Messenger (zdarma pro Android a iOS i počítače) je jednou z nejrozšířenějších komunikačních platforem napříč celým světem. Vděčí za to sociální síti Facebook, které byl původně součástí, než se od ní částečně oddělil. Nyní tedy spadá pod metaverzum společnosti Meta, stejně jako Facebook sám a tituly WhatsApp nebo Instagram.
V létě roku 2021 oslavil Messenger desáté výročí:
Ať už jste v aplikaci noví, nebo ji používáte dlouhá léta, možná vám některé její zákonitosti utekly. S postupem času totiž neustále přibývají nové a nové funkce a možnosti platformy se tak neustále rozrůstají. Zde tedy najdete 15 tipů a triků pro Messenger, které (možná) neznáte.
Zobrazit média
Někdy jsou konverzace příliš dlouhé na to, abyste v nich hledali jednu odeslanou nebo přijatou fotografii či třeba odkaz na web. Najdete je ale relativně snadno tak, že si rozkliknete profil uživatele konverzace a v něm zvolíte nabídku Zobrazit média, soubory a odkazy. Zde pak máte všechno potřebné jako na dlani.
HD fotografie
Jak postoupila doba, máme možnost skrze Messenger posílat i fotografie v HD kvalitě. Stačí k tomu klepnout na ikonu obrázku, kdy se vám zde po pravé straně zobrazí nabídka HD. Jejím výběrem (což značí to, že se vybarví) pak odesíláte přílohy v té nejvyšší možné kvalitě, kterou vaše zařízení a Messenger umí. Tato nabídka se vám však nemusí zobrazit vždy, záleží totiž i na tom, jaké zařízení používá druhá strana.
Žádosti o zprávy
Když vám napíše někdo, koho nemáte v přátelích, tak se vám jeho zpráva nemusí zobrazit na stránce chatů, ale právě v žádostech o zprávy, i když vám třeba sama notifikace přijde. Typickým příkladem je, když něco prodáváte na Marketplace a někdo na váš inzerát reaguje. Zprávu najdete pod svou profilovou fotografií, kde se právě nabídka Žádosti o zprávy nachází. Najdete zde i sekci Spam, kam mohou také určité zprávy padat.
Ztišení skupinové konverzace
Skupinové konverzace mají tu výhodu, že se v nich můžete na jisté věci domlouvat s více účastníky chatu. Nevýhodu zase v tom, že když vám všichni budou odpovídat, budou vám neustále chodit notifikace. Pokud si však upozornění skupinové konverzace ztlumíte, můžete si je přečíst až se vyjádří všichni bez neustálého „cinkání“ vašeho zařízení. Stačí k tomu kliknout na název skupiny, vybrat nabídku Ztišení a definovat, co všechno chcete ztišit a na jak dlouho.
Potvrzení přečtení
Když půjdete do nastavení kontaktu v konverzaci a rozkliknete si nabídku Potvrzení o přečtení, můžete zde právě toto zakázat. Výsledek je pak takový, že druhá strana neuvidí, jestli jste si přečetli její zprávy. Vy sice také neuvidíte, pokud si ona přečte ty vaše, ale jedná se o užitečnou funkci soukromí, kdy pak nemusíte čelit otázkám typu: „Proč neodpovídáš, když sis to stejně přečetl/přečetla.“ Toto se netýká mizejících zpráv.
Mizející zprávy
Mizející zprávy zapnete v detailech kontaktu, ve kterém je chcete mít aktivní. Jejich smysl je takový, že budou zobrazeny jen po dobu 24 hodin a později již nepůjdou dohledat. Pokud si ale někdo v takové konverzaci udělá snímek obrazovky, budete o tom informováni. Pořád zde jde ale ještě závadné zprávy nahlásit, a to i 6 hodin po jejich zmizení.
Vyhledání zpráv
Messenger při horním okraji rozhraní nabízí pole Hledat. To nicméně neslouží jen k hledání kontaktů, ale i textu v konverzacích. Stačí zde zadat klíčové slovo a vrátí se vám možné výsledky napříč všemi vašimi konverzacemi. Hledat text můžete i v té konkrétní. K tomu je však třeba rozkliknout si kontakt a v něm až zvolit nabídku Vyhledat v konverzaci.
Ukládání příloh
V Messengeru můžete přímo pořizovat fotografie a videa, která lze okamžitě sdílet. Otázkou je jen to, jestli si takový materiál chcete i uložit do svého zařízení, protože se to může jevit jako zbytečné jak pro budoucí použití, tak pro úložiště zařízení. Pokud však chcete takový materiál ukládat, jděte k tomu do svého profilu, zvolte nabídku Fotky a média a zde toto chování povolte nebo zakažte.
Blokované účty
Ať už z důvodu nechtěné konverzace, neustálého obtěžování nebo prostě a jednoduše proto, že už s dotyčným účtem nechcete být v konverzaci, můžete si jej také zablokovat. Stačí si k tomu rozkliknout jeho konverzaci a níže přejít do nabídky Blokovat. V ní můžete definovat, zda chcete blokovat jen aplikaci Messenger nebo i Facebook. Blokované účty pak najdete v nastavení svého profilu v nabídce Soukromí a bezpečnost, kde je k tomu nabídka Blokované účty. Zde je můžete také opětovně aktivovat.
Přizpůsobení kontaktu
Většina uživatelů Facebooku a Messengeru v těchto sítích používají svá pravá jména. Oslovujete-li je ale častěji nějakou přezdívkou, můžete si je jednoduše přejmenovat. Zároveň pokud nějaký vtipálek používá právě onu přezdívku, snadno si jej pojmenujete jeho pravým jménem. Stačí si k tomu rozkliknout jeho profil a zde zvolit nabídku Přezdívky a napsat tu požadovanou. Výše nicméně najdete i nabídku Motiv. V ní můžete váš chat personalizovat dle libosti tak, abyste jej odlišili hned na první pohled.
Přepnutí a přidání účtu
V Messengeru nemusíte používat jen svůj soukromý účet, ale lze zde samozřejmě obsluhovat i účty různých stránek, stejně jako společností, firem atd. Pokud tedy chcete přidat existující účet, stejně jako založit úplně nový, nebo se přepnout na vybraný, stačí k tomu rozjet nabídku u svého jména (nebo jména stránky atd.). Volbu najdete i v nastavení, kde je přímo nabídka Přepnout účet. Možnosti jsou shodné a výsledek může být i takový, že např. na tabletu může každý člen domácnosti skrze jednu aplikaci Messengeru obsluhovat účet svůj vlastní.
Zámek aplikace
Pokud naopak nechcete, aby se mohl do vašich chatů podívat kdokoli jiný než vy, a to samozřejmě zejména na sdílených zařízeních, jakými je tablet, můžete si aplikaci uzamknout pomocí přístupového kódu, otisku prstu nebo skenu obličeje. Tuto možnost najdete v nastavení svého profilu a volbě Soukromí a bezpečnost.
Odeslání polohy
Chcete-li v chatu s danou osobou nebo osobami sdílet svou polohu, aby ti věděli, jak daleko to máte k cíli, nebo kde se aktuálně nacházíte, učiníte tak skrze ikonu plus nacházející se v okně chatu. Zde poté jen vyberte ikonu šipky a následně zvolte, zda chcete sdílet aktuální polohu, nebo jen odeslat tu stávající.
Příběhy
Funkce Příběhy je poměrně zajímavý fenomén. Po úspěchu na Snapcahtu jej Meta integrovala do Instagramu, kde je pořád nesmírně populární. Samozřejmě ji také dostal Facebook, kdy je můžete procházet i v Messengeru, stejně jako je zde také vytvářet. Najdete je v pásu profilových fotografií úplně nahoře, stejně jako pod všeříkající záložkou Příběhy. Jejich nastavení se pak nachází v nabídce Soukromí a bezpečnost, kde si můžete přesně nadefinovat jejich chování.
Sdílení obrazovky
Pokud potřebujete ukázat druhé straně, co se děje na displeji vašeho zařízení, a to ať už se jedná o systém nebo nějaké aplikace, můžete tak učinit přímo v Messengeru. Je ale třeba jít na to skrze videohovor. Když jej zahájíte a s druhou stranou se spojíte, stačí ze spodní strany displeje vytáhnout panel s ikonami a v něm zvolit nabídku Sdílet obrazovku. Např. oproti řešení SharePlay společnosti Apple je zde jasná výhoda v tom, že se takto mohou propojit zařízení Android s iPhony a obráceně.
Nudíte se? Zkuste chatboty
Chatboti na Messengeru nemají využití jen v případě e-shopů nebo nějaké technické podpory. Pokud se totiž nudíte, můžete si s nimi i patřičně „popovídat“, nebo také zjistit různé informace. Konverzaci zahájíte jednoduše – vyberte ikonu nové konverzace a zadejte jméno chatbota (může pomoci zavináč na jeho začátku). Music Bot vám přehraje hudbu, English Vocabulary Bot naučí anglickým slovům a frázím, Weather Bot zase řekne aktuálně panující počasí. Další zajímavé najdete např. na stránkách Hubspot, ale můžete je hledat i přímo v Messengeru za pomoci klíčových slov.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium