Tohle jsou výrobci smartphonů, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli. Přesto patří k největším na světě

Když se řekne výrobce smartphonů, automaticky si vybavíme značky jako Samsung, Apple nebo Huawei. Ne všechny firmy si ale telefony reálně vyrábějí samy – výrobu některých modelů nebo rovnou celého portfolia svěřují do rukou externích partnerů, tzv. ODM výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Zhruba dvě třetiny smartphonů si navrhují sami výrobci, zbytek je outsourcovaný. Vlastní návrh ale pak může být vyroben u externího partnera | Zdroj: Counterpoint Research

Problematika je ovšem složitější. Záleží, zda si zadavatel (OEM) od ODM nechá vyrobit telefon kompletně podle svého návrhu a ODM se potom stává pouhou montovnou (EMS), anebo od ODM převezme jeho vlastní design a ten poté prodává pod vlastní značkou. V takovém případě se ODM výrobce označuje také jako IDH.

Klepněte pro větší obrázek
Největší IDH výrobci v prvním pololetí 2021 | Zdroj: Counterpoint Research

Trh smartphonů z pohledu různých typů výroby dlouhodobě sleduje výzkumná společnost Counterpoint Research. Podle ní si v prvním pololetí 2021 hlavní výrobci (OEM) ze 64 % navrhovali své smartphony sami, pouze 36 % svěřili do rukou outsourcovaného designu ze strany ODM/IDH výrobců.

Nejúspěšnější IDH producenti telefonů s „anonymním“ designem byly v prvním letošním pololetí firmy Huaqin, Longcheer a Wingtech. Mezi největší „zakázkové“ EMS výrobce zase patří Foxconn, Pegatron a Flex, které jsou známé zejména díky produkci iPhonů, ale i smartphonů Huawei, Oppo a dalších značek.

Vysvětlení použitých zkratek:

OEM (Original Equipment Manufacturer): vlastník značky, společnost, jejíž logo bude na finálním produktu. Své výrobky si může navrhovat i vyrábět sám, nebo může zadávat vývoj i výrobu externím partnerům. OEM je např. Samsung, Apple, Huawei a další známé značky.

ODM (Original Design Manufacturer): výrobce, který je schopen vyrábět výrobky s vlastním designem, anebo podle zadané dokumentace, ale neprodává je pod vlastní značkou – naopak dodává výrobky jiným subjektům. ODM výrobce je např. Foxconn, Pegatron, Wingtech nebo Huaqin. Kategorie zahrnuje zkratky IDH a EMS.

IDH (Independent Design House): firmy, které mají vlastní design i výrobu a svůj produkt nabízí jiným subjektům. Ty jej mohou zakoupit a prodávat pod vlastní značkou (tzv. outsourcovaný design). U smartphonů se IDH používají hlavně k výrobě méně nápadných modelů nižších tříd. Mezi největší IDH výrobce patří Wingtech a Huaqin. Služby IDH využívá např. Xiaomi, Huawei nebo Nokia (HDM Global).

EMS (Electronics Manufacturing Services): montovna neboli tzv. outsourcovaná výroba. Zadavatel předá EMS dokumentaci a ta podle ní vyrobí daný produkt. Typickou EMS je Foxconn nebo Pegatron, který pro Apple podle jeho vlastního designu vyrábí iPhony.

Váš názor Další článek: Už žádné tajnosti. Google odhalil Pixel 6 na videu a dalších fotkách

Témata článku: Smartphony, Design, Byznys, Analýza, Counterpoint, Foxconn, ODM, OEM, Counterpoin Research, Značka, Výrobce smartphonů, Huaqin, Výrobce, Counterpoint Research, Vysvětlení, Pegatron, Samsung Apple, EMS, Wingtech, Kter, HDM Global, SMA, PEGA, Výroba