TomTom Traffic Index: objíždět zácpu vám nepomůže

Na dálnici vidím kolonu, ale na poslední chvíli to strhnu na exit a problém zkusím objet po vedlejších silnicích. Pomůžu si? Ušetřím čas? TomTom říká, že ne!

Společnost TomTom na základě globálního sběru dat ze svých navigací v rámci výzkumu Traffic Index zjistila, že zkratky a objížďky, které řidiči volí jako řešení dopravní zácpy, ve většině případů nefungují. Pro mnoho řidičů to bude frustrující zjištění, ale častěji je rychlejší prostě si stoupnout na konec kolony a chvíli nervózně poskakovat kupředu.

Klepněte pro větší obrázek 
Kudy z nudy?

TomTom Traffic Index

Dopravní index je jediné měření dopravní zácpy s globálním rozsahem, které využívá srovnání dopravní špičky a doby mimo ni. Rozlišuje individuální dopravní prostředky a vylučuje firemní vozidla, jejichž pohyb se často řídí jinými potřebami a výsledky by mohl zkreslit. Index zahrnuje celou silniční síť (běžné silnice i rychlostní komunikace).

Podle TomTomu jsou totiž sekundární dopravní zácpy na vedlejších silnicích horší, než na hlavních tazích. Když si k tomu přičtete užší cesty a logicky i delší a členitější trasu, výsledkem je až o 50 % delší doba strávená při řešení stejného problému.

Výsledky výzkumu však pracují s pojmy jako „průměrně“ a „většinou“. Statistiku je však možné přelstít a dosáhnete toho pouze na základě kvalitních a čerstvých informací. Nemluvím tu o dopravním zpravodajství v rádiu (Ahoj, tady řidič Tonda, dejte si bacha na…), jako spíše o automatizovaných systémech pro sledování hustoty dopravy a následné navrhování objízdných tras. Propracované systémy má ve svých Mapách Google, navigační aplikace se společenským rozměrem Waze (rovněž vlastněná Googlem), poslední dobou to v Česku zkouší Nokia a její Here mapy a nebo právě TomTom.

 

Objížďky podle zjištění TomTomu? Sice je to horší cesta, ale zato je to delší jak vzdáleností, tak časově.

 

Když vám ale takový systém ukáže, že je na objízdné trase úspora řádově minut, nemá smysl riskovat a většinou bude lepší zůstat na hlavní silnici. Situace na té vedlejší se bude velmi pravděpodobně dále zhoršovat.

Praha je ucpaná, ale může být hůř

Co se týče kongesce (tj. dopravní zacpanosti) umístila se Praha mezi šedesáti hodnocenými evropskými městy na 17. místě, s úrovní kongesce 28 %. Zdržení ve špičce činí v Praze 31 minut na každou hodinu strávenou na cestě. Za rok připraví dopravní zácpy řidiče, kterým dojíždění po Praze trvá 30 minut, celkem o 78 hodin.

Klepněte pro větší obrázek 
Zacpanost není konstantní veličina, na základě opatření samosprávy měst by se měla snižovat, někdy se to ale nedaří a převažují rostoucí nároky, rostoucí počet aut. Toto jsou města, kde kongesce nejvýrazněji roste a klesá.
Klepněte pro větší obrázek  
Vyražte si do večerní špičky v Moskvě a ve srovnání s nejklidnější částí dne budete na stejnou cestu potřebovat 2,5násobek času!
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kromě souhrnné tabulky obsahuje TomTom Traffic Index také tyto profily jednotlivých evropských měst. A jen tak mimochodem: zabýváme se zde povětšinou Evropou, ale Moskva je nejzacpanější město celosvětově.

„Nejsilnější dopravní zácpy v Praze jsou v pondělní ranní špičce, kdy kongesce, tj. ucpanost silnic, dosahuje přes 62 %. V odpolední špičce čeká řidiče největší zdržení v pátek, kdy na cestě stráví o 50 % času více v porovnání s nejklidnější částí dne. Naopak nejslabší kongesce v ranní špičce nastává v pátek, odpolední v pondělí. Je to dáno jednak počtem osob cestujících do Prahy za zaměstnáním v týdenních cyklech, jednak, a to zejména v letních měsících, zvykem dojíždět v pondělí do zaměstnání z chat a chalup,“ popisuje situaci v Praze Petra Slámová, Senior Trade Marketing Manager CZ & SK společnosti TomTom.

Zdroj: tisková zpráva TomTom a TomTom Traffic Index

Diskuze (23) Další článek: Displej bez odlesků? Jak funguje antireflexní sklo Corning [video]

Témata článku: Mapy, Pro řidiče, Dopravní prostředky, Rostoucí počet, Moskva, I/O, Ind, Automatizovaný systém, Index, Mapa Google, TomŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a drobnosti pod stromeček

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a drobnosti pod stromeček

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály