě toho bylo všude EDGE. Bohatě to stačilo jak na datový provoz v samotném mobilu (surfování, e-mail, texty přes Skype), tak jako základní datové připojení pro notebook. Mobilní připojení není samozřejmě na práci s několikaMB přílohami nic moc, ale stačilo chvíli si počkat. Volání bylo bez problémů. V turistických oblastech sice narazíte na každém kroku na internetovou kavárnu nebo restauraci s bezplatnou Wi-Fi, při troše štěstí máte Wi-Fi i v hotelu, přesto má ale datové připojení kdekoliv a kdykoliv své kouzlo (kdo poznal kouzlo Twitteru nebo mobilního blogování ví, o čem mluvím).

Protože jsem si koupil balíček s 50 hodinami a po pár dnech si všiml, že jsem zapomněl připojení vypnout a aktuální spojení trvá už 48 hodin, tak jsem se snažil zjistit, jestli se počítá i doba připojení bez datového provozu nebo jen s provozem. Na to mi nikdo u operátora nebyl schopen odpovědět, ale protože připojení chodilo další dva týdny až do odjezdu dál, tak se zřejmě počítá jen čas s aktivním datovým provozem.

Ještě zajímavější nabídky

Nabídky menších operátorů DTAC a TrueMove nejsou o nic méně zajímavé než u většího AIS.

 

U DTAC si nejspíše koupíte předplacenku Happy SIM za 99 bahtů (54 Kč) s kreditem 35 bahtů (případně za 199 bahtů s kreditem 300 bahtů). Volání do všech sítí je opět za 1 baht/min (0,55 Kč), ale od 11 do 17 hodin voláte ve vlastní síti za 0,32 Kč, SMS stojí 2 bahty. Data jsou opět za 1 baht/min. u připojení GPRS/EDGE, ale můžete si opět aktivovat datový balíček. Buď hodinový, případně jednodenní (49 bahtů = 27 Kč), týdenní (249 bahtů = 137 Kč), nebo neomezený (1069 bahtů = 588 Kč). V akci nyní operátor nabízí např. 50 hodin datového připojení za 199 bahtů (110 Kč), k tomu vám přidá 100 minut volání. Volání do zahraničí je o málo dražší než u AIS, SMS do ČR stojí 5 bahtů (2,75 Kč).

Nejzajímavější ceny má asi operátor TrueMove. Samotnou předplacenku INTER SIM zaměřenou na volání do zahraničí koupíte za 49 bahtů (27 Kč). Díky ní vás hovor do ČR přes předvolbu 00600 na pevnou linku přijde na 3 bahty (1,65 Kč). Volání na mobil do ČR stojí 10 bahtů (5,50 Kč), mnohý předplacenkář si tedy z Thajska zavolá levněji, než přímo v Česku. Základní minutová sazba za data je stejná jako u ostatních operátorů, bezkonkurenční jsou ale datové balíky: neomezená data přes GPRS/EDGE získáte na měsíc za 250 bahtů (138 Kč), když si 200 bahtů připlatíte, tak získáte navíc i neomezený přístup k Wi-Fi hotspotům tohoto operátora.

Zpátky do Evropy

Přílet z mobilního ráje do každodenní reality je poměrně krutý. Čeští mobilní operátoři v přímém srovnání prohrávají kvalitou i cenou u předplacenek na celé čáře, u paušálních a dalších služeb by to srovnání vyznělo ještě hůř. Co byste řekli na 600 minut do vlastní sítě a 600 minut do ostatních sítí za 400,- Kč měsíčně? Nebo 500 Kč za 3G o rychlosti 7,2 Mbps s limitem 15 GB?

O cenách za služby v roamingu se nemá cenu zmiňovat... Horší je, že i rozdíl v cenách za běžné služby je řádový, a ty už musí mnoho z nás platit pravidelně. A co je úplně nejhorší? Asi to, že za posledních pár let ceny v Thajsku klesly cca na polovinu, roamingové ceny např. Vodafone CZ ve srovnání s Oskarem naopak vzrostly. Proto by stálo za to se zamyslet:

  • operátorům –opravdu musí být v ČR nejdražší mobilní služby na světě?
  • ČTU – nechcete přece jen narovnat konkurenční prostředí mobilních operátorů v ČR? Nemáte být jejich kamarády, ale autoritou!
  • zákazníkům – nebude lepší za stávající situace předražené služby neplatit a za ušetřený peníz si občas zajet do mobilního ráje?
Diskuze (36) Další článek: T-Mobile vybuduje 3G síť. Stahovat budeme rychlostí 14,4 Mbit/s

Témata článku: Operátoři, Předražené služby, AIS, Mobil, Předvolba, Bangkok, Krátké shrnutí, Ráj, Thajsko, MOBI, Minimální hodnota, Mobilní spojeníŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

** Řešíte přes WhatsApp věci, k nimž by se neměl dostat nikdo cizí? ** Máme pro vás 9 tipů na zvýšení ochrany soukromí a bezpečnosti ** Udělejte z komunikátoru nedobytnou pevnost!

Karel Kilián
WhatsAppNávodyTipy a triky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hitman 3 dostane příští rok nový obsah. Zahrát si ho budete moci i ve virtuální realitě

Hitman 3 dostane příští rok nový obsah. Zahrát si ho budete moci i ve virtuální realitě

Stejně jako předchozí díly podporuje IO Interactive i Hitmana 3 ještě dlouhou dobu po vydání. Dnes oznámili své plány na druhý rok.

Martin Nahodil
Hitman 3Oznámení
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

** Motorola představila pětici novinek střední třídy modelové řady G ** Nejvýkonnější G200 běží na Snapdragonu 888+, ostatní modely mají pomalejší čipsety ** Telefony nabízí zajímavý mix displejů, fotoaparátů a pořizovací ceny

Martin Chroust
Střední třídaOLED
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress