TikTok (zdarma pro Android a iOS) to má nahnuté a jeho budoucnost je nejistá. Za vše může čínský majitel ByteDance a averze USA proti čemukoli z asijského kontinentu. TikTok je sice největší a nejznámější aplikace svého druhu, ale podobných titulů najdete v marketech více. A vůbec nejsou špatné.
Byte vytvořil jeden ze zakladatelů již zaniklého titulu Vine, který měl být video sociální sítí Twitteru. V zásadě nabízí stejný koncept, takže i zde najdete krátká videa, která se musí vejít do šesti sekund. Mezi původním Vine a nově Byte existuje mnoho podobenství, nicméně novější model sází na smyčky. Vaše 6s videa se tak na domovské zdi opakují pořád dokola.



Pokud budeme vycházet z toho, že předchůdce TikToku Musical.ly byl o hudbě, může vám 6 s k tomu, vytvořit poutavou melodii, která se pak s vaším videem bude neustále opakovat, stačit. Stylů, které ale můžete svým videím přidat, je samozřejmě více. Patří sem alt, memes, funny, najdete zde i knihy, Minecraft, jídlo atd.


Pro vytváření videa nabízí aplikace několik základních nástrojů, včetně samospouště, možnosti přidání plovoucího textu, fotografií a samozřejmě i GIFů. Nejužitečnějším však může být funkce duchů. Novou scénu tak decentně překrývá ta stará, díky které víte, kde jste u předchozího videa skončili. To je nicméně ideální i pro zajištění správného zarovnání vizuálních prvků.
Dubsmash je už starší aplikace, která je však stále velice populární. Hlavní důraz je zde kladen na vytvoření videa, které by mělo jít spolu s již existujícím zvukovým doprovodem. Také proto je zde přítomna synchronizace rtů, což je tou nejzásadnější funkcí titulu. Ano, samozřejmě právě to má i TikTok, a teď už víte, u koho se pro tuto funkci inspiroval.



Uživatelé mohou nahrávat video z vlastní knihovny zvuků služby nebo samozřejmě uploadovat i svůj vlastní zvukový doprovod. Ve videu pak nechybění různé efekty, filtry a další doplňky, které jej obzvláštní tak, aby se od všech těch ostatních lišily. Po vytvoření klipu jej můžete publikovat nejen v síti, ale lze ho exportovat i na jiné platformy, jako jsou YouTube, Facebook, Twitter, Instagram a Snapchat. A samozřejmě také TikTok.



Oproti Byte, které je zaměřením hodně obecné, je Dubsmash původnímu záměru titulu Musical.ly nejblíže a v tomto ohledu se tak jedná o nejlepší možnou alternativu. Pokud tedy chcete konzumovat čistě hudební příspěvky.
Účelem aplikace Funimate je poskytnout svým uživatelům co nejjednodušší a zároveň nejzábavnější editor videa, jehož cílem je nabídnout předtím nikdy neviděné efekty a přechody v reálném čase. Z tohoto pohledu se zdá, že toho Funimate nabízí opravdu hodně, protože zahrnuje více než 100 efektů, stejně jako mnoho zajímavých přechodů, úvodních a koncových animací, hudební efekty atd.



K tomu poskytuje i širokou paletu emotikon, samolepek a textových možností v mnoha stylech, a konečně umožňuje i kreslení prstem na obrazovce. Přestože funguje i jako mikrosociální síť, je pravděpodobnější, že bude používán spíše pro své editační funkce než ke sdílení vytvořeného obsahu. K tomu ostatně nabízí integraci titulu WhatsApp, skrze který můžete svým přátelům výsledky hned odesílat.



Zásadním neduhem Funimate je však to, že ne všechny možnosti jsou dostupné zdarma. Mnoho z nich totiž spadá mezi placené, takže budete-li chtít využít plného potenciálu, je třeba počítat s předplatným (základ je za 65 Kč týdně) nebo In-App nákupy. Co se ceny týče, je jejich rozsah opravdu široký – od 95 Kč po 2 000 Kč za položku/balík. Podstoupení nákupu také odstraní reklamy a vodoznak.
Další v řadě
TikTok uspěl i díky tomu, že kombinuje všechny podobné aplikace do jedné a každý uživatel si v něm může najít to své. 100% alternativa tedy neexistuje, což ale neznamená, že časem nepřijde. Přidat funkce nějaké aplikace do jiné je totiž možná to nejmenší. Podobnou situaci jsme viděli např. s Příběhy Snapchatu, které se na Instagramu a Facebooku staly hitem.



Ostatně i tyto sítě, tedy Snapchat (zdarma pro Android a iOS), Instagram (zdarma pro Android a iOS) a Facebook (zdarma pro Android a iOS) mohou být TikToku účinnými alternativy. Stačí vědět, jak je uchopit, a hlavně si v nich získat své publikum. Pokud jej pak máte, tak je vlastně už jedno, v jaké sociální síti to je.



Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium