TomTom One: malý, levný, špičkový (recenze)

S příchodem nového, levného navigátoru TomTom One se objevilo nejen výrazně dostupnější zařízení než dříve, ale také nová mapa České republiky, která rozšiřuje počet měst s pokrytím až do úrovně čísel domů. Nová je také mapa Slovenska a Maďarska. (3× video)

TomTom One je nejmenší z řady jednoúčelových navigátorů holandského výrobce, který v poslední době překvapuje nejen stále novými přístroji (TomTom Go 510, 710, 910, TomTom Rider), ale i vylepšenými mapovými poklady. Navigaci nabízí i pro mobilní telefony, kapesní počítače a komunikátory, ostatně nedávno jsme testovali verzi pro Symbian. Funkčně jsou všechny verze stejné, liší se jen v drobnostech, zejména ovládáním ve verzích určených pro mobilní telefony bez dotykového displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TomTom One - jednoduché řešení navigace v autě

Výhoda jednoúčelových přístrojů podobných testovanému zařízení je více než patrná, máte jediné zařízení, jedinou autonabíječku. To je celkem výrazný rozdíl oproti mobilní navigaci, kdy musíte kromě mobilu nebo kapesního počítače nosit také bluetooth GPS přijímač a k němu speciální nabíječku. Z vlastní zkušenosti vím, že to není nic příjemného – neustále stěhuji z auta do auta dvě nabíječky, tu zapomenu GPS doma, tu v jiném autě. Kromě toho už delší dobu řeším, jak GPS modul upevnit do auta tak, aby nejezdil po palubce a současně aby jej bylo možné kdykoliv odnést.

Bohaté balení

V základním balení dostanete vše, co k navigaci potřebujete: základní přístroj, SD kartu o velikosti 128 MB, v našem konkrétním případě s mapou střední Evropy, která na kartě zabere 50 MB. Dalších 40 MB si vezmou soubory s hlasovou navigací, takže volného místa nezbývá mnoho; nepočítejte tedy s tím, že si na kartu uložíte jiné mapy – museli byste použít jinou kartu s větší kapacitou. Seznam map, s nimiž je možné pořídit TomTom One, najdete na webu výrobce, v Česku je zatím dostupná jediná. Datová struktura map je stejná jako u TomToma pro kapesní počítače nebo mobily, takže není problém mapy používat na jakémkoliv zařízení.

V krabici dále najdete kloubový držák na čelní sklo s přísavkou, který oproti držáku na mobil u Route 66 pro Symbian má pouze jeden kloub, proto není možné natáčet přístroj do stran. Držák je také docela krátký. V testovaném autě jsem proto navigaci umístil po levé straně volantu, kde je sklo blíže. Pak je ale nutné kabel autonabíječky protáhnout okolo kapličky s přístroji, což může trochu překážet. V balení oproti dříve testovanému navigátoru TomTom Go 500 nenajdete napájení do el. sítě, takže navigátor lze dobíjet pouze v autě. Stejně tak chybí vyztužené pouzdro pro přenášení mimo automobil, které stojí kolem 700 Kč – někde se holt šetřit muselo. Posledním příslušenstvím je cédéčko a USB kabel; máte-li čtečku karet, je kabel zbytečný.

Stanu se menším, až budu nejmenší na celém světě

TomTom One není o mnoho menší než TomTom, je však podstatně užší – oproti necelým šesti centimetrům má hloubku téměř poloviční. Je také o nějakých 50 gramů lehčí, váží jen 260 g. Přístroji dominuje velká obrazovka s dotykovým displejem, který má rozlišení 320 × 240 bodů. Displej je aktivní a i přes dotykovou vrstvu se příliš neleskne – to je rozdíl např. oproti dotykovým displejům přístrojů Garminu. Tento fakt potěší zejména za jasného slunečního záření, kdy se moje Nokia 7710 proměňuje v jedno velké zrcadlo. Rozlišení 320 × 240 bodů se na první pohled zdá docela malé, v praxi však bohatě postačuje; mobily S60 mají rozlišení pouze 176 × 208 bodů a také to docela stačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uchycení TomToma v automobilu

Na zadní straně přístroje je velký reproduktor, který nabízí relativně dobře prokreslené středy a hlavně velkou hlasitost. Hlasová navigace je tak nepřeslechnutelná i při vysokých rychlostech ve špatně odhlučněném automobilu. Mimochodem v nabídce je stále pouze hlas Miroslava, ženský hlas, který by byl jistě příjemnější, stále chybí. Ačkoliv je čeština fajn, daleko raději poslouchám anglickou Jane, která má zabarvení hlasu výrazně hezčí. Vzadu se kromě reproduktoru nachází také dva úchyty pro zasunutí do držáku. Na spodní straně je pak výstup na sluchátka, konektor pro nabíječku, konektor miniUSB a slot pro paměťové karty SD. Lze připojit i externí anténu, stojí okolo 1 300 Kč, není však potřeba; přístroj chytá signál bez jakýchkoliv problémů a hlavně velmi rychle.


V druhé kapitole se podíváme na uživatelské prostředí, ovládání a samotné užití navigace. Připraveny jsou dvě názorná videa!

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, HTC One S, Žilina, Aral, Budapešť, Tom, Velká obrazovka, Podobný test, Bohaté balení, Velký reproduktor, AZERTY, Varšava, Pokročilé plánování, Špatné pokrytí


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 9

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení