Samsung a Apple, to jsou ve světě mobilních komponentů velmi blízké korporace, ve světě smartphonů se však jedná o dva největší rivaly. Ještě, když přihlédneme na to, že Samsung ztratil po letech pozici výrobce mobilů číslo jedna, která připadla právě americkému gigantovi. Není tedy divu, že na trhu v současné době asi nenajdete důležitější srovnání. Srovnán dvou obřích mobilů dvou mobilních gigantů.
Je lepší Samsung Galaxy S24 Ultra nebo iPhone 15 Pro Max? iPhone je na trhu již delší dobu, Samsung přináší novou generaci výpočetního výkonu a hardwaru. Ukazuje se, že každý z telefonů má své silnější i slabší
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 8,3 mm, 221 g displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 290 × 2 796, 460 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 422 mAh procesor: Apple A17 Pro (6× A17 Performance, 4 GHz, 3nm) operační systém: Apple iOS 17 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 31 490 Kč |
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 79 × 8,6 mm, 232 g displej: 6,8", kapacitní LTPO OLED, 1 440 × 3 088, 501 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8× Cortex-X4, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 14 fotoaparát: 200MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 28 392 Kč |
Titan kam se podíváš
Apple iPhone 15 Pro Max přišel jako první na trh s titanem, který Apple použil na vnější straně rámu, jihokorejci jej následovali o půl roku později se stejným materiálem. Apple dokázal titanový rám obarvit čtyřmi odstíny (u všech používá označení „Titanium“ na konci), u Samsungu je barevných variant více, např. tři exkluzivní na webu Samsungu, ale jsou navázané buď na šedou, nažloutlou nebo tmavou barvu rámu. Názvy barevných variant začínají slůvkem „Titanium“, a ať nám nikdo netvrdí, že je to jen pouhá náhoda...
Čtyři odstíny titanu u iPhone 15 Pro Max
Z pohledu designu jinak telefony nejsou žádným překvapením, iPhone zůstává už po několik generací stále věrný svému designovému jazyku (zhruba od iPhonu 11), Samsung třetí „eskovou“ řadu po sobě mimo postupného narovnávání displeje vizuálně prakticky nezměnil. Jenže, Galaxy S22 Ultry byl designovým pokračovatelem řady Note, takže kořeny designu najdeme ještě v ikonické řadě Galaxy Note.
Čtyři základní odstíny Galaxy S24 Ultra a speciální barvy z e-shopu Samsungu
U obou telefonů je použitý matný rám a také matné odolné sklo na zadní straně. iPhone má o něco nižší hmotnost a kompaktnější rozměry, navíc má příjemnější zaoblené hrany. Samsung zase hranatější rysy, což při dlouhodobém držení nemusí být zcela ideální. Jenže, nasazením krytu se všechny rozdíly slévají. Z pohledu zpracování telefonu však Apple ze startu tahal za kratší konec v oblasti kvality. Hned v první várce iPhonů jsme evidovali problémy s barevnými fleky a škrábanci z výroby na titanovém rámu. Nic takového se u Samsungu neděje.
Kdo vítězí? Oba jsou na tom zcela vyrovnaně, záleží na designových preferencích uživatele.
Dynamic Island vs. S pen
Displeje jsou tentokrát v obou případech rovné, a jedná se o ty nejlepší mobilní displeje, které můžete na trhu aktuálně najít. Na jedné straně stojí 6,7 Super Retina XDR OLED displej s maximálním jasem v jednom místě až 2 000 nitů. Na straně druhé se bavíme o 6,8" Dynamic AMOLED 2X displeji s maximálním jasem a 2 600 nitů. U iPhonu zajišťuje odolnost displeje vrstva Ceramic Shield, u Samsungu je to odolné sklo Gorilla Glass Armor. To se pyšní i nižší odrazivostí okolních objektů, kterou poznáte už na první pohled.
Oba displeje mají režim Always On se zobrazenou tapetou, a zde se Samsung inspiroval ne zcela vhodnou implementací AOD u iPhonu. V začátcích ji nebylo možné odstranit, později Apple přidal potřebný přepínač. Ve stejném stylu to má v prostředí zakomponován i Samsung, tapetu jednoduše vypnete. V obou případech vypadají tyto AOD obrazovky zajímavě, ale v obou případech se díky nim rychleji vybíjí baterie.
iPhone používá unikátní Dynamic AMOLED k zobrazení notifikací a ovládacích prvků, jeho součástí je i odemykání obličejem Face ID
Oba displeje jsou špičkové, mají vysoké rozlišení a až 120Hz adaptivní obnovovací frekvenci. Ultra má mimo vyššího jasu i o něco vyšší rozlišení, a tedy i jemnost displeje, a samotný displej zabírá větší část čelní plochy. To proto, že iPhone má v displeji velké Dynamic Island, který dokáže efektivně využívat pro zobrazování krátkých informací a pro zobrazení základních ovladačů, např. pro přehrávání hudby, a také proto, že má Samsung tenké rámečky.
Dynamic Island také otevírá prostor pro pokročilou metodu zabezpečení Face ID, zatímco Samsung má jen běžný skener obličeje (bezpečnostní třída 2), a také ultrazvukovou čtečku otisků prstů. Konkrétně druhou generaci 3D čtečky od Qualcommu. V obou případech funguje biometrie takřka bezchybně.
Špičkový displej s průstřelem, ultrazvukovou čtečkou otisků a minimální odrazivostí - u zobrazování bylo o vítězi rozhodnuto dávno dopředu
I displeje jsou hodně na uživatelské preferenci, zejména kvůli barevnému podání. Samsung však k displeji přidává i dotykové pero S Pen, které se zasouvá přímo do těla telefonu. Můžete s ním kreslit nebo třeba ovládat uživatelské rozhraní telefonu. V každém případě zlepšuje produktivitu, a právě kvůli němu má Samsung v práci s displejem lehce navrch.
Kdo vítězí? Samsung.
Tři proti čtyřem – přesto je to férový souboj
Proti sobě aktuálně stojí jedny z nejlepších fotomobilů na trhu, a tak je jasné, že budou rozhodovat detaily. Oba telefony mají 12Mpx selfie, které jsou u obou telefonů na vysoké úrovni. Na zádech se však telefony liší počty a rozlišením fotoaparátů.
Detail fotomodulu
Galaxy S24 Ultra využívá hlavní 200Mpx snímač (F1.8) s OIS, 12Mpx širokáč (F2.2), 10Mpx teleobjektiv s 3× optickým zoomem (F2.4) a periskopický teleobjektiv s 5× optickým přiblížením (F3.4). Oba teleobjektivy jsou opticky zastabilizované. iPhone 15 Pro Max používá jako základní 48Mpx snímač (F1.78) s OIS, dále pak 12Mpx širokáč (F2.2) a 12Mpx teleobjektiv (F2.8) s 5× optickým přiblížením a optickou stabilizací. Foťáku ještě dopomáhá LiDAR pro získání prostorových dat, Ultra zase pro ostření používá laser.
iPhone má stabilně velmi kvalitní fotografie a díky širšími dynamickému rozsahu má oproti Samsungu lehce navrch. Ultra zase dominuje u zoomu v rozsahu 3,1 - 4,9× a také ve vyšších úrovních, kde si pomáhá vysokým rozlišením teleobjektivu a umělou inteligencí.
Detail čtyř fotoaparátu a laserového ostření u Samsungu Galaxy S24 Ultra
Ultra má z Androidů zřejmě nejkvalitnější pořízená videa, která dokonce natočíte až ve 4K se 120 fps. A to je něco, co iPhone neumí. Jenže, iPhone však tradičně umí natáčet videa ve vysoké kvalitě, a má i specifické funkce a režimy pro profesionální filmaře. Už z recenze Ultry ale vyplývá, že foťák ještě zdaleka nedosáhl svého maxima, protože jej v některých ohledech překonává loňská Ultra. Stále se totiž čeká na úvodní aktualizaci telefonu, kterou Samsung tradičně zpřístupní v době, když na trhu začíná nabízet nové vlajkové modely.
V zoomech dominuje Samsung, ale iPhone má zřejmě o něco univerzálnější fotoaparáty, které jsou po několika měsících na trhu v odladěném stavu.
Kdo vítězí? iPhone.
Procesorový souboj 3 nm vs 4 nm
iPhone pohání 3nm čipset Apple A17 Pro, Samsung zase Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy, který je oproti běžně dostupné verzi procesoru ještě o něco přetaktovaný. V obou případech se bavíme o nejvýkonnějších čipsetech pro iOS a pro Android. V syntetických benchmarcích vítězí iPhone, při běžném používání však ani náročný uživatel nepozná žádné výkonové rozdíly. Ty jsou spíše otázkou použitého softwaru a optimalizace, nežli hardwaru.
iPhone pohání procesor Apple A17 Pro
iPhone dostal 8GB RAM a Apple u něj hned ze startu deklaroval hraní her v „konzolové kvalitě“. Samsung má 12GB RAM a taktéž se zaměřuje na mobilní hraní, to však není tak marketingově vyzdvihováno, jako u Samsungu. Rozdíly v operační paměti nebereme v potaz, protože každý operační systém s RAM zachází rozdílně. U Ultry však minimalizované hry a aplikace drží v paměti déle, než u iPhonu, který má poměrně agresivní Garbage collector.
S24 Ultra používá přetaktovaný 4nm Snapdragon 8 Gen 3
Pokud hledáte herní smartphone, neuděláte chybu ani u jednoho zařízení. Výsledky benchmarků však naklonily misku vah přeci jen o něco více na jednu stranu.
Kdo vítězí? iPhone
Samsung nebo Apple, Android nebo iOS?
Souboj značek Samsung a Apple můžeme brát i jako souboj platforem Android a iOS. Ovšem nikoliv čistého Androidu 14 ale nadstavby One UI 6.1, která se postavila proti iOS 17.x. Oba systémy těží ze špičkové softwarové podpory, Samsung ji deklaruje na 7 let (updaty systému i záplaty), u Applu je dlouhodobá podpora nepsaným standardem už několik let. Často pět let a více, přesnější údaje Apple nezmiňuje. Je ale možné, že řada iPhone 15 bude updaty dostávat o něco déle.
V iPhonu jste zase pokaždé jako doma. A tam kde ztrácí na možnostech personalizace, tak tam získává bonusové body za rychlost a optimalizaci
Je lepší Android nebo iOS? Sto lidí, sto názorů. Každému vyhovuje něco jiného. Z praktického hlediska má Samsung daleko větší možnosti personalizace, praktičtější přístup k notifikacím a k třeba k domovské obrazovce jako takové, iPhone zase těží z lepší optimalizace aplikací. Často se navíc stává, že jsou aplikace pro iOS uvolňovány přednostně (i ty od Googlu), ale to už zabíháme do specifik jednotlivých systémů.
Apple má skvělý AirDrop pro sdílení souborů, Android jej až teď stíhá aplikací Quick Share. Ta pochází od Samsungu a nahradí původní aplikace Nearby Share, a to výhledově u všech budoucích smartphonů s Androidem.
Samsung boduje umělou inteligencí zaháčkovanou přímo v systému
Samsung však kontruje umělou inteligencí, která umožní úpravy textů, překlady v reálném čase, výtahy z textů, tvorbu tapet pomocí generativní AI nebo úpravy fotek, ve kterých přesunete objekty na nová místa a volné místo na fotce se adekvátně dokreslí. A ještě když k tomu připočteme to, že se pro umělou inteligenci připravuje i český jazykový balíček, získává Samsung v rámci uživatelského prostředí a aplikační výbavy jednoznačný náskok. A to i přesto, že od roku 2026 se mohou některé funkce schovat do prémiového předplatného.
Kdo vítězí? Samsung
Audio, baterie a doplňkové funkce
Na Samsungu můžete dvojitým stisknutím otevřít libovolnou aplikaci, Akční tlačítko u iPhonu má však daleko více možností. LiDAR iPhonu předává informace o prostorové hloubce, Samsung zase umožňuje stylusem S Pen, nejen kreslit, ale také na dálku ovládat uživatelské rozhraní. Samsung hází do ringu podporu standardu Wi-Fi 7 a desktopového režimu DeX, iPhone podporuje Wi-Fi 6E.
Díky MagSafe může být pro iPhony vytvořeno unikátní mobilní příslušenství
Oba telefony mají na svém těle stereoreproduktory, které zní velmi kvalitně. A zatímco dříve bychom se automaticky připojili na stranu iPhonu, letos už je zvuková stránka obou telefonů prakticky na stejně vysoké úrovni. USB-C konektory jsou u obou telefonů, telefony mají eSIM, doplněný jednou fyzickou nanoSIM kartou. U Samsungu do šuplíčku přidáte i druhou fyzickou kartu.
Samsung má 5 000mAh baterii, která podporuje 45W dobíjení přes kabel a 15W bezdrátové dobíjení a 7,5W Wireless PowerShare pro dobíjení ze zad telefonu. iPhone má 4 422 mAh akumulátor, který se dobíjí 20 Watty přes kabel a 15W přes bezdrátovou MagSafe nabíječku. MagSafe slouží i pro připojení různého magnetického příslušenství, a Samsung do Ultry neintegroval standard Qi2, který vychází právě z MagSafe. S nabíječkami Qi se iPhone dobíjí pomaleji (7,5W), druhé zařízení nedobijete bezdrátově, ale přes kabel.
Galaxy S24 Ultra dobijete až 45W adaptérem, a, stejně jako u iPhonu, jej musíte i tentokrát dokoupit samostatně
Každý operační systém ke správě baterie přistupuje odlišně, přesto se v zásadě výdrž obou telefonů nijak výrazně neliší. Samsung sice na papíře působí lépe díky rychlejšímu dobíjení, naše dřívější testy však ukázaly, že zrychlení dobíjení oproti 25W nabíjení není lineární. S dokoupenou 45W nabíječkou urychlíte nabíjecí čas jen o pár minut. Pro úplnost dodejme, že i u iPhonu si nabíječku musíte dokoupit samostatně.
Kdo vítězí? Funkce jsou natolik odlišné, že lze nelze jednoznačně určit vítěze.
Ani v jednom případě neuděláte chybu
Každý z telefonů má své silnější a slabší stránky, pokud však vybíráte mezi oběma, neuděláte chybu ani v jednom případě. Váš výběr se však bude zcela jistě orientovat podle operačního systému. Chcete mezi systémy přecházet nebo zůstat u stejného operačního systému, který má váš telefon? Využijete Stylus a umělou inteligenci nebo prostě chcete iPhone, který vypadá stále hodně podobně, protože jste si už na všechno zvykli a nechcete se učit znovu? A nebo třeba máte už zaběhnutý ekosystém produktů? Hodinky Galaxy Watch k iPhonu prostě nepřipojíte, a to platí i v obráceném gardu s Apple Watch a Androidem.
Telefony mají podobnou výbavu, ovšem Apple v Česku nastavil úvodní ceny, které bude držet až do premiéry řady iPhone 16. Samsung je cenově pod iPhonem, a to u všech paměťových variant. Základní je levnější o pětistovku, zbývající dvě dokonce o tři a půl tisíce. V průběhu předobjednávek se navíc cenově rozdíly ještě zvětšily, protože Samsung nabízel bezplatný upgrade paměti o jednu úroveň. Navíc se dá u Samsungů čekat, že třeba za půl roku jejich cena lehce poklesne. A poměr výkon/cena bude zajímavější, než u iPhonu.
Cena iPhonu 15 Pro Max při uvedení na trh:
- 256 GB – 35 990 Kč
- 512 GB – 41 990 Kč
- 1 TB – 47 990 Kč
Cena Samsungu Galaxy S24 Ultra při uvedení na trh:
- 256 GB – 35 490 Kč
- 512 GB – 38 490 Kč
- 1 TB – 44 490 Kč
V současné době se však jedná o špičková zařízení odpovídajících mobilních platforem, která nabízí spoustu zajímavých funkcí. Souboj titánů v titanu tak dopadl nerozhodně.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium